Hosting stron www. Wydajny i tani hosting I Forpsi.pl | Forpsi.pl

Aktualności

Grml 2020.06

Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2022, 11:27

Została wydana nowa wersja Grml 2020.06 o nazwie kodowej „Ausgehfuahangl”.

Grml jest dystrybucją typu Live zbudowaną na Debianie. Zawiera zestaw narzędzi (głównie tekstowych) dla administratorów systemu.

Grml 2020.06 bazuje na pakietach z repozytorium Debiana testowego „Bullseye”.

Nowa wersja systemu dostarcza zmiany takie jak:
– Linux kernel z linii 5.6
– Domyślny punkt podłączenia dla systemu live został zmieniony z /lib/live/mount/medium na /run/live/medium. Działa to wokół regresji, która pojawia się za każdym razem i podąża za wcześniejszymi zmianami dla Debiana bullseye. Jeśli nie masz żadnych niestandardowych narzędzi, które opierają się na /lib/live/mount/medium (lub jego poprzednika /live/image), to ta zmiana jest dla ciebie nieistotna.
– Narzędzia takie jak grml2usb, grml-paste i grml-x zostały przeniesione z Python2 do Python3 (AKA py3k), Python2 nie jest już obsługiwany w narzędziach Grml.
– System live nie używa już niestandardowego jądra Grml, zamiast tego domyślnie zainstalowany jest kernel Linux dostarczone przez Debiana.
– Poprawki wielu zgłoszonych błędów

Nowe funkcje:
– Obsługa inicjowania w chmurze (tylko grml-full): inicjalizacja w chmurze jest standardową metodą wielu dystrybucji do inicjacji międzyplatformowej instancji chmury. Cloud-init identyfikuje chmurę, na której działa, czyta wszelkie dostarczone metadane z chmury i odpowiednio inicjuje system. Jest to przydatne np. ustawienie konfiguracji sieci, klucza dostępu SSH i nazwy hosta. Aby włączyć to w Grml, uruchom z opcją rozruchu `services = cloud-init`. Jeśli skonfigurowałeś publiczny SSH, logowanie jako użytkownik `grml` działa. W przypadku statycznej konfiguracji sieci konieczne jest uruchomienie z opcjami rozruchu `usługi niedziałające = cloud-init, networking`.
– Obsługa qemu-guest-agent: podczas działania w odpowiednich środowiskach (takich jak Proxmox VE) ten demon wymienia informacje między hostem a systemem-gościem (VM) (więcej informacji można znaleźć na wiki Proxmox). Podczas uruchamiania Grml jako maszyny wirtualnej w takim środowisku informacje sieciowe są widoczne w podsumowaniu maszyny wirtualnej.

Obrazy systemu dla maszyn 32 i 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content