Aktualności

KaOS 2023.09

Została wydana nowa wersja KaOS 2023.09.

KaOS to niezależna dystrybucja Linux skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Założycielem projektu jest Anke Boersma – były członek zespołu Chakra GNU/Linux. KaOS jest dystrybucją ciągłą.

Główne aktualizacje bazy systemu obejmują przejście do OpenSSL 3.1.3, w pełni zaktualizowany stos Boost 1.82.0/ICU 73.2, pakiety Alsa 1.2.10, jądro Linux 6.4.16, Systemd 253.10, Python 3.10.13, Util-Linux 2.39.2, IWD 2.8, OpenEXR 3.2.0 i Libarchive 3.7.2.

W przypadku pulpitu Plasma dołączona jest najnowsza wersja Plasma (5.27.8), KDE Gear (23.08) i Frameworks (5.111.0). Wszystko zbudowane na Qt 5.15.10+. Wśród wielu zmian wprowadzonych w KDE Gear 23.08 jest to, że Kate dodała obsługę języka GLSL i silnika projektowania gier Godota w swoim kliencie LSP oraz zawiera opcję serwera języka QML podczas korzystania z Qt 6. NeoChat może teraz wyświetlać zdarzenia lokalizacyjne, a mapa z lokalizacją wszystkich użytkowników aktualnie transmituje swoją lokalizację za pomocą integracji Itineray Matrix. Skanpage, narzędzie do skanowania KDE, umożliwia teraz zmianę kolejności skanów wielu stron za pomocą metody „przeciągnij i upuść” i oferuje więcej opcji regulacji, takich jak jasność, kontrast, gamma i balans kolorów.

Motyw Midna zostanie całkowicie przebudowany dla Plazmy 6, główne części są zawarte w nowym ISO.

SDDM 0.20.0 dodał opcję uruchamiania tego menedżera wyświetlania w trybie Wayland, więc KaOS jest o krok bliżej od odejścia od X11. Powłoka używana do działania w trybie Wayland to kwin_wayland (domyślnie używany jest Weston).

Opcja automatycznego partycjonowania w instalatorze (Calamares) oferuje teraz wykorzystanie wszystkich popularnych systemów plików, więc nie ma potrzeby korzystania z ręcznego partycjonowania, aby móc wybrać XFS, EXT4, BTRFS lub ZFS.

Instalacja w macierzy RAID nie jest obecnie możliwa.

Aby utworzyć nośnik instalacyjny, postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie pobierania. ISO KaOS nie obsługuje unetbootin ani rufus, a dyski DVD nie wymagają szybkości nagrywania większej niż 4x.

Źródło: kaosx.us/news/2023/kaos09/

Obraz systemu dla maszyn 64 bitowych dostępny jest do pobrania z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.