AktualnościTOP

TOP 10 poleceń Linux 2024

W kolejnym zestawieniu 10 Naj… wyszczególniłem 10 najbardziej popularnych w 2024 roku poleceń używanych w systemach z rodziny Linux (i nie tylko), opublikowanych w ramach cyklu Porady Admina, na portalu Linuxiarze.pl

Zestawienie bierze pod uwagę odsłony postów z kategorii Porady Admina oraz ich komentarze.

1. fdisk
fdisk
fdisk to polecenie w systemie Linux, używane do tworzenia i manipulowania tablicą partycji dysku. Służy do przeglądania, tworzenia, usuwania, zmiany, zmiany rozmiaru, kopiowania i przenoszenia partycji na dysku twardym za pomocą interfejsu dialogowego.
Porady Admina: fdisk

2. fsck
fsck
fsck służy do sprawdzania i opcjonalnie do naprawy jednego lub kilku linuksowych systemów plików. System-plików może być nazwą urządzenia (np. /dev/hdc1, /dev/sdb2), punktem montowania (np. /, /usr, /home), albo etykietą systemu plików lub identyfikatorem UUID (np. UUID=8868abf6-88c5-4a83-98b8-bfc24057f7bd lub LABEL=root). W celu skrócenia łącznego czasu potrzebnego do sprawdzenia wszystkich systemów plików, program fsck będzie usiłował sprawdzać równolegle systemy plików umieszczone na fizycznie różnych napędach dysków.
Porady Admina: fsck

3. dmesg
dmesg
dmesg (ang. diagnostic message) – polecenie systemowe rodziny Unix wyświetlające bufor warstwy jądra. Umożliwia m.in. wyświetlenie komunikatów startowych ładowania systemu. dmesg służy do sprawdzenia bufora warstwy jądra (kernel ring buffer) lub sterowania nim. Domyślnym działaniem jest wyświetlenie wszystkich wiadomości z bufora warstwy jądra.
Porady Admina: dmesg

4. dd
dd
dd to potężne i przydatne narzędzie dostępne w systemach operacyjnych Unix i Uniksopodobnych. Jego celem jest konwersja i kopiowanie plików. W systemach operacyjnych Unix i systemach Uniksopodobnych, takich jak Linux, prawie wszystko jest traktowane jako plik, nawet urządzenia blokowe: dzięki temu dd jest przydatny, między innymi do klonowania dysków lub czyszczenia danych. Narzędzie dd jest dostępne od razu po zainstalowaniu w większości, jeśli nie we wszystkich dystrybucjach Linux.
Porady Admina: dd

5. sed
sed
Sed to edytor do filtrowania/przekształcania tekstu. Program sed odczytuje dane z wyszczególnionych plików lub ze standardowego wejścia, jeśli żadne pliki nie zostały określone, dokonuje zmian edycyjnych zgodnie z listą poleceń oraz zapisuje wyniki do standardowego wyjścia.
Porady Admina: sed

6. unrar
unrar
RAR to jeden z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia i rozpakowywania skompresowanych plików archiwów (.rar). RAR jest dostępny bezpłatnie w systemach operacyjnych Windows do obsługi skompresowanych plików, ale niestety narzędzie rar nie jest domyślnie instalowane w systemach Linux.
Porady Admina: unrar

7. ifconfig
ifconfig
Polecenie ifconfig służy do konfigurowania lub przeglądania konfiguracji interfejsu sieciowego. W niektórych systemach Linux polecenie ifconfig zostało zastąpione przez polecenie ip.
ifconfig oznacza „interface configuration”.
Porady Admina: ifconfig

8. xargs
xargs
xargs to narzędzie, które wyszukuje pliki spełniające podane kryteria i wykonuje różne akcje na znalezionych plikach. xargs czyta ze standardowego wejścia listę elementów rozdzielonych spacjami (argumenty je zawierające mogą być ujęte w pojedyncze lub podwójne cudzysłowy albo spacje w argumentach mogą być poprzedzone przez odwrotne ukośniki) lub znakami nowej linii.
Porady Admina: xargs

9. chroot
chroot
Polecenie chroot w systemie Linux/Unix służy do zmiany katalogu głównego. Każdy proces/polecenie w systemach Linux/Unix ma bieżący katalog roboczy zwany katalogiem głównym. chroot zmienia katalog główny aktualnie uruchomionych procesów, a także procesów potomnych.
Porady Admina: chroot

10. adduser
adduser
Pakiet adduser (w Debianie i Ubuntu) dostarcza 4 narzędzia: adduser, addgroup, deluser i delgroup, my zajmiemy się dwoma pierwszymi. adduser tworzy nowych użytkowników i grupy oraz dodaje istniejących użytkowników do istniejącej grupy.
Porady Admina: adduser

Pełna lista konsolowych poleceń dostępnych na portalu Linuxiarze.pl znajduje się w kategorii Porady Admina.

 
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-linux-commands-2024/

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content