Aktualności

Zastosowanie VPN w systemach Linux

Ostatnia aktualizacja: 28 maja 2022, 22:42

O zagrożeniach w sieci mówi się chyba od tak dawna, jak dawno powstała sieć internetowa. Sieć się rozwija, a wraz z nią -niestety- rozwija się cyberprzestępstwo. Już teraz jeden człowiek jest w stanie sparaliżować działanie całej firmy, czy – w gorszych przypadkach- całej gospodarki krajowej. Są to realne zagrożenia zarówno dla użytkowników systemu Windows, MacOS, czy Linux. Trzeba być świadomym tych zagrożeń, bo czasem jeden błąd może nas kosztować utratę zarówno pieniędzy, jak i co gorsza – naszej tożsamości i danych osobowych, z którymi można zrobić naprawdę wiele w sieci. Jak w takim razie się chronić? Co można zrobić, żeby nie narażać się na takie ataki, korzystając z systemu Linux? O tym powiemy w poniższym artykule.

Zabezpieczenia w systemie Linux

Podobnie jak i w innych systemach operacyjnych, tak i w Linuxie istnieje możliwość skorzystania z oprogramowania VPN dla Linuksa surfshark.com/pl/download/linux. Jak działa VPN w systemie Linux?
Podobnie jak w innych systemach, dzięki połączeniu VPN możemy w bezpieczny sposób przeglądać sieć – zwłaszcza w przypadku, gdy korzystamy z sieci publicznej, takiej jak w galeriach handlowych. Dzięki skorzystaniu z połączenia przez VPN, chronimy się przed chociażby włamaniem na konta, czy kradzieżą danych, która przecież może mieć katastrofalne skutki. Bez korzystania z sieci VPN i łączenia się z publiczną siecią, która nie jest w żaden sposób zabezpieczona, praktycznie dajemy zaproszenie hakerom czy oszustom, żeby weszli do naszych systemów jak do siebie.

Dodatkowe korzyści płynące z używania VPN

Oprócz wymienionej wcześniej ochrony przed atakami i zabezpieczeniami swoich danych, użytkowanie sieci VPN może nam umożliwić korzystanie z treści niedostępnych wcześniej dla nas – z powodu chociażby rejonizacji. Niejednokrotnie zdarza się, że seriale czy filmy są dostępne do obejrzenia tylko w konkretnym kraju. W takiej właśnie sytuacji przydaje się sieć VPN. Dzięki połączeniu przez sieć VPN, zyskujemy dostęp w zasadzie do nieograniczonej rejonowo treści, co pozwala na cieszenie się najciekawszymi znaleziskami serialowymi czy filmowymi. Jak to działa?
VPN po prostu łączy się z siecią poprzez adres IP kraju, który wskażemy. Jeśli więc na przykład dany film jest wyłącznie w stanach, to poprzez połączenie z IP amerykańskim, możemy taki film obejrzeć. Działa to w zasadzie w większości przypadków. Wyjątkiem mogą być Chiny i Korea Północna, no ale to z raczej wiadomych względów, gdzie reżim uniemożliwia obywatelom na swobodne korzystanie z internetu. Jest to niestety smutna prawda, dlatego tym bardziej warto doceniać możliwości, jakie daje nam nieograniczony dostęp do sieci.

Podsumowanie

Sieć VPN jest pomocna w szeregu czynności, które wykonujemy w sieci. Od ochrony naszych danych, czy plików, które wysyłamy i wiadomości, które do nas trafiają, aż po swobodny dostęp do treści zagranicznych. Korzystanie z zabezpieczonej sieci powinno przychodzić do nas naturalnie. Dzięki korzystaniu z zabezpieczonej sieci możemy uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami załatwiania najważniejszych spraw przez niezabezpieczoną sieć. Zawsze trzeba być ostrożnym, a obecna globalna cyfryzacja powinna nas uświadomić, że zagrożenia w sieci są realnymi zagrożeniami, na które warto być przygotowanym, tak by uniknąć strat lub je zminimalizować. Dlatego sprawdźmy dostępne opcje na zabezpieczenie siebie i swoich bliskich w sieci, korzystając z połączeń VPN, które są łatwo konfigurowalne, niezależnie od tego, w jakim systemie operacyjnym działamy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.