BSDFreeBSD

TrueNAS

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca 2024, 20:16

Strona domowa: truenas.com
Dokumentacja:
Forum:
Pochodzenie: USA
Kategoria: Serwer NAS
Pulpit: Webowy
Architektura: x86_64
Bazuje na: FreeBSD
Wikipedia:
Distrowatch:
Nośnik: Install DVD
Instalacja:
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 24.04.2 | 2024.07.11

TrueNAS to specjalistyczna dystrybucja systemu z rodziny BSD, wyposażona w serwer NAS (Network-Attached Storage), rozwijana przez firmę iXsystems.

Projekt FreeNAS wraz z TrueNAS, są bardzo blisko powiązanymi platformami pamięci masowej podłączonymi do sieci, obsługiwanymi przez iXsystems. FreeNAS to wspierane przez społeczność rozwiązanie NAS, podczas gdy TrueNAS otrzymuje komercyjne wsparcie od iXsystems. Oba projekty zbliżają się do siebie i zjednoczą się jeszcze w roku 2020.

FreeNAS będzie kontynuowany pod nazwą TrueNAS CORE, a TrueNAS będzie nazywany TrueNAS Enterprise. TrueNAS CORE to więcej niż tylko bezpłatny NAS, to pamięć masowa zdefiniowana przez oprogramowanie, z której można korzystać bez ograniczeń i kosztów. Jest to również rdzeń pełnoprawnej edycji korporacyjnej TrueNAS Enterprise, która zapewnia dodatkową odporność na awarie, wydajność i wsparcie wymagane przez firmy i aplikacje o znaczeniu krytycznym .

 
Wiadomości:

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

4 komentarze do “TrueNAS

  • Witam, Nie testowałem TrueNas ponieważ zacząłem zabawę od XgmaNAS, kilka lat temu, później bawiłema się chyba freeNasem i coś na debianie , zaraz znajdę, – openmediavault. Moim zdaniem Xigma Nas jest bardzo dobry, ma więcej services od konkurencji, obsługę rożnorakiego szyfrowania (bardzo przydała mi się ta funkcja, gdyż odszyfrowałem dysk 3DES szfrowany kluczem sprzętowym, który się uszkodził, hasła były zapisane w serial memory , które łatwo odczytać (wszystkie programatory je obsługują), dodam jeszcze że obsługuje vbox, naprawdę w sumie kilkanaście serverowych usług, co jeszcze łatwy update i backup/restore config, dnsy, ja stosuję bez nich używając NASa tylko lokalnie, instaluje się na każdym nośniku (karta SD). Naprawdę polecam, np. 10-letni laptop 2 HD(2-4TB) – drugi zamiast dvd, w mirroringu, dobrze dać max ramu i po skrętce 1GB – smb i ftp działa z prędkościamia zaszydrowanych ssd.

    Odpowiedz
  • niestety jak instalujemy to pierwszy dysk jest zarezerwowany na system i mając 500 gb tracimy je. dopiero drugi dysk jest widoczny w systemie 🙁

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content