Świat

Czy lepiej wybrać telefon na kartę czy abonament?

Ostatnia aktualizacja: 16 września 2023, 12:47

Niedługo po zakupie nowego telefonu czy podczas zmiany numeru wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać telefon na kartę, czy na abonament. Każda z tych opcji ma wady i zalety, dlatego też wybór nie jest wcale prosty.

Telefon na kartę – wady i zalety

Statystyki z 2020 roku wykazują, że aż 73% Polaków wybiera telefon na abonament, a tylko 23% na kartę. Co ciekawe, jeszcze dekadę wcześniej znacznie więcej klientów decydowało się właśnie na prepaid, czyli kartę przedpłaconą. Takie rozwiązanie cieszyło się sporą popularnością między innymi dlatego, że kart nie trzeba było rejestrować (tak jak obecnie), można było kupić je w osiedlowych sklepach, kioskach i przez internet, a doładowanie zajmowało kilka chwil. Obecnie telefon na kartę także ma sporo zalet, ponieważ zapewnia ogromną elastyczność, związaną między innymi z możliwością rezygnacji z telefonu w dowolnej chwili i przejścia do innego operatora lub zmiany taryfy. Zdecydowanie największą zaletą telefonu na kartę jest znacznie niższa cena niż w przypadku abonamentu. Już za 10–20 złotych można mieć świetny pakiet na cały miesiąc, a to sprawia, że rozwiązanie to jest idealne dla osób młodych, a także dla oszczędnych. Starter można kupić już za 5 złotych. W przypadku oferty na kartę nie ma jednak zwykle mowy o dobraniu smartfona w niższej cenie lub na raty, a to może być problematyczne dla niektórych klientów. Przeczytaj: virginmobile.pl/oferty/karta.

Telefon na abonament – wady i zalety

Abonament telefoniczny to obecnie wyjątkowo lubiane i popularne rozwiązanie. Największą wadą tej opcji jest wyższa cena niż w przypadku karty, a także konieczność związania się umową z jednym operatorem, i to czasami na rok lub dwa lata. Warto jednak wiedzieć o tym, że możliwe jest znalezienie abonamentu bezterminowego, a więc takiego, z którego można zrezygnować w dowolnym momencie. Wielu operatorów ma w swojej ofercie również szeroki wybór smartfonów, dodawanych do abonamentu, co sprawia, że nie ma konieczności kupowania telefonu osobno. Sporą zaletą abonamentu jest brak konieczności pamiętania o doładowaniach. Dodatkowo w przypadku takiego rozwiązania zwykle można otrzymać dużo więcej transferu danych, a więc sporo gigabajtów internetu. Zwykle abonament jest nieco droższą opcją niż karta, jednak zależy to od operatora. W przypadku wirtualnych operatorów trzeba zwykle zapłacić od 20 do 50 złotych, natomiast w dużych sieciach koszt może wynosić od 40 do 80 złotych. Abonament na telefon jest bardzo fajną opcją dla tych, którzy wolą mieć jeden stały koszt do opłacenia co miesiąc i obawiają się konieczności comiesięcznych doładowań. Ogólnie abonament to spora wygoda, jednak wiąże się z wyższym kosztem.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.