Pierwsze kroki

Co to jest Linux ?

Ostatnia aktualizacja: 13 września 2023, 23:48

 

Co to jest Unix ?

Unix
UNIX to system operacyjny rozwijany od 1969 roku przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. Unix miał duży wkład w rozwój systemów operacyjnych, wprowadzając wiele koncepcji będących w powszechnym użyciu do dziś.

Na bazie Uniksa powstało wiele jego odmian i implementacji. Do najbardziej znanych należą systemy z rodziny Linux, OSX oraz BSD.

 
Zobacz również:
pl.wikipedia.org/Unix
pl.wikipedia.org/BSD
pl.wikipedia.org/OS X

 

Co to jest Linux ?

tux
Wbrew istniejącemu poglądowi Linux nie jest sam w sobie systemem operacyjnym a jądrem systemu, czyli jego sercem. Dzięki niemu zostają uruchomione wszystkie potrzebne funkcje systemu, urządzenia z których składa się komputer oraz całe oprogramowanie. Urządzenia wbudowane oraz peryferyjne potrzebują sterowników, które z reguły nie są dostarczane przez producentów sprzętu – ale nie ma z tym problemu – większość sterowników jest dołączana do jądra systemu.

Prace nad jądrem Linuksa rozpoczął w 1991 roku i do chwili obecnej nadzoruje jego rozwój Linus Torvalds.

Zobacz również:
Oficjalna strona jądra Linuksa – www.kernel.org

 

Co to jest GNU ?

gnu
Aby można było wykonać jakąkolwiek pracę na komputerze potrzebne jest konkretne oprogramowanie, aby je uruchomić konieczne jest odpowiednie środowisko umożliwiające swobodną pracę. Projekt wolnego oprogramowania GNU zapoczątkowany przez Richarda Stallmana dostarcza pełne środowisko uruchomieniowe dla jądra Linuksa oraz programy użytkowe praktycznie w każdej istniejącej kategorii.

 
Zobacz również:
Projekt GNU – www.gnu.org
pl.wikipedia.org/GNU
pl.wikipedia.org/Projekt GNU

 

Co to jest dystrybucja Linuksa ?

dystrybucje
W pełni funkcjonalny zestaw jądra systemu oraz oprogramowania powstały po połączeniu tych dwóch składników tworzą system operacyjny znany jako GNU/Linux.

Wiele firm, organizacji i osób prywatnych na całym świecie dostosowują GNU/Linux do swoich potrzeb i zastosowań tworząc kompletne dystrybucje gotowych systemów operacyjnych znanych potocznie jako „Linux”.

Wybór ich jest naprawdę ogromny co dla początkującego linuxiarza może stanowić problem a nie ułatwienie.

Na początek proponuję wybrać jedną z popularnych i przyjaznych (prostych w obsłudze) dystrybucji, więc zapraszam na stronę Przegląd dystrybucji.

Zobacz również:
pl.wikipedia.org/GNU/Linux
pl.wikipedia.org/Dystrybucja Linuksa

 

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

12 komentarzy do “Co to jest Linux ?

 • Witam,
  znalazłem stary laptop jeszcze z XP który włączał się i działał baaardzo powolnie. Sprzęt mogłem wywalić/oddać ale postanowiłem przetesować go jeszcze trochę i wycisnąć co się da. nigdy nie miałem styczności z linuxem, coś tam gdzieś tam słyszałem. poszukałem, pogooglowałem i postanowiłem zainstalować lubuntu… właśnie się ściąga… zobaczymy

  Odpowiedz
 • Na Linuxa przesiadłem się kilka lat temu z ciekawości (że tak powiem – „najwyżej nie dam rady, to wrócę do MS). I od tego czasu miałem przyjemność testować Ubuntu 10.10 (używam do dziś), Fedorę 20, xUbuntu, Lubuntu, Kubuntu i wiele innych. Najpierw testowanie na wirtualnej maszynie, następnie instalacja na „żywym” komputerze.

  Pamiętam czasy, jak Ubuntu zdobywało się za pomocą ShipIt – te tygodnie wyczekiwania ale płyty dotarły!:)

  Odpowiedz
 • 15 lat na wszystkich edycjach Windows najbardziej pasował mi win 7 od pół roku na Ubuntu najpierw 12,04 teraz 13,10 zapomniałem o windzie i raczej już do niej nie wrócę niebawem nowa edycja Wierny Kozioł 14,04 LTS,zobaczy co pokaza wodotrysków raczej sie nie spodziewam .Pozdrawiam zdrowo myślących.

  Odpowiedz
 • Przerabiałem w pracy wszystkie window-sy i nie powiem były dwa dobre-98 i XP ale jak to z window-sami! Wirus goni wirusa, robaki gonią robaki itd… Antywirusy blokują system i wszystko robi się do bani! Postanowiłem przekopać rodzinę Ubuntu i tarammm! Od zeszłego roku pracuję na Linuxsie Mint i wszystko jest cacy! Pozdrawiam jego twórców i użytkowników!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.