Świat

Wsparcie dla jądra Linux LTS zostanie skrócone

W przemówieniu podczas trwającego Open Source Summit Europe w Bilbao, w Hiszpanii Jonathan Corbet, programista jądra Linuksa, poinformował, że pojawia się znacząca zmiana – długoterminowe wsparcie (LTS) jądra zostanie skrócone z sześciu do dwóch lat.

Zwykle wersje jądra Linux LTS są wspierane przez sześć lat. Ten okres wsparcia obejmuje czas aktywnego wsparcia oraz okres przedłużonego wsparcia, podczas którego dostarczane są krytyczne aktualizacje zabezpieczeń i poprawki błędów.

Jonathan Corbet wskazuje na dwa główne powody skrócenia okresu wsparcia technicznego dla jądra Linux LTS z 6 do 2 lat.

Pierwsza jest całkowicie rozsądna: „Naprawdę nie ma sensu utrzymywać tego przez tak długi czas, ponieważ ludzie z nich nie korzystają”.

Utrzymywanie takich starych wersji wymaga dużo pracy i wysiłku, z którego często nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Po drugie, twórcy jądra po prostu się wypalają. Według The Linux Foundation, od 2005 roku w rozwój jądra Linuksa zaangażowanych jest ponad 15 000 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a tylko nieliczni otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę.

Wszyscy inni w wolnym czasie przyczyniają się do rozwoju i utrzymania jądra, chętnie oddając swoją wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą.

Co przy jednoczesnym wsparciu 6 aktualnie utrzymywanych wersji LTS niezmiennie prowadzi do wypalenia zawodowego. Jakie jest rozwiązanie problemu? Krótko mówiąc, firmy korzystające z Linuksa muszą zdać sobie sprawę, że odwdzięczanie się finansowe leży w ich najlepszym interesie.

Corbet wierzy, że szybko rozwijający się język programowania Rust jest tylko kwestią czasu, zanim stanie się częścią przyszłości jądra Linuksa. A to oznacza wielu nowych specjalistów, którzy pomogą w jego rozwoju i utrzymaniu.

Źródło: events.linuxfoundation.org/open-source-summit-europe/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeden komentarz do “Wsparcie dla jądra Linux LTS zostanie skrócone

  • Długi okres wsparcia jest potrzebny dla takich systemów na przykład Slackware lub Android

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.