Aktualności

Ubuntu – bootowalny dysk USB Live

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2022, 21:17

Utworzenie bootowalnego dysku Live USB z dystrybucją Ubuntu polega na skopiowaniu płyty instalacyjnej lub obrazu „iso” zapisanego na dysku wprost na pamięć za pomocą instalatora USB.

1. Można to zrobić na dwa sposoby :

– po uruchomieniu Ubuntu Live z płyty CD/DVD wybierz opcję „Wypróbuj Ubuntu” a następnie uruchom instalator z menu „System-> Administracja-> Asystent dysku uruchomieniowego” i wybierz nośnik CD/DVD jako źródłowy;

– po uruchomieniu Ubuntu z dysku uruchom instalator w ten sam sposób jak poprzednio wybierając obraz „iso” z dysku lub płytę Ubuntu w nośniku optycznym jako źródłowy.

2. Po podłączeniu nośnika USB do portu i uruchomieniu instalatora, wskaż dysk docelowy czyli „/dev/sdb1” lub „/dev/sdc1”.

Zaznaczenie opcji „Podczas uruchamiania z tego dysku dokumenty i ustawienia będą : Przechowywane w zarezerwowanym obszarze dodatkowym” pozwala na zapis ustawień osobistych, dokumentów i doinstalowanych programów na pamięci USB. Suwakiem wybierz rozmiar jaki chcesz przeznaczyć na te ustawienia – jest to zależne od wielkości dostępnego miejsca na tym nośniku.

ubuntu usb

3. Kliknij na „Utwórz dysk startowy” aby rozpocząć instalację.

ubuntu usb

4. Po zakończeniu instalacji zresetuj komputer, wejdź do BIOS i ustaw „Boot computer from USB” jako pierwszą opcję startową.

ubuntu usb

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

4 komentarze do “Ubuntu – bootowalny dysk USB Live

 • Pojawił się img, na usb 16GB – uwaga ! – arch btrfs ! XFCE ! Właśnie testuję…
  Jeśli chcesz mieć system którego nie trzeba przeinstalowywać to ARCH ma doskonały rolling,
  można żonglować kernelami i nawet robić update co 6 mies. A taki kali debian test, niby rolling to w wersji live na usb wogóle lepiej nerobić update & upgrade, a jeli na HD (ssd,nvme) to najlepiej nic nie kombinować, updaty co 2 tyg. – może rok pochodzi 😉 a z ubuntu jeszcze gorzej … W archu nawet jak pakiety już są podpisane nowym pgp no problem, update podpisów arch i ok….
  Arch nawet działa jak dysk nvme clonuję i wsadzam w inny sprzęt , a debian kernel panic 😉
  Pozdr. ArO

  Odpowiedz
 • Witajcie
  Czy na tak stworzonym nośniku USB można zainstalować program antywirusowy AVG, i po resecie komputera bedzie on nadal zainstalowany?

  Odpowiedz
  • Witaj
   Jeśli podczas tworzenia bootowalnego dysku USB z Ubuntu zaznaczyłeś dodatkowy obszar dysku USB na ustawienia osobiste (persistent) to nie powinno być problemu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content