RISC OS 5.22

RISC OS
Zespół RISC OS Open Limited (ROOL) poinformował o wydaniu nowej wersji RISC OS 5.22.

RISC OS to system operacyjny stworzony przez firmę Acorn Computers w 1987 roku. System przeznaczony był dla komputerów osobistych Archimedes, bazujących na chipsecie ARM. W kolejnych latach, system był rozwijany przez firmy: Element 14, RISCOS Ltd., Pace Micro Technology, RISC OS Select oraz Castle Technology. RISC OS posiada graficzny pulpit WIMP („windows, icons, menus, pointer” – okna, ikony, menu i kursor) – stosowy menadżer okien (stacking window manager).

RISC OS 5 został przeportowany na kilka architektur i dostępny jest dla urządzeń: A7000, RiscPC, RPCemu, OMAP3 BeagleBoard, OMAP4 (PandaBoard), Raspberry Pi oraz XScale Iyonix.

Po raz pierwszy w historii, stabilne wydanie RISC OS dostarcza port OMAP4, procesora Cortex-A9 używanego w PandaRO firmy CJE Micros oraz ARMiniX RComp.

RISC OS 5.22 dostarcza dużą liczbę poprawek, która kształtuje się na wysokości ponad 400 dla każdego portu z osobna. Wszystkie wprowadzone ulepszenia i poprawki zostaną również uwzględnione w następnym wydaniu 5.23, nad którym trwają już prace.

Pełna lista zmian dostępna jest na stronie projektu: riscosopen.org/news/articles/2015/04/25/risc-os-5-22-stable-is-now-available

Obrazy ROM RISC OS Open można pobrać z naszego portalu

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *