Wirtualizacja

Wirtualizacja i emulacja programów i systemów operacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2022, 15:14

bochs
Bochs
Bochs jest emulatorem komputera klasy x86 i x86-64, który umożliwia uruchomienie systemów operacyjnych z rodziny Linux oraz Windows.

Citrix
Citrix Receiver
Citrix Receiver jest jednym z wielu produktów firmy Citrix służących do wirtualizacji. Citrix Receiver umożliwia uruchamianie programów windowsowych m.in. na maszynach Chromebook.

convirt
ConVirt
ConVirt jest programem do scentralizowanego zarządzania wirtualnymi maszynami XEN i KVM. Pozwala na tworzenie maszyn i diagnozowanie problemów związanych z wydajnością i równowagą obciążenia pomiędzy centrami danych za pomocą webowego interfejsu.

faumachine
FAUmachine
Maszyna Wirtualna FAUmachine pozwala na uruchomienie wirtualnych systemów w środowisku Linuksa 32 i 64 bitowego. Posiada możliwość konfiguracji wielu opcji. Program został przeportowany na Mac OSX oraz OpenBSD. Procesor maszyny jest emulowany dzięki wykorzystaniu emulatora QEMU.

Ganeti
Ganeti
Ganeti jest oprogramowaniem do zarządzania serwerem wirtualnym, działającym w oparciu o XEN, KVM i inne oprogramowanie open-source. Został zaprojektowany aby ułatwić zarządzanie klastrami wirtualnych serwerów i zapewnić proste i szybkie odzyskiwanie danych po awarii sprzętu.

java
Java Virtual Machine
Wieloplatformowe środowisko-interpreter nazywane również Wirtualną Maszyną Java, umożliwia uruchamianie na komputerze i w przeglądarce internetowej tzw. apletów (programów) napisanych w języku Java. W praktyce jest niezbędnym elementem do uruchamiania niektórych programów, m.in. OpenOffice.org, jAlbum, RRSOwl, JDownloader, Vuze.

Karesansui
Karesansui
Karesansui jest oprogramowaniem do zarządzania hypervisorami XEN i KVM. Dzięki webowemu interfejsowi, zarządzanie serwerami XEN i KVM za pomocą Karesansui jest bardzo wygodne i intuicyjne.

kqemu
kQemu
Graficzny interfejs do zarządzania emulatorem Qemu w środowisku KDE. Projekt nie rozwijany od 2006 roku.

kvm
KVM
Wirtualna Maszyna bazująca na Jądrze (Kernel-based Virtual Machine) jest zmodyfikowaną wersją Qemu. Moduł KVM znajdujący się w jądrze Linuksa pozwala na akcelerację sprzętu bez konieczności doinstalowywania dodatkowych łat. Dostępny dla architektury x86 umożliwia uruchamianie wielu wirtualnych systemów jednocześnie.

parallels
Parallels
Parallels jest narzędziem umożliwiającym uruchomienie i nadzorowanie wielu wirtualnych maszyn jednocześnie w technologii Hypervisor w tym samym systemie gospodarza. Obsługuje systemy operacyjne gościa z rodziny Linux, BSD, OS/2, Windows oraz MSDOS dla procesorów 32 i 64 bitowych. Potrafi wirtualizować do 8 procesorów, użyć do 8 GB pamięci RAM, wirtualne dyski do 2 Tb i wiele więcej. Program jest płatny.

pearpc
PearPC
PearPC jest emulatorem umożliwiającym uruchomienie systemów operacyjnych Mac OSX, Darwin oraz Linux, które pracują na procesorach z rodziny PowerPC.

Plex86
Plex86
Bardzo lekki program do wirtualizacji kilku systemów operacyjnych jednocześnie w systemie gospodarza. Program bazuje na emulatorze Bochs i jest dostępny dla Linuksa 32 bitowego.

qemu
Qemu
Emulator Qemu umożliwia uruchomienie procesów systemu Linux dla innego procesora niż ten, na którym pracuje oraz systemów operacyjnych architektury x86, x86-64, PowerPC i SPARC. Program dostępny jest dla platformy Linux, BSD, Mac OSX, BeOS oraz Windows.

qemu-launcher
Qemu Launcher
Graficzny interfejs, który w wygodny sposób zarządza emulatorem oraz emulowanymi maszynami. Posiada dużo funkcji konfiguracji, dzięki czemu praca z Qemu jest bardzo prosta.

qtemu
Qtemu
Graficzny interfejs do zarządzania emulatorem Qemu w środowisku KDE, pracuje na bibilotekach Qt4. Nie posiada takiej ilości opcji konfiguracji co Qemu Launcher, lecz dzięki temu jest prostszy w użyciu.

Remotebox
RemoteBox
RemoteBox jest oprogramowaniem, które służy do zarządzania zainstalowanymi maszynami wirtualnymi VirtualBox na innych komputerach, np. serwerach. Program posiada wygodne GUI działające na bibliotekach GTK. Pozwala na tworzenie i zarządzanie użytkownikami, konfigurację procesorów, monitorów, podłączonych urządzeń, portów i folderów współdzielonych. Dostępny dla Linuksa, BSD i Mac OSX.

Userful MultiSeat
Userful
Userful Multiseat to oprogramowanie (płatne), dzięki któremu zamienisz 1 komputer w 10 samodzielnych, wirtualnych stanowisk. Każde stanowisko może oddzielnie korzystać z własnego monitora, klawiatury i myszki tak jak normalny, standardowy komputer. Idealne rozwiązanie dla szkół, kawiarenek internetowych i tym podobnych.

virtualbox
VirtualBox
Oracle xVM VirtualBox jest wirtualną maszyną, która tworzy środowisko uruchomieniowe dla innych programów i systemów operacyjnych pracujących w odizolowanym środowisku. Obsługuje systemy operacyjne: Windows, Linux 2.x, FreeBSD, OpenBSD, Solaris, OS/2.

Virtualbricks
Virtualbricks
Graficzny interfejs do zarządzania QEMU i KVM działający na bibliotekach GTK. Pozwala na tworzenie sieciowych połączeń pomiędzy wirtualnymi maszynami, tworzenie tunelu VPN między hostami oraz posiada wsparcie dla wielu sieci tego samego hosta. Program powstał w skutek połączenia Qemulator i VirtualNetManager.

Virtual Machine Manager
Virtual Machine Manager
Graficzny interfejs do zarządzania XEN, QEMU i KVM działający na bibliotekach GTK+. Pozwala na zarządzanie istniejącymi maszynami, instalację nowych oraz klonowanie i konfigurowanie obrazów dysków. Dostępny dla platformy Linux i FreeBSD.

Virttool
Virttool
Virttool jest narzędziem do zarządzania wirtualnymi klastrami w centrach danych. Składa się z dwóch odrębnych, lecz współdziałających ze sobą modułów : monitorujacego demona oraz webowego interfejsu do zarządzania wirtualnymi  maszynami XEN i QEMU.

VM image manager
VM Image Manager
VM Image Manager jest skryptem napisanym w Pythonie, który służy do zarządzania małym klastrem wirtualnych maszyn na lokalnym hoście. Obsługuje XEN, QEMU, KVM, LXC, OpenVZ, User Mode Linux i VirtualBox na Linuksie oraz XEN na Solaris.

vmware player
VMware Player
VMware Player jest jednym z produktów firmy VMware, Inc. udostępnionym bezpłatnