Pierwsze kroki

Uruchomienie Linuksa z płyty

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2022, 23:49

Jeśli obraz systemu został nagrany na płytę nadszedł czas na pierwsze uruchomienie Linuksa niezależnie od tego czy jest to wersja LiveCD czy też instalacyjna.

1. Włóż nagraną płytę do napędu optycznego (CD/DVD).

2. Wyłącz komputer.

3. Następnie włącz go zwracając uwagę na informację o sposobie wejścia do BIOS ukazującą się w lewym dolnym rogu ekranu. W zależności od wersji BIOS może to być klawisz „F2”, „F10” lub inny (w moim przypadku „F2”) – wciśnij ten klawisz.

bios

4. Następnie klawiszem „->” (prawy kursor) przejdź do sekcji „Boot” – dysk twardy jest ustawiony jako pierwsza opcja startowa, napęd DVD jako druga.

bios

5. Klawiszem „dolny kursor” podświetl swój wpis dotyczący napędu „CD” lub „DVD”.

bios

6. Następnie klawiszem „F6” przesuń napęd „CD/DVD” na pierwszą pozycję startową (klawisz „F5” przesunie wpis na dół listy).

bios

7. Aby zmiany zostały wprowadzone, trzeba je zapisać klawiszem „F10” i potwierdzić klawiszem „Enter” co spowoduje zamknięcie BIOS i uruchomienie komputera z nośnika optycznego.

bios

Możesz teraz przetestować i/lub zainstalować wybraną dystrybucję Linuksa na dysku twardym komputera lub pamięci przenośnej (PenDrive) lub po prostu zakończyć testowanie i powrócić do poprzednich ustawień.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

4 komentarze do “Uruchomienie Linuksa z płyty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.