Rozlicz PIT 2021 w systemie Linux. Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak to zrobić.

Ostatnia aktualizacja: 13th Marzec 2021, 03:08 pm

Początek każdego roku to czas rozliczeń z urzędem skarbowym. Do niedawna okres ten kojarzył się przede wszystkim z gorączkowym szukaniem i kompletowaniem niezbędnych dokumentów. Wymagane było ręczne uzupełnianie wybranego formularza, samodzielne naliczenie należnego podatku oraz dostarczenie całości do urzędu, co wielokrotnie oznaczało stanie w długich kolejkach. Obecnie jednak, dzięki internetowym narzędziom, możliwe jest rozliczenie podatku przez internet. Zrobisz to także, jeśli korzystasz z systemu Linux.

PIT rozliczysz online – także, gdy korzystasz z Linuxa

Programy do rozliczenia PIT zdecydowanie ułatwiają wypełnianie deklaracji podatkowych. Przeprowadzają podatnika przez kolejne rubryki, podpowiadając, na co należy zwrócić uwagę. Firmy, które produkują tego typu pogramy, dopasowują ich formę do potrzeb użytkowników. Chodzi nie tylko o aktualizacje i np. włączanie kolejnych ulg, ale i możliwość skorzystania z narzędzia również, gdy nie korzystasz z Windowsa. Podatek online rozliczymy bez problemu także, gdy jesteśmy posiadaczami systemu Linux czy MacOS. Program uruchomimy po prostu w wersji przeglądarkowej. To, o czym trzeba pamiętać, to odpowiednia wersja przeglądarki. Zazwyczaj i tak aktualizujemy ją na bieżąco, ale jeśli jesteś przywiązany do starej wersji, musisz pamiętać, że program do rozliczeń może nie zadziałać. Co jeszcze jest potrzebne? Musisz mieć czytnik plików PDF, włączony JavaScript i obsługę “ciasteczek”.

Gdy już zdecydujesz się, z którego narzędzia chcesz skorzystać, wystarczy się zarejestrować i podążać za wskazówkami. Programy są intuicyjne, system podpowiada, co zrobić. Instrukcje są czytelne, nie znajdziesz w nich skomplikowanego języka, znanego z ustaw i informacji podatkowych. Po wypełnieniu deklaracji otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) – więcej informacji znajdziesz tutaj: www.pitax.pl/pit-online/.

Chcąc wypełnić deklarację podatkową online, możesz także skorzystać z usługi Twój e-PIT (jeśli rozliczasz: PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38). Również w tym przypadku, najważniejsza jest wersja przeglądarki – musisz mieć tą aktualną:
• Chrome 58.x,
• FireFox 63.x,,
• Opera 56.x
• Edge 17,
• IE 11.x,
• Safari 12.x.

PIT 2021 – jaki formularz wybrać?

Ludzie nie przepadają za biurokracją, ale biurokracja lubi ludzi. Tak już jest i nawet wprowadzenie elektronicznej dokumentacji nie jest w stanie w pełni odmienić tej tradycji. Podczas składania rocznego zeznania podatkowego pojawia się problem, z którego formularza PIT 2021 online należy skorzystać. Ogólna zasada jest taka, że zależy to od rodzaju i źródła osiąganych przychodów. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze druki, z krótkim wyjaśnieniem:

• PIT-37 – z tego druku korzystają podatnicy, którzy osiągają całość dochodu ze współpracy z płatnikiem, który jest także odpowiedzialny za odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy. Ta forma dokumentu jest dedykowana dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz zlecenia.

• PIT-36 – to arkusz przeznaczony dla osób odprowadzających samodzielnie zaliczki na podatek. Korzystają z niego między innymi przedsiębiorcy korzystający ze skali podatkowej i podatnicy rozliczający najem nieruchomości lub dzierżawę.

• PIT-36L – na zeznaniu rocznym PIT-36L rozliczają się osoby, które wybrały liniową formę opodatkowania dochodów.

• PIT-28 – to kolejny druk, przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców. Korzystają z niego przede wszystkim podatnicy prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych albo jawnych, a także osoby rozliczające przychód z najmu lub dzierżawy nieruchomości. To druk dedykowany podatnikom rozliczającym się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

• PIT-38 – ten dokument znają doskonale gracze giełdowi. Za jego pomocą rozliczymy z fiskusem przychody kapitałowe, w tym zyski z tytułu sprzedaży papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych.

• PIT-39 – ostatni z popularnych druków składa się w związku z rozliczeniem przychodu z tytułu zbycia nieruchomości i realizacji praw związanych z nieruchomościami.

Zdaniem eksperta:

Warto pamiętać o tym, że rzeczy, które sprzedajemy również podlegają opodatkowaniu. Jeżeli np. kupimy auto i sprzedamy je wcześniej niż pół roku od czasu zakupu, musimy zapłacić od tego podatek. Dotyczy to oczywiście przypadku, w którym auto sprzedajemy drożej niż zakupiliśmy, ponieważ inaczej przychód zostanie pokryty przez koszty – mówi Patryk Groszer, ekspert ds. podatków w firmie PITax.pl Łatwe podatki produkującej oprogramowanie do rozliczeń PIT.

PIT 2021 – najważniejsze terminy

Aby roczne rozliczenie podatkowe nie generowało problemów i umożliwiło sprawne otrzymanie zwrotu, musi zostać złożone w wyznaczonym terminie. Większość druków należy złożyć do dnia 30 kwietnia 2021 roku. Dotyczy to w szczególności arkuszy: PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38, PIT-39. Osoby rozliczające się ryczałtem, a więc wypełniające PIT-28 mają mniej czasu. Ich deklaracja musi wpłynąć do urzędu skarbowego już do 1 marca 2021 roku. Istotna jest także data formalnego rozpoczęcia naboru, która w tym roku przypada na 15.02.2021. Od tego momentu można oficjalnie składać PIT 2021 online w serwisie Twój e-PIT.

Źródła:
1. https://www.pitax.pl/program-pit/
2. https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/jakich-przegladarek-uzywac-na-portalu-podatkowym/
3. https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/podatki-w-2021-roku-najwazniejsze-zmiany

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 2