Linux

Jak korzystać z aplikacji Windows na Linuxie?

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2023, 18:14

Darmowy system operacyjny Linux pojawił się na rynku w 1991 roku i od tego czasu znalazł szerokie zastosowanie jako alternatywa dla Windows. Od czasu do czasu użytkownicy Windowsa stoją przed koniecznością pracy w środowisku Linux. Pojawia się wtedy pytanie, czy da się uruchomić programy i aplikacje Windows na Linuxie. Całe szczęście tak i istnieje na to kilka różnych sposobów.

Maszyny wirtualne

Najłatwiejszym sposobem na korzystanie z programów Windowsa w środowisku Linux są maszyny wirtualne, czyli tzw. obrazy komputerowe. Zachowują się tak samo, jak komputery tworzone w obrębie innego komputera i pokazujące się w oddzielnym oknie. Są w bezpieczny sposób oddzielane od reszty systemu.

Do najczęściej wybieranych maszyn wirtualnych należą takie programy, jak: VMware Player, KVP, czy VirtualBox. Należy je pobrać na swój komputer, a następnie zainstalować na nich Windowsa. Wybrana aplikacja (np. Photoshop) jest wtedy uruchamiana w obrębie maszyny wirtualnej i nie zakłóca pracy Linuxa.

Dzięki coraz szybszym procesorom maszyny wirtualne stanowią obecnie stosunkowo niskie obciążenie dla komputera i nie spowalniają zbytnio jego pracy.

Wirtualne maszyny

Oprogramowanie Wine

Programy, których nie da się poprawnie otworzyć w systemie Linux za pomocą maszyny wirtualnej to przede wszystkim gry komputerowe. Ich miłośników przed rozpaczą ochroni jednak Wine. Nie mowa tu oczywiście o winie, tylko o darmowym oprogramowaniu Wine (ang. Wine Is Not an Emulator). Umożliwia ono uruchomienie aplikacji i gier Windows w środowisku Linux przy pełnej kompatybilności i bez utraty żadnych funkcji.

Wine można pobrać z oficjalnej strony www.winehq.org i zainstalować na swoim komputerze. Następnie wystarczy ściągnąć plik .exe dla wybranej aplikacji Windows i otworzyć go w Wine.

W porównaniu z maszynami wirtualnymi Wine jest nieco bardziej podatne na wystąpienie błędów i problemów. Z tego względu korzystają z niego najczęściej ci użytkownicy, którzy dość sporadycznie potrzebują dostępu do programów Windows z Linuxa.

Wine

CrossOver Linux

To płatne oprogramowanie, którego dystrybutorem jest CodeWeavers. CrossOver bazuje na Wine, ale posiada pewne dodatkowe funkcje pozwalające uzyskać lepszą kompatybilność. Za pośrednictwem CrossOver można bez problemu uruchomić w Linuxie takie programy, jak: Outlook, Quicken, pakiet Office, czy InternetExplorer.

Jego cena nie jest zbyt wygórowana (około 60 dolarów), a w porównaniu z darmowym Winem działa znacznie lepiej i pozwala wyeliminować wiele błędów i problemów. Czasem warto zainwestować trochę pieniędzy, aby zaoszczędzić sobie frustracji i bólu głowy.

Informacje na temat kompatybilności CrossOver Linux i Wine z programami Windows są dostępne w internecie. Dlatego też warto sprawdzić, jak odpowiadają na konkretną aplikację jeszcze przed ich pobraniem i instalacją.

CrossOver

Pulpit zdalny Windows

Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy korzystają ze zdalnej wersji Windows. Jeśli zdalny pulpit w systemie Microsoft został poprawnie skonfigurowany, jego uruchomienie w Linux będzie bezproblemowe. Większość komputerów z Linuxem ma już bowiem wbudowane oprogramowanie pozwalające korzystać ze zdalnej wersji Windows. W wersji Ubuntu jest to aplikacja RDP (ang. Remote Desktop Protocol) o nazwie Remmina.

Pulpit zdalny

W przypadku, gdy dany komputer go nie posiada, wystarczy zainstalować Rdesktop.

Aby móc skorzystać z opcji pulpitu zdalnego, należy:
1. włączyć opcję zdalnego połączenia z pulpitem na komputerze z systemem Windows
2. uruchomić Remmina
3. skonfigurować i udostępnić zdalną sesję między Ubuntu i Windows.

Podstawową zaletą korzystania z pulpitu zdalnego jest to, że nie wymaga kompatybilizacji międzysystemowej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia błędów.

Podwójny rozruch

Podwójny rozruch (ang. dual-booting) pozwala na uruchomienie dwóch różnych systemów operacyjnych na jednym komputerze. Tego typu rozwiązanie wymaga oczywiście zainstalowania zarówno Windowsa, jak i Linuxa (np. Ubuntu) i używanie każdego z nich w zależności od potrzeby.

W przypadku, gdy konieczne jest korzystanie np. z Outlooka, wystarczy przełączyć się z trybu Linux na tryb Windows. Plusem tego rozwiązania jest to, że wszelkie aplikacje i programy uruchamiane są w swoim naturalnym środowisku. To sprawia, że szybko się ładują i działają bez zarzutu.

Najlepszym sposobem na konfigurację podwójnego rozruchu jest wykorzystanie komputera z już zainstalowaną licencją Windows i późniejsze dodanie dowolnej dystrybucji Linux (np. Ubuntu).

Podwójny rozruch jest interesującą opcją dla tych użytkowników, którzy z aplikacji Windows korzystają regularnie. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzają czas i zapewniają optymalne działanie potrzebnych aplikacji.

Dual boot

Kwestie bezpieczeństwa

Niezależnie od wybranego sposobu, ważne jest, aby korzystać z dodatkowych zabezpieczeń pozwalających ochronić komputer przed wirusami. Jest to szczególnie istotne w przypadku starych aplikacji lub nieaktualnych wersji oprogramowania Windows. Próba ich uruchomienia często wiąże się z ryzykiem zainfekowania systemu. Dlatego też zawsze zaleca się stosowanie antywirusa.

Inne zagrożenia czyhające w sieci to potencjalne cyber ataki hackerów. Aby ich uniknąć, warto pomyśleć o bezpiecznym połączeniu z internetem przy użyciu VPN z nordvpn.com/pl/download/ . Pozwoli on na zaszyfrowanie wszelkich danych i pełną anonimowość w sieci. Na rynku dostępny jest zarówno darmowy VPN, jak i płatny.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Jeden komentarz do “Jak korzystać z aplikacji Windows na Linuxie?

  • 60 dolkuff żeby sobie uruchomić ie 🙂 To trochę techno-bdsm 😀 Za połowę tego mogę komuś przejechać po stopie land roverem…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.