Świat

Robotyzacja procesów biznesowych w przedsiębiorstwie. Dlaczego warto zastosować sztuczną inteligencję?

Ostatnia aktualizacja: 19 września 2023, 14:18

Coraz więcej właścicieli firm różnej wielkości zastanawia się, w jaki sposób może usprawnić działanie swojego przedsiębiorstwa. Pierwszą myślą jest zazwyczaj zatrudnienie większej liczby wykwalifikowanych pracowników, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a znalezienie nowych osób w okresie pandemii może stanowić nie lada wyzwanie. W przypadku procesów powtarzalnych (np. w działach finansowych czy księgowych) znacznie lepiej mogą sprawdzić się rozwiązania Robotic Process Automation, których projektowaniem i implementacją zajmują się deweloperzy RPA. Oprócz wzrostu dokładności i szybkości, z jaką będą dostarczane dane, spada koszt prowadzenia działalności. Dowiedz się więcej o automatyzacji i robotyzacji w biznesie i przekonaj się, jak wiele można zyskać, stosując rozwiązania RPA.

Wzrost zainteresowania RPA – czym są rozwiązania z działu Robotic Process Automation?

Normalnym jest ciągła aktualizacja oprogramowania firmowego, by wszelkiego rodzaju działania związane z obsługą klienta, wykonywaniem analiz czy przetwarzaniem procesów związanych z finansami były wykonywane możliwie jak najszybciej. Konieczność pozostania konkurencyjnym na rynku wiąże się z koniecznością ciągłych zmian i implementacji nowych rozwiązań, dlatego wiele firm decyduje się na rozwiązania z działu RPA mające zautomatyzować część (docelowo większość) powtarzalnych procesów. Dział Robotic Process Automation to stosunkowo nowa gałąź rynku IT, jednak z roku na rok zyskuje coraz większa popularność również w Polsce. Dzięki temu deweloperzy RPA mogą wspomóc swoją wiedzą i rozwiązaniami rodzime firmy, które oferują takim twórcom atrakcyjne oferty pracy.

Robotic Process Automation to nic innego, jak zbiór rozwiązań mających na celu odciążyć pracowników od wykonywania dużej liczby powtarzalnych czynności. Pozwala to na skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie danego procesu, a przy okazji zwiększy jego dokładność, co bezpośrednio przełoży się na jakość uzyskanych danych. Danych, które mogą posłużyć do przeprowadzenia dokładnej analizy pozwalającej na podjęcie odpowiedniej decyzji biznesowej. Systematycznie wzrasta zainteresowanie analitykami Big Data czy Data Scientist – rozwiązania RPA znacznie ułatwią pracę takich osób, jednak to nie jedyne obszary zastosowań Robotic Process Automation w biznesie.

RPA jako usprawnienie działań firmy – w jakich przedsiębiorstwach stosować?

Wzrost zainteresowania analizą danych sprawił, że w nawet małych i średniej wielkości organizacjach zaczęto wykorzystywać wiedzę i umiejętności Data Scientist. Choć zalety automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych będą zdecydowanie bardziej odczuwalne w dużych firmach, które codziennie operują ogromną ilością informacji, to nie oznacza to jednak, że mniejsze przedsiębiorstwa nie odczują zmian po implementacji rozwiązań RPA.

Algorytmy Robotic Process Automation będą najbardziej odczuwalne w działaniach finansowych, takich jak:

* księgowość – obsługa systemu faktur, przeprowadzanie transakcji wewnątrz firmy, pobieranie opłat;
* prognozowanie wydatków i pomoc w ustaleniu budżetu;
* przygotowywanie raportów i sprawozdań.

Zalety RPA w biznesie – jakie korzyści oferuje automatyzacja procesów?

Głównym czynnikiem przemawiającym na korzyść RPA są oczywiście oszczędności. Pojawiają się głosy, że wdrożenie systemu czy jego późniejsze utrzymanie może być kosztowne, jednak w porównaniu z wydatkami związanymi z utrzymaniem w ciągłej gotowości kadry pracowniczej, której głównym zadaniem miałoby być wykonywanie powtarzalnych czynności, koszty są nieporównywalnie niższe. Tacy pracownicy mogą skupić się na bardziej wymagających zadaniach, a kierownik projektu czy menager danego działu może w ten sposób lepiej wykorzystać potencjał swoich podwładnych.

Warto również pamiętać, że zastosowanie rozwiązań RPA pozwoli wyeliminować błędy ludzkie związane ze zmęczeniem. Ciągłe wykonywanie tych samych czynności (np. akceptacja i wystawianie faktur) może być w dłuższej perspektywie nużące. Sztuczna inteligencja będzie wykonywała wszystkie powierzone jej zadania z taką samą dokładnością, co pozwoli na znaczne zwiększenie wydajności.

Dodatkowym atutem RPA jest też łatwość implementacji – do wdrożenia takich rozwiązań nie jest konieczna wymiana dotychczas używanej infrastruktury sieciowej, jednak proces automatyzacji warto przeprowadzić “z głową”, w czym pomoże deweloper RPA.

Pracownicy IT specjalizujący się w Robotic Process Automation

Zarówno za zaprojektowanie, jak i implementację rozwiązań mających na celu automatyzację działań firmy odpowiadają deweloperzy RPA. Pod wieloma względami nie różnią się oni od tradycyjnych programistów (posługują się oni językami programowania takimi jak C, Java czy Python), jednak ich kompetencje znacznie wykraczają poza działanie standardowego IT. Znalezienie odpowiedniego dewelopera RPA może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza że to ciągle nowa gałąź sektora Information Technology, dlatego wsparcie firmy takiej jak Mindbox.pl może okazać się niezwykle cenne. Doświadczenie rekruterów oraz wykorzystanie nowoczesnych narzędzi pozwoli szybko znaleźć wykwalifikowanego dewelopera RPA oraz innych pracowników z branży IT.

Deweloperzy RPA poszukiwani – standaryzacja procesów automatyzacji i robotyzacji

Wraz z rosnącą popularnością Robotic Process Automation w biznesie, zwiększa się popyt na wykwalifikowanych programistów, którzy zajęli by się projektowaniem rozwiązań dopasowanych do konkretnego klienta, jak i implementacją już gotowych algorytmów. Deweloperzy RPA stają się coraz bardziej pożądani na rynku IT, a więcej o specyfice ich pracy i potencjalnych zarobkach można przeczytać w artykule: www.jobs.pl/dlaczego-warto-byc-o-krok-dalej-i-zostac-developerem-rpa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.