Świat

Dlaczego bezpieczeństwo na każdym etapie tworzenia aplikacji stało się kluczowe dla twórców i konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 5 listopada 2023, 19:24

Bezpieczeństwo jest stałym priorytetem, odkąd wpływ komputerów i Internetu stał się potężnym narzędziem dla biznesu i rozrywki. Obecnie prawie 70% populacji światowej posiada smartfony – jesteśmy więc świadkami masowego przejścia z komputerów i laptopów na telefony komórkowe. Urządzenia te są kompetentne do tego stopnia, że wielu użytkowników nie potrzebuje niczego więcej poza smartfonem, np. do prowadzenia firmy.
Przy tak dużej liczbie użytkowników smartfonów nic dziwnego, że uwaga cyberprzestępców przesunęła się na aplikacje i urządzenia mobilne. Według ostatnich raportów infekcja złośliwym oprogramowaniem jest powszechna w wielu sektorach, a ponad 15% zainfekowanych aplikacji znajduje się w sektorze biznesowym. Niestety, wraz ze wzrostem liczby cyberataków, bezpieczeństwo staje się krytyczne zarówno dla twórców aplikacji, jak i konsumentów.

Jakie są główne zagrożenia dla użytkowników mobilnych

Wszystko, czego nauczyłeś się o bezpieczeństwie online dotyczącego laptopów, ma zastosowanie także do urządzeń mobilnych. Powinieneś być wyjątkowo ostrożny w przypadku korzystania z publicznych sieci i unikać, jeśli to tylko możliwe, otwartych sieci WiFi (wireless network protocols), które nie wymagają zabezpieczeń lub nie używają szyfrowania. A jeśli z nich korzystasz, nie pracuj na aplikacjach wykorzystujących wrażliwe dane, powiązanych np. z bankowością mobilną.
Ataki phishingowe należą do najskuteczniejszych złośliwych działań. Możesz otrzymać e-mail, połączenie głosowe, lub wiadomość z linkiem do pobrania złośliwego oprogramowania lub wymuszenia podania twojego hasła. Aby przekonać Cię, że to prawdziwy telefon, oszuści często
włamują się na konta w mediach społecznościowych prawdziwych ludzi, atakując ich przyjaciół i rodzinę.
Aby zwiększyć swoje szanse na uniknięcie cyberataków, powinieneś korzystać z aplikacji o dobrych zabezpieczeniach, a także tworzyć mocne hasła chroniące przed nieautoryzowanymi wejściami na twoje konta.

Co mogą zrobić konsumenci, aby zwiększyć bezpieczeństwo aplikacji mobilnych

Oprócz unikania niezabezpieczonych sieci WiFi oraz klikania w podejrzane linki i wiadomości możesz zrobić kilka rzeczy, aby poprawić swoje bezpieczeństwo mobilne.
Bezpieczeństwo danych i aplikacji ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla firm. Zróżnicowany personel w dzisiejszym, często hybrydowym środowisku pracy, oznacza, że pracownicy mogą logować się do swoich aplikacji firmowych z różnych miejsc, adresów IP i sieci. Aby stworzyć dodatkową warstwę bezpieczeństwa dla pracowników zdalnych, firmy mogą korzystać z VPN.
Rozwiejmy od razu wątpliwości o VPN – co to takiego? https://surfshark.com/pl/learn/vpn-co-to
Jest to Wirtualna Sieć Prywatna (z ang. Virtual Private Network), która zwiększa bezpieczeństwo, ukrywając twój adres IP i szyfrując twój ruch internetowy.
Prywatni użytkownicy również mogą odnieść korzyści z korzystania z VPN, ale warto wspomnieć, że nie wszystkie produkty są identyczne. Warto zapłacić za rozwiązania wysokiej jakości i unikać darmowych produktów, gdyż te niekoniecznie zapewnią dobrą ochronę przed cyberatakami.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z aplikacji mobilnej należy również stosować silne hasła i uwierzytelnianie biometryczne oraz wieloczynnikowe (MFA, multi factor autentification).

