SparkyLinux
Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2024, 21:43
SparkyLinux to dystrybucja Linuksa zbudowana na Debianie. Posiada preinstalowany bogaty zestaw programów, kodeków i wtyczek umożliwiający swobodną pracę na komputerze.
Pierwsza wersja oznaczona numerem 1.0 o nazwie kodowej „Venus” zbudowana była na stabilnej gałęzi Debiana 6 „Squeeze”. System rozwijany był w wersjach :
– LiteCD – tylko kilka podstawowych programów
– FullDVD – więcej programów oraz kodeki i wtyczki do odtwarzania plików audio i wideo.
Wersja 1.0 rozwijana była z pulpitami Enlightenment17, Fluxbox i WindowMaker.
System bazowy SparkyLinux 2.0 ‚Eris’ został w całości oparty na Debianie 7 z gałęzi testowej ‚Wheezy’ i jest z nim w pełni kompatybilny.
SparkyLinux 3 'Annagerman’ bazuje na pakietach Debiana 8 z gałęzi testowej „Jessie”.
SparkyLinux 4 'Tyche’ zbudowany jest na Debianie 9 „Stretch”.
SparkyLinux 5 'Nibiru’ zbudowany jest na Debianie 10 „Buster”.
SparkyLinux 6 'Po Tolo’ zbudowany jest na Debianie 11 „Bullseye”.
SparkyLinux 7 'Orion Belt’ zbudowany jest na Debianie 12 „Bookworm”.
SparkyLinux 8 'Seven Sisters’ zbudowany jest na Debianie 13 „Trixie”.
Wydanie „Home” wyposażone jest w pulpit LXDE/LXQt – ultra lekki i bardzo szybki, zapewniający swobodną pracę również na starszych komputerach.
Edycja „MinimalGUI” oferuje system podstawowy, serwer grafiki, ultra lekki pulpit Openbox i kilka aplikacji.
Edycja „MinimalCLI” dostarcza system podstawowy Debiana z gałęzi testowej, zestaw sterowników dla urządzeń bezprzewodowych Wifi, instalator oraz kilka dodatkowych programów.
Edycje specjalne:
– GameOver – skierowana do miłośników gier
– Rescue – to system działający w trybie Live DVD/USB bez opcji instalacji na dysku twardym. W systemie Live dostępne są narzędzia służące do analizy i naprawy uszkodzonych plików, partycji i systemów operacyjnych
– Multimedia – wyposażony jest w szeroki zestaw narzędzi służących do tworzenia i edycji grafiki, audio, wideo i stron HTML.
Począwszy od wersji 4.6, Sparky dostępny jest również w linii bazującej na Debianie stabilnym.
SparkyLinux jest kontynuacją prac rozpoczętych z remiksem ue17r (Ubuntu Enlightenment17 Remix).
Wiadomości:
Więcej wyników dla -> SparkyLinux
Wesprzyj Linuxiarze.pl i SparkyLinux
Zgadzam się, po za tym są angielskie słowa których się nie tłumaczy, teraz są translatory itp. więc kwestia chęci a nie wykształcenia. Ja jestem informatykiem ale jako umysł ścisły mam problem z językami, a jakoś sobie radzę, tylko muszę więcej pracować nad sobą.. W ogóle Linux jest intuicyjny,
i nie wyobrażam sobie po polsku komend w terminalu i pisaniu skryptów w bashu.
angielski zrozumie każdy no a polski …
a poza tym dystrybucja jest dostępna po polsku, więc w czym problem ?
pozdrawiam Kornelo98PL
’Angielski zrozumie każdy no” — nie każdy! Dlatego, przynajmniej w Polsce Linux jest tylko dla anglojęzycznych, a w szczególności znających specjalistyczny angielski dla informatyki. W języku polskim więcej informacji można np znaleźć np. o Mx Linux niż o SparkyLinux. W Polsce Linux nie jest dla normalnych ludzi. Jest on dla specjalistów (informatyków) i hobbistów.
Pozdrawiam Robal
Co ty pleciesz? Jak Linux nie jest dla normalnych ludzi? A dla jakich? Moja 70-letnia teściowa wg ciebie zalicza się do „nienormalnych”? Zainstalowałem jej Fedorę. Ma wszystko czego potrzebuje. Przegląda Internet (Firefox, Chrome), ma pocztę (Thunderbird), otwiera i edytuje dokumenty (LibreOffice), itd. itp. Działa tak sobie już 10 lat i nie ma z tym problemów! Chyba muszę ją uświadomić, że jest „specjalistycznym informatykiem”, bo chyba nie jest tego świadoma.
Mój dziewięcioletni obecnie synek od roku pracuje na Sparkim i nawet woli go od W10, do którego musi sięgać ze względu na szkołę. Oczywiście adminem/rootem jestem ja, ale jako ponad pięćdziesięcioletni specjalista od betonu nijak nie przystaję do miana informatyka/lingwisty. Wszelkie informacje systemowe o Sparky (i wiele innych też) znajduję na tym portalu. Powodzenia, można też spróbować kilku innych dystrybucji. Czy będą lepsze od Sparky – kwestia gustu.