Free trial | ArubaCloud.pl

DebianLinux

Debian GNU/Linux

Ostatnia aktualizacja: 19 września 2023, 22:34

Strona domowa: debian.org
Dokumentacja: debian.org/doc/
Forum: forums.debian.net
Pochodzenie: Cały świat
Architektura: amd64, arm, hppa, ia64, i386, mips, mipsel, powerpc, s390, sparc64
Bazuje na: Niezależne
Wikipedia: Debian
Distrowatch: Debian
Nośnik: Install/Live CD/DVD
Pobranie: Download Debian
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 12.1 | 2023.07.22

Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, dokonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz bezpieczeństwo. Wbrew utartym zdaniom Debian nie jest szczególnie trudnym systemem do instalacji i zarządzania, przy odrobinie zaangażowania odwzajemni się bezawaryjną pracą na bardzo długi czas. Bazuje na pakietach „deb” tak jak wszystkie jego klony.

Projekt Debian powstał w 1993 roku i został zapoczątkowany przez Iana Murdocka a jego aktualna stabilna wersja to „Jessie”. Oprócz wersji stabilnej jest równocześnie rozwijana wersja testowa, niestabilna oraz eksperymentalna, która nie jest przeznaczona do użytku.

Debian jest protoplastą bardzo dużej rzeszy systemów linuksowych, które korzystają z jego możliwości, np: Ubuntu, Knoppix, Aptosid, Mint, Cdlinux.pl, Dreamlinux, Mepis, Siduction, SparkyLinux, Snowlinux, Elive, SteamOS…

Obraz instalacyjny Debiana jest dodatkowo wyposażony w syntezator mowy, który może być uruchomiony przez osoby mające problemy ze wzrokiem, a które nie korzystają z urządzeń Braille’a. Procedura jest uruchamiana w łatwy sposób, przez wciśnięcie s, a następnie Enter, gdy instalator wydaje krótkie piknięcie, uruchamiając się. Obsługiwanych jest kilkanaście języków.

 
Wiadomości:

 
Więcej wyników dla -> Debian GNU/Linux

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.