Ubuntu – bootowalny dysk USB Live

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2022, 21:17

Utworzenie bootowalnego dysku Live USB z dystrybucją Ubuntu polega na skopiowaniu płyty instalacyjnej lub obrazu „iso” zapisanego na dysku wprost na pamięć za pomocą instalatora USB.

1. Można to zrobić na dwa sposoby :

– po uruchomieniu Ubuntu Live z płyty CD/DVD wybierz opcję „Wypróbuj Ubuntu” a następnie uruchom instalator z menu „System-> Administracja-> Asystent dysku uruchomieniowego” i wybierz nośnik CD/DVD jako źródłowy;

– po uruchomieniu Ubuntu z dysku uruchom instalator w ten sam sposób jak poprzednio wybierając obraz „iso” z dysku lub płytę Ubuntu w nośniku optycznym jako źródłowy.

2. Po podłączeniu nośnika USB do portu i uruchomieniu instalatora, wskaż dysk docelowy czyli „/dev/sdb1” lub „/dev/sdc1”.

Zaznaczenie opcji „Podczas uruchamiania z tego dysku dokumenty i ustawienia będą : Przechowywane w zarezerwowanym obszarze dodatkowym” pozwala na zapis ustawień osobistych, dokumentów i doinstalowanych programów na pamięci USB. Suwakiem wybierz rozmiar jaki chcesz przeznaczyć na te ustawienia – jest to zależne od wielkości dostępnego miejsca na tym nośniku.

ubuntu usb

3. Kliknij na „Utwórz dysk startowy” aby rozpocząć instalację.

ubuntu usb

4. Po zakończeniu instalacji zresetuj komputer, wejdź do BIOS i ustaw „Boot computer from USB” jako pierwszą opcję startową.

ubuntu usb

 

2 thoughts on “Ubuntu – bootowalny dysk USB Live

 • 9 listopada 2012 at 13:02
  Permalink

  Witajcie
  Czy na tak stworzonym nośniku USB można zainstalować program antywirusowy AVG, i po resecie komputera bedzie on nadal zainstalowany?

  Reply
  • 9 listopada 2012 at 13:36
   Permalink

   Witaj
   Jeśli podczas tworzenia bootowalnego dysku USB z Ubuntu zaznaczyłeś dodatkowy obszar dysku USB na ustawienia osobiste (persistent) to nie powinno być problemu.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.