OpenMandriva Lx 4.2

OpenMandriva
Została wydana nowa wersja OpenMandriva Lx 4.2.

OpenMandriva jest dystrybucją Linux przeznaczoną na komputery osobiste. Bazuje na rosyjskiej dystrybucji ROSA, która powstała jako fork Mandriva w 2012 roku. Domyślnym pulpitem jest KDE Plasma 5.

OpenMandriva Lx 4.2 jest teraz jeszcze łatwiejsza w użyciu dzięki ulepszonemu OM Welcome, własnemu narzędziu, które umożliwia zainstalowanie szeregu dobrze znanych aplikacji za pomocą jednego kliknięcia.

Nowe nośniki iso dostarczają aktualizację pakietów oraz spora liczbę zmian, takich jak:
– Linux kernel 5.10.14 (5.11-rc7 również dostępny)
– KDE Frameworks 5.78, Plasma Desktop 5.20.5, Applications 20.12.2, Qt Framework 5.15.2
– LLVM/clang 11.0.1, systemd 247, binutils 2.36.1, gcc 10.2.
– Java 15
– Calamares 3.2.35
– LibreOffice Suite 7.1.0
– Krita 4.4.2
– Digikam 7.2
– SMPlayer 21.1.0
– VLC 3.0.12.1
– Falkon browser 3.1
– SimpleScreenRecorder 0.4.3;
– Ustawienia wstępne pulpitu, umożliwiające dostosowanie wygląd pulpitu OpenMandriva Plasma, aby wyglądał i był podobny do innych systemów, do których być może byłeś przyzwyczajony;
– Selektor repozytoriów oprogramowania (om-repo-picker) umożliwia wączyczenie dodatkowego repozytoria z tysiącami dodatkowych pakietów wolnego oprogramowania.
– Ukończono port na aarch64 (64-bitowe procesory ARM), co umożliwia budowę energooszczędnych zamienników komputerów PC za mniej niż 150 USD.
– Obrazy do zainstalowania są dostępne dla PinebookPro, Raspberry Pi 4B i 3B +, Rock Pi 4A, 4B i 4C, Synquacer, Cubox Pulse i ogólnych urządzeń kompatybilnych z UEFI, takich jak większość płyt serwerowych aarch64. Więcej wsparcia sprzętowego aarch64 pojawi się wkrótce. Port ten pozwala nam również po raz pierwszy wesprzeć smartfon – dostępny jest obraz działający na PinePhone (ale nie należy go jeszcze uważać za ostateczną wersję).
– Port na RISC-V – architekturę procesora Open Source – jest w trakcie opracowywania, ale nie został jeszcze uwzględniony w wersji 4.2.

Dostępne są również pakiety w repozytoriach:
– Alternatywne środowiska graficzne do testowania, Firefox 85, Chromium browser 88 (oraz beta 89 i dev 90), Virtualbox 6.1.16, OBS Studio 26.1.2, Gimp 2.10.22, Calligra Suite 3.2.1;
– Zypper jako alternatywny menadżer pakietów;
– PHP 8.0.2
– wiele gier, aplikacji, narzędzi dla deweloperów, programów edukacyjnych.

OpenMandriva zapewnia jądro skompilowane za pomocą clang. Użytkownicy mogą zainstalować te same wersje kernel-release-desktop i kernel-release-desktop-clang dla porównania. W OM Welcome znajdziesz również wygodny skrót do instalacji.

Obrazy systemu dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Powiązane wpisy

One thought on “OpenMandriva Lx 4.2

  • 14/02/2021 at 2:08 am
    Permalink

    OpenMandriva nie bazuje na Rosie. To następna Mandrivy, która bankrutując przekazała rozwój dystrybucji do społeczności i tak powstała OpenMandriva. To nie jest nawet fork. Rosa zaś jest forkiem Mandrivy i dzisiaj w wielu przypadkach jest swoistym downstream z OpenMandrivy – co oznacza, że bazuje na jej rozwiązaniach.
    Dlaczego przyjęto, że OpenMandriva bazuje na Rosie? Otóż po upadku Mandrivy pojawił się problem, bo repozytoria i serwery systemu miały być wyłączono, zaś nowo zawiązana organizacja OpenMandriva Association nie miała jeszcze własnej bazy serwerów czy mechanizmów git. Dlatego ROSA użyczyła swojej infrastruktury potrzebnej do budowania pakietów – serwerów, na których ludzie z OpenMandrivy mogli przez pierwsze tygodnie czy miesiące utrzymywać przy życiu Mandrivę. Później zbudowali własne rozwiązania.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =