TOP

TOP 10 systemów operacyjnych do zastosowań multimedialnych w 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 11:53

Kolejne zestawienie systemów operacyjnych jest poświęcone najbardziej popularnym systemom operacyjnym z rodziny Linux, BSD, Solaris, AROS, DOS oraz innym, niezależnym, które oferują spersonalizowany, gotowy do użycia system do zastosowań multimedialnych. Lista zawiera systemy, które najbardziej przykuły Waszą uwagę, od początku stycznia do końca czerwca 2023 na portalu Linuxiarze.pl

Zestawienie bierze pod uwagę odsłony stron dystrybucji, pobierania oraz komentarze.

1. SparkyLinux
sparky 6 multimedia

SparkyLinux to dystrybucja Linuksa zbudowana na Debianie. Posiada preinstalowany bogaty zestaw programów, kodeków i wtyczek umożliwiający swobodną pracę na komputerze. Edycja „Multimedia” wyposażona jest w szeroki zestaw narzędzi służących do tworzenia i edycji grafiki, audio, wideo i stron HTML.
Pobierz

2. AV Linux
av linux

AV Linux to dystrybucja bazująca na MX Linux (poprzednio na Debianie) z gałęzi stabilnej, przeznaczona do zastosowań multimedialnych. Posiada dużą kolekcję programów do tworzenia i edycji plików audio oraz wideo.
Pobierz

3. OpenELEC
opeelec

OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center) to niezależny system operacyjny dla urządzeń wbudowanych, bazujący na jądrze Linux i dostarczający kompletne centrum multimedialne oparte na XBMC.
Ostatnia dostępna wersja została wydana w 2017 roku.
Pobierz

4.Salient OS
salient os

Salient OS to oparta na Arch Linux dystrybucja przeznaczona dla entuzjastów multimediów oraz gier, rozwijana w modelu rozwojowym ciągłym. System jest skonfigurowany z różnymi aplikacjami, aby pomóc użytkownikowi szybko rozpocząć używanie Salient OS, bez konieczności samodzielnego pobierania dodatkowych aplikacji.
Pobierz

5. Ubuntu Studio
ubuntu studio 22.04 lts

Ubuntu Studio to oficjalna pochodna Ubuntu rozwijana od 2007 roku. Jest specjalistyczną dystrybucją zawierającą wiele aplikacji do tworzenia i edycji muzyki, filmów i grafiki. Zastosowane jądro zostało zmodyfikowane w celu uzyskania jak najmniejszych opóźnień podczas generowania dźwięku.
Pobierz

6. CoreELEC
null

CoreELEC to dystrybucja systemu operacyjnego Linux, bazująca na LibreELEC, łącząca najnowocześniejszą obsługę sprzętu z niewielkimi rozmiarami dysku i pamięci, zapewniając jednocześnie wydajne, eleganckie i nieniszczące rozwiązanie, które zapewnia kompletne wrażenia z Kodi Entertainment Center dla dekoderów z systemem Android przy użyciu Platforma ARMv8.x-A z preinstalowanym systemem Android 7.1 lub nowszym.
Pobierz

7. LibreELEC
libreelec

LibreELEC to niezależna dystrybucja Linux, która powstała na bazie OpenELEC. System umożliwia przekształcenie komputera domowego oraz innych urządzeń w centrum multimedialne.
Pobierz

8. Daphile
daphile

Daphile to minimalistyczna dystrybucja systemu Linux bazująca na Gentoo Linux, która dostarcza odtwarzacz muzyczny dla komputerów bez konieczności użycia dysku twardego.
Pobierz

9. OSMC
osmc

OSMC (Open Source Media Center)(poprzednio: Raspbmc) to bazująca na Debianie minimalistyczna dystrybucja Linux o przeznaczeniu multimedialnym. OSMC oferuje preinstalowaną aplikację Kodi media centre dla urządzeń Raspberry Pi, Apple TV oraz Vero.
Pobierz

10. Apodio
apodio 10

APODIO jest specjalistyczną dystrybucją Linuksa, zawierającą duży zestaw aplikacji multimedialnych.
Służy do tworzenia i udostępniania w sieci materiałów audio i wideo, streamingu programów radiowych i TV oraz tworzenia grafik.
Pobierz

This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-multimedia-operating-systems-2023/

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Jeden komentarz do “TOP 10 systemów operacyjnych do zastosowań multimedialnych w 2023 roku

  • Dodał bym jeszcze Batocera linux i Racelbox linux.
    Mają wbudowanego Kodi więc są multimedialne plus emulacja gier:D

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.