Aktualności

Sculpt OS 22.04

Została wydana nowa wersja Sculpt OS 22.04.

Sculpt OS to otwarto-źródłowy, niezależny system operacyjny ogólnego przeznaczenia rozwijany przez Genode Labs. Łączy on architekturę mikrojądra Genode, bezpieczeństwo, sterowniki urządzeń w piaskownicy i maszyny wirtualne w nowatorskim systemie operacyjnym dla sprzętu PC

Sculpt OS w wersji 22.04 wprowadza koncepcję sandboxingu na poziomie usług i zawiera zupełnie nowe sterowniki dla sieci bezprzewodowej, grafiki i USB.

Na powierzchni widocznej dla użytkownika nowa wersja Sculpt OS wygląda znajomo dla użytkowników poprzedniej wersji. Jednak pod maską, na podstawowym poziomie obsługi sprzętu, zawiera całkowicie odnowione sterowniki urządzeń dla sieci bezprzewodowej Intel, grafiki Intel i USB.

W ramach poważnej operacji nowe sterowniki zostały przeszczepione z jądra Linux w wersji 5.14.21 przy użyciu unikalnego podejścia Genode do DDE. W przeciwieństwie do Linuksa, w którym sterowniki są częścią jądra systemu operacyjnego, Sculpt OS obsługuje każdy ze sterowników w dedykowanej piaskownicy jako zwykły komponent na poziomie użytkownika. Dzięki temu użytkownicy Sculpt mogą cieszyć się szeroką obsługą sprzętową aktualnych sterowników Linuksa, nie ufając ostatecznie tym złożonym stosom sterowników.

Ściśle powiązane wsparcie grafiki z akceleracją sprzętową, które wprowadzono w poprzedniej wersji 21.10, zostało znacznie zoptymalizowane i ustabilizowane. Dzięki nowej wersji użytkownicy Sculpt mogą nie tylko uruchamiać natywne aplikacje OpenGL, ale mogą nawet posunąć się do korzystania z grafiki z akceleracją sprzętową za pośrednictwem gościnnych systemów operacyjnych hostowanych w VirtualBox na wierzchu Sculpt.

Będąc systemem operacyjnym opartym na komponentach, który działa zgodnie z zasadą najmniejszych uprawnień, Sculpt OS zapewnia użytkownikom najwyższą kontrolę nad zasobami systemowymi narażonymi na każdy komponent. Nowa wersja zapewnia użytkownikowi dodatkowe środki do sprawowania kontroli nad wdrożonym oprogramowaniem: Nowy opcjonalny komponent o nazwie czarna dziura może być teraz używany jako symbol zastępczy dla różnych zasobów systemowych podczas wdrażania aplikacji. Na przykład maszynę wirtualną można osłonić przed siecią, łącząc jej ruch sieciowy z czarną dziurą. Działa to również w przypadku przechwytywania audio, wideo, USB i innych powszechnie używanych zasobów systemowych. Ponieważ mechanizm ten działa na poziomie poszczególnych usług, dokumentacja odnosi się do niego jako do sandboxingu na poziomie usług, przypominającego naturalną moc zabezpieczeń opartych na zdolnościach.

Nowy nośnik instalacyjny oraz maszyny wirtualnej Sculpt OS można pobrać z naszego portalu: Pobierz Sculpt OS

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.