KDE Plasma 5.26

Projekt KDE wydał nową, stabilną wersję środowiska graficznego KDE Plasma 5.26 dla dystrybucji GNU/Linux, urządzeń mobilnych i inteligentnych telewizorów.

Po około czterech miesiącach prac, KDE Plasma 5.26 zawiera wiele nowych funkcji, począwszy od nowego interfejsu użytkownika dla inteligentnych telewizorów o nazwie Plasma Bigscreen, który działa w oparciu o postmarketOS lub Manjaro Linux.

Plasma Bigscreen zawiera Aura Browser jako nową przeglądarkę internetową, zapewniającą dobrą pracę na „dużym ekranie”, a także Plank Player, odtwarzacz multimedialny do odtwarzania lokalnych plików, które można w pełni kontrolować za pomocą pilota telewizora. Pod maską Plasma Bigscreen działa Wayland.

Dużo proc skupiło się na poprawkach w tym wydaniu, wsparcie dla Waylanda wciąż się poprawia, tapety zmieniają się między jasnymi i ciemnymi motywami, opcja zmiany kolorystyki ekranu zarówno w nocy, jak i w dzień działa bez zarzutu, wiele błędów jest również naprawianych w ramach projektu „15-minutowych błędów”.

Lista ulepszeń jest bardzo długa i wydaje się, że sklep z oprogramowaniem Discover otrzymał dość dużą liczbę poprawek i ulepszeń, takich jak wiele aktualizacji Flatpak, co faktycznie hamuje zawieszenie podczas wykonywania aktualizacji.

KDE Plasma 5.26 wprowadza możliwość wymuszenia wyświetlania wirtualnej klawiatury Maliit w trybie dotykowym, możliwość dostosowania map obszaru wejściowego tabletu graficznego do współrzędnych ekranu oraz możliwość wyłączenia wklejania środkowym przyciskiem.

Sesja Plasma Wayland powinna teraz działać lepiej również na wyświetlaczach HiDPI, dzięki zaimplementowaniu dwóch metod skalowania aplikacji, które teraz wyglądają znacznie lepiej niż wcześniej. Pierwszy z nich wykorzystuje kompozytora do jednolitego skalowania z rozmyciem, podczas gdy drugi jest wykonywany przez same aplikacje przy użyciu istniejących wcześniej możliwości X11 HiDPI, aby uniknąć rozmycia.

Inne duże zmiany w środowisku graficznym KDE Plasma 5.26 obejmują obsługę ponownego przypisywania przycisków myszy dla myszy wieloprzyciskowych, dzięki czemu można przypisać przyciski do naciśnięć klawiszy lub skrótów klawiaturowych, obsługę czytnika pełnoekranowego dla wszystkich widżetów Plasmy, obsługę nawigacji za pomocą klawiatury w większej liczbie apletów oraz nowy tryb Compact dla menu aplikacji Kickoff, który pozwala zobaczyć więcej elementów.

Aplikacja Plasma System Monitor i widżety Plasma o tej samej nazwie obsługują teraz odpytywanie czujników procesora o minimalną, maksymalną i średnią temperaturę i częstotliwość.

KDE Plasma 5.26 zapewnia również obsługę protokołów „Array”, „F5” i „Fortinet” we wtyczce OpenConnect VPN menedżera Plasma Network, możliwość zmiany kolejności motywów globalnych i rozmieszczenie przycisków na pasku tytułowym, obsługę szerszego zakresu sprzętu i oprogramowania firmware na stronie „O systemie” w Ustawieniach systemu, a także możliwość ustawienia alternatywnego kalendarza wewnątrz kalendarza głównego.

Źródło: kde.org/announcements/changelogs/plasma/5/5.25.5-5.26.0/

3 thoughts on “KDE Plasma 5.26

 • 5 grudnia 2022 at 22:05
  Permalink

  w linux to użytkownik jest „panem” systemu w windows microsoft zbiera wszystkie informacje o użytkowniku i on jest jego ” panem”

  Reply
 • 13 października 2022 at 17:35
  Permalink

  Ja za to nie mogę się zalogować do systemu, bo Microsoft prowadzi gó****** politykę w stosunku do swoich użytkowników, którym odcina dostęp do systemu, za który jeszcze zapłacili. Te 30% w tym przypadku nie daje żadnych korzyści.

  Reply
 • 12 października 2022 at 12:54
  Permalink

  na laptopie Linux działa o jakieś 30% krócej niż windows… puki to się nie zmieni na korzyść Linuxa to nie zainstaluje

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.