Aktualności

Haiku R1/beta2

Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2022, 11:31

Została wydana nowa wersja Haiku R1/beta2.

Haiku to otwartoźródłowy system operacyjny, skierowany do użytkowników komputerów osobistych. Haiku został zainspirowany systemem Be Operating System (BeOS).
Celem projektu Haiku jest zgodność z BeOS-em R5 na poziomie źródłowym i binarnym, co ma pozwolić na kompilacje i uruchomianie aplikacji napisanych dla BeOS.

Druga wersja beta Haiku R1 to dwadzieścia miesięcy ciężkiej pracy nad poprawą wsparcia sprzętowego i ogólnej stabilności Haiku. Od wersji Beta 1 było 101 autorów z ponad 2800 zatwierdzeniami kodu. W tej wersji rozwiązano ponad 900 błędów i ulepszeń.

Najważniejsze zmiany obejmują m.in.:
– Ta wersja znacznie poprawia obsługę monitorów HiDPI i ogólnie skalowanie interfejsu użytkownika.
– Pasek Deskbar został ulepszony. Ma teraz tryb mini, w którym ikony na półce rozwijają się w lewo. Możesz go aktywować, przeciągając miejsce na półce prawym uchwytem na niebieski liść.
– Preferencje myszy, klawiatury, touchpada i joysticka zostały skonsolidowane w jednym panelu preferencji.
– Wbudowana przeglądarka Haiku, WebPositive, używa teraz nowszej wersji WebKit. Dodatkowo zawiera szereg poprawek do backendu Haiku, w szczególności w celu zarezerwowania znacznie mniejszej pamięci i naprawy WebSockets.
– Dzięki stosunkowo solidnej zgodności Haiku z POSIX, a także portom narzędzi GUI typu open source, od wersji Beta 1 do Haiku zostało przeniesionych jeszcze więcej popularnych programów open source i są one dostępne w repozytoriach pakietów.
– Instalator obsługuje teraz wykluczanie opcjonalnych pakietów, które są zawarte na nośniku instalacyjnym.
– DriveSetup wyświetli teraz więcej informacji o dyskach w twoim systemie. Wyświetli używane miejsce na istniejących partycjach, a teraz jest także w stanie zidentyfikować zaszyfrowane woluminy.
– Dostępna jest również opcja aktualizacji z Haiku R1 Beta 1 do Beta 2.
– Zupełnie nowością w tej wersji jest obsługa napędów NVMe, w tym obsługa ich jako urządzeń rozruchowych (choć różni się to w zależności od obsługi BIOS-u).
– Sterownik XHCI przeszedł znaczny remont: prawie wszystkie urządzenia USB3 działają teraz poprawnie jako nośniki rozruchowe.
– W trakcie tego cyklu prac rozwojowych podjęto wiele ogólnych prac stabilizacyjnych, rozwiązano dość powtarzalne (i mniej powtarzalne) awarie jądra oraz rozwiązano niektóre problemy związane z wydajnością systemu.

Wymagania systemowe dla Haiku:
Minimalne dla 32-bit:
– Procesor: Intel Pentium II; AMD Athlon
– Memory: 256MB
– Monitor: 800×600
– Dysk: 3GB

Zalecane dla 64-bit:
– Procesor: Intel Core i3; AMD Phenom II
– Memory: 2GB
– Monitor: 1366×768
– Dysk: 16GB

Obrazy instalacyjne Haiku można pobrać z naszego portalu.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.