Aktualności

Kaisen Linux 2.1

Kevin Chevreuil poinformował o wydaniu nowej wersji Kaisen Linux 2.1.

Kaisen Linux to dystrybucje Linux oparta na Debianie z gałęzi testowej. Projekt ma być użyteczny dla informatyków i zawiera zestaw narzędzi do administrowania systemem, które mogą służyć do diagnozowania i radzenia sobie z usterkami lub awariami zainstalowanego systemu i jego komponentów.

Wprowadzono duże ulepszenia graficzne logo, menu i motywu plymouth oraz dodano nową tapetę.

Szczegółowe zmiany:
– ZSH nie jest już domyślnym terminalem dla Kaisen Linux. Od pierwszego wydania Kaisen Linux był domyślnym terminalem, ale większość użytkowników prosiła o domyślny powrót Bash.
– Motyw Conky nie jest już domyślnie instalowany z GUI, ale jest oddzielnym pakietem o nazwie kaisen-conky. Powodem tego jest to, że opinie użytkowników nie były jednomyślne co do domyślnej obecności Conky w Kaisen Linux i dlatego jest teraz uważany za „dobry” i można go zainstalować opcjonalnie.
– Każde logo dodane do menu zostało maksymalnie powiększone, aby menu było jak najbardziej jednolite i posiadało logo o podobnej wielkości.
– Pełne logo Kaisen Linux zostało powiększone w motywie Plymouth, dzięki czemu może zajmować więcej miejsca na ekranie.
– Ikony w menu uruchamiającym terminal mają teraz swoje oficjalne logo zamiast logo terminala.
– Narzędzia do zarządzania hasłami, takie jak apg, keepassxc i pwgen, są teraz instalowane z różnymi narzędziami i są wyświetlane jako takie w menu.
– Pakiety VirtualBox zostały sforkowane i przerobione, aby zainstalować plik /etc/modules-load.d/virtualbox.conf podczas instalowania pakietów VirtualBox. Pozwala to na automatyczne ładowanie modułów podczas uruchamiania bez instalowania całego metapakietu zapewniającego VirtualBox.
– Docker będzie teraz domyślnie używał sterownika overlay2. Docker używał sterownika pamięci masowej BTRFS, gdy BTRFS jest używany w Kaisen Linux. Spowodowało to znaczny brak miejsca z powodu migawek kontenerów BTRFS. Korzystanie ze sterownika Docker overlay2 rozwiązuje ten problem bez konieczności ponownego partycjonowania systemu dla platformy Docker. Plik konfiguracyjny zarządzający tym parametrem znajduje się w /etc/docker/daemon.json.
– Wewnętrzne narzędzie o nazwie kaisen-winkey-recovery zostało opracowane w celu odzyskania klucza Windows OEM znajdującego się na płycie głównej komputerów i jest domyślnie zintegrowane z narzędziami sprzętowymi. Celem tego narzędzia jest odzyskanie tego klucza w celu ponownej instalacji systemu Windows. Kaisen Linux ani ja (deweloper) nie możemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek nielegalne użycie tego klucza odzyskanego za pomocą tego narzędzia.
– MATE jest teraz w wersji 1.26.0
– KDE jest teraz w wersji 5.24.5
– Skrypty usług menu znajdują się teraz w /usr/share zamiast w /opt.
– Strony HTML dokumentacji offline i strony podręcznika offline znajdują się teraz w /usr/share zamiast /opt.
– Ulepszono domyślne profile, takie jak jednolite czcionki, motywy terminala…
– Instalator nie wyświetla już komunikatu podczas automatycznego partycjonowania i nie tworzy partycji wymiany.
– Usunięto programy uruchamiające Kaisen Terminal i Firefox z pulpitu, aby utworzyć folder /home/user/desktop w języku użytkownika.
– To nowe wydanie w wersjach live naprawia również CVE-2021-3560 (Polkit) i CVE-2022-0492 (Linux Cgroups).
– Dodano wiele różnych, nowych narzędzi dla administratorów i deweloperów.

Obrazy systemu Kaisen Linux dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.