Bezpieczeństwo w tworzeniu aplikacji

Nie dziwi więc, że deweloperzy wciąż zwiększają swoje działania w kierunku zabezpieczania aplikacji przed cyberatakami. Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych to priorytet w świecie deweloperskim. I choć większość aplikacji wygląda podobnie na różnych platformach, to ich bezpieczeństwo wdrażane jest poprzez różne technologie.
System mobilny Android jest bardziej narażony na ataki man-in-the-middle (z ang. „człowiek pośrodku”) oraz inne zagrożenia związane ze złośliwym oprogramowaniem. Z drugiej strony, system iOS firmy Apple jest znacznie bezpieczniejszy i ma bardziej restrykcyjne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa.
Fakty te wywierają presję na deweloperów, aby wraz z ogromnym wzrostem cyberataków na systemy mobilne, wdrażali rygorystyczne zabezpieczenia chroniące przyszłych użytkowników.
Bezpieczna baza danych jest niezbędna dla aplikacji, zwłaszcza jeśli gromadzą wrażliwe dane klientów. Ponadto koniecznością jest szyfrowanie przechowywanych danych z możliwością odzyskiwania tych danych po awarii oraz tworzenia kopii zapasowych. Dlaczego?
Cyberprzestępcy mogą sięgnąć po kod źródłowy aplikacji, a niewielka zmiana w kodzie może przekierować ruch lub wykraść dane uwierzytelniające użytkowników. Programiści powinni więc używać narzędzi do zabezpieczenia kodu. Istnieje wiele metod, które umożliwiają zaszyfrowanie kodu w sposób nieczytelny dla niepowołanych osób.
Certyfikaty bezpieczeństwa powinny być obowiązkowe dla wszystkich stron internetowych, a certyfikat SSL lub protokół HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure)to już norma dla aplikacji internetowych i mobilnych. Deweloperzy mogą również używać VPN do bezpiecznej komunikacji. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z narzędzi kryptograficznych. Ich intencją jest zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa w przypadku wspomnianych wcześniej ataków typu man-in-the-middle lub packet sniffing (czyli przechwytywania i analizowania danych w sieci).

Co mogą zrobić deweloperzy, aby zabezpieczyć tworzenie aplikacji

Gdy tylko jest to możliwe, wdrażaj silny system uwierzytelniania. Standardową metodą od lat są mocne hasła, ale uwierzytelnianie wieloczynnikowe zwiększy bezpieczeństwo i uczyni cyberataki mniej prawdopodobnymi.
Ponadto, kiedy używasz interfejsów API (application programming interface), zawsze powinieneś Koncentrować się na autoryzacji.

Kroki bezpieczeństwa, które powinny rozważyć wszystkie aplikacje biznesowe

Niezależnie od tego, czy jesteś deweloperem, czy użytkownikiem aplikacji, powinieneś szukać kilku opcji w swojej mobilnej aplikacji biznesowej.
Twoja aplikacja powinna wymagać logowania, aby zidentyfikować użytkownika. Naturalną kontynuacją logowania jest uwierzytelnianie.
Trudno podkreślić, jak ważny jest ten krok. Wieloczynnikowe uwierzytelnianie zapewnia, że właściwy użytkownik uzyskuje dostęp do aplikacji. Na przykład możesz użyć wiadomości telefonicznej, kontroli biometrycznej lub rozmowy telefonicznej. Istnieje wiele opcji uwierzytelniania, a większość z nich zazwyczaj działa bardzo dobrze.
Ponadto wszystkie dane i komunikacja powinny być szyfrowane. Przechodzą one przez sieć do serwera w chmurze lub aplikacji mobilnej i z powrotem. Szyfrowanie zabezpiecza je i zapewnia im bezpieczeństwo, dzięki czemu surfowanie po Internecie jest przyjemne i spokojne.
Zanim deweloperzy uruchomią aplikację, powinna ona przejść gruntowne testy bezpieczeństwa, aby upewnić się, że wszystko działa, jak należy.

Podsumowanie

W świecie, w którym stale rośnie liczba ataków złośliwego oprogramowania, bezpieczeństwo aplikacji mobilnych stało się jednym z podstawowych problemów dla deweloperów i użytkowników. Zarówno jedni, jak i drudzy powinni być świadomi najlepszych praktyk i stosować je przez cały czas. Deweloperzy muszą wdrożyć środki bezpieczeństwa, takie jak certyfikaty szyfrowanie danych, używać API oraz wdrażać ważne opcje uwierzytelniania. Nowoczesne urządzenia przechowują wszystkie informacje o nas, jakie mogą: nasze zainteresowania, hobby, szczegóły biznesowe, a nawet najbardziej intymne dane. Ważne jest, aby mieć pewność, że te informacje nie trafią w niepowołane ręce, a zarówno programiści, jak i użytkownicy są odpowiedzialni za ich ostrożne korzystanie.
Z kolei użytkownicy powinni być wyjątkowo ostrożni poprzez stosowanie silnych haseł, uwierzytelnianie wieloczynnikowe i VPN w przypadku aplikacji firmowych z wrażliwymi danymi. Zachowaj zdrowy rozsądek, nie loguj się do swojej aplikacji bankowej w otwartej sieci WiFi i korzystaj ze wszystkich narzędzi bezpieczeństwa, które programiści udostępniają w swoich aplikacjach.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.