Uruchomienie Linuksa z płyty

Jeśli obraz systemu został nagrany na płytę nadszedł czas na pierwsze uruchomienie Linuksa niezależnie od tego czy jest to wersja LiveCD czy też instalacyjna.

1. Włóż nagraną płytę do napędu optycznego (CD/DVD).

2. Wyłącz komputer.

3. Następnie włącz go zwracając uwagę na informację o sposobie wejścia do BIOS ukazującą się w lewym dolnym rogu ekranu. W zależności od wersji BIOS może to być klawisz „F2”, „F10” lub inny (w moim przypadku „F2”) – wciśnij ten klawisz.

bios

4. Następnie klawiszem „->” (prawy kursor) przejdź do sekcji „Boot” – dysk twardy jest ustawiony jako pierwsza opcja startowa, napęd DVD jako druga.

bios

5. Klawiszem „dolny kursor” podświetl swój wpis dotyczący napędu „CD” lub „DVD”.

bios

6. Następnie klawiszem „F6” przesuń napęd „CD/DVD” na pierwszą pozycję startową (klawisz „F5” przesunie wpis na dół listy).

bios

7. Aby zmiany zostały wprowadzone, trzeba je zapisać klawiszem „F10” i potwierdzić klawiszem „Enter” co spowoduje zamknięcie BIOS i uruchomienie komputera z nośnika optycznego.

bios

Możesz teraz przetestować i/lub zainstalować wybraną dystrybucję Linuksa na dysku twardym komputera lub pamięci przenośnej (PenDrive) lub po prostu zakończyć testowanie i powrócić do poprzednich ustawień.

 

Powiązane wpisy

4 thoughts on “Uruchomienie Linuksa z płyty

 • 20/06/2018 at 2:28 pm
  Permalink

  U mnie, aby wejść do Biosu trzeba kliknąć F1.

  Reply
 • 24/03/2013 at 4:05 pm
  Permalink

  Jeśli podłączysz nośnik USB a potem wejdziesz do BIOS to zobaczysz jego nazwę przy odpowiedniej opcji. W tym przypadku powinna to być HDD USB.

  Reply
  • 08/11/2018 at 11:45 am
   Permalink

   U mnie nie widzi pendrive HDD USB (NA)

   Reply
 • 24/03/2013 at 9:48 am
  Permalink

  żeby z USB startował, to która opcja? 3, 5, czy 7? Którą trzeba zaznaczyć?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =