Ubuntu i spółka – Bootowalny dysk USB Live

Reklama na Linuxiarze.pl

 

Instalacja dystrybucji Ubuntu :
1. Na dysku twardym
2. Bootowalny dysk USB Live
3. W systemie Windows
4. Ubuntu Server jako router sieciowy

 

Bootowalny dysk USB Live Ubuntu

Utworzenie bootowalnego dysku Live USB z dystrybucją Ubuntu polega na skopiowaniu płyty instalacyjnej lub obrazu „iso” zapisanego na dysku wprost na pamięć za pomocą instalatora USB.

1. Można to zrobić na dwa sposoby :

– po uruchomieniu Ubuntu Live z płyty CD/DVD wybierz opcję „Wypróbuj Ubuntu” a następnie uruchom instalator z menu „System-> Administracja-> Asystent dysku uruchomieniowego” i wybierz nośnik CD/DVD jako źródłowy;

– po uruchomieniu Ubuntu z dysku uruchom instalator w ten sam sposób jak poprzednio wybierając obraz „iso” z dysku lub płytę Ubuntu w nośniku optycznym jako źródłowy.

2. Po podłączeniu nośnika USB do portu i uruchomieniu instalatora, wskaż dysk docelowy czyli „/dev/sdb1” lub „/dev/sdc1”.

Zaznaczenie opcji „Podczas uruchamiania z tego dysku dokumenty i ustawienia będą : Przechowywane w zarezerwowanym obszarze dodatkowym” pozwala na zapis ustawień osobistych, dokumentów i doinstalowanych programów na pamięci USB. Suwakiem wybierz rozmiar jaki chcesz przeznaczyć na te ustawienia – jest to zależne od wielkości dostępnego miejsca na tym nośniku.

ubuntu usb

3. Kliknij na „Utwórz dysk startowy” aby rozpocząć instalację.

ubuntu usb

4. Po zakończeniu instalacji zresetuj komputer, wejdź do BIOS i ustaw „Boot computer from USB” jako pierwszą opcję startową.

ubuntu usb

 

 

Opublikowane: 22 / 05 / 2011

2 comments on “Ubuntu i spółka – Bootowalny dysk USB Live
  1. Witajcie
    Czy na tak stworzonym nośniku USB można zainstalować program antywirusowy AVG, i po resecie komputera bedzie on nadal zainstalowany?

    • Witaj
      Jeśli podczas tworzenia bootowalnego dysku USB z Ubuntu zaznaczyłeś dodatkowy obszar dysku USB na ustawienia osobiste (persistent) to nie powinno być problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strefa Linuxiarzy