Emulacja „starych” komputerów

Programy do emulacji starych, często zapomnianych i nieużywanych systemów operacyjnych – dla komputerów wyprodukowanych w minionych latach.

 

Acorn
Brytyjski producent komputerów osobistych. Rozpoczął działalność w 1978 roku. w latach 1980-90 wypuścił na rynek maszyny Acron Electron, BBC Micro i Acron Archimedes. Firma upadła w roku 1998. Własny system operacyjny RISC OS jest rozwijany w postaci dwóch niezależnych forków. W obecnych czasach firma jest częścią holdingu Acorn Computer Group i zajmuje się m.in telefonami komórkowymi i mikroprocesorami PDA.

linia

Amstrad
Brytyjska firma powstała w 1968 roku. W latach ’80 produkowała komputery Amstrad CPC i  PCW. W roku 1986 wykupiła markę ZX Spectrum wydając na rynek m.in. maszyny ZX Spectrum +2, +3 i Amstrad PC oraz konsole do gry. W obecnych czasach firma produkuje urządzenia elektroniczne. W 2007 roku Amstrad został sprzedany właścicielowi platformy cyfrowej Sky Digital.

linia

Apple
Amerykańska korporacja zajmująca się produkcją urządzeń elektronicznych i oprogramowania. W latach ’80 pierwsze sprzedawane komputery wyposażone były w systemy Apple I, II oraz Macintosh. Obecna wersja systemu Mac OSX może być emulowana m.in. za pomocą maszyny wirtualnej.

linia

Atari
Producent automatów wideo, domowych konsol wideo i komputerów osobistych 8, 16 i 32 bitowych oraz Atari PC. Powstał w 1972 roku, kupiony w 1976 roku przez Warner Inc. W 1983 sprzedany Jackowi Tramielowi, który utworzył Atari Corp. – firma upadła w 1996 roku. W 2003 prawa do używania nazwy Atari wykupił wydawca gier komputerowych Infogrames.

linia

Commodore
Producent komputerów Commodore i Amiga 8, 16 i 32 bitowych, konsol gier wideo oraz oprogramowania m.in. systemu operacyjnego AmigaOS, Amiga Unix, Commodore DOS. Powstały w Kanadzie, okres świetności przypada na lata ’80 i ’90. Zbankrutował w 1994 roku, kupiony przez Escom, który również zbankrutował. Firma przetrwała po połączeniu w 2005 z Yeahronimo Media Ventures Inc., SATXS Communications BV i Tulip Computers.

linia

MS-DOS
System operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na bazie kodu źródłowego QDOS. Wydawany w latach 1982-2000 przeznaczony był dla komputerów klasy IBM-PC. Do roku 1994 dostępny był jako samodzielny system (do wersji 6.22), kolejne wersje były bazą systemów Windows aż do wersji Windows ME. System MS Windows można uruchomić za pomocą współczesnych programów do emulacji i wirtualizacji.

linia

Oric
Brytyjski producent mikrokomputerów (wcześniej: Tangerine Computer System) powstały w 1979 roku. Wypuścił na rynek komputer Microtan a po zmiany nazwy firmy maszyny z serii Oric m.in. Oric-1, Atmos, Stratos i Telestrat.

linia

Sharp
Komputer Sharp X68000 był produkowany w latach 1987-1993 w Japonii przez Sharp Corporation. Pierwszy model pracował na procesorze Motorola 68000 10 MHz, posiadał 4 MB RAM i dysk SCSI 80MB. Pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Human68K, który był podobny do MS-DOS. W kolejnych modelach dostępne były również systemy NetBSD i OS-9.

linia

Sinclair
Brytyjski producent elektroniki powstały w 1961 roku początkowo zajmował się sprzętem Hi-fi, kalkulatorami, radioodbiornikami, itp. W latach ’80 wprowadził na rynek komputery osobiste z serii ZX i ZX Spectrum. W roku 1984 firma zbankrutowała i została przejęta przez Amstrad w 1985.

linia

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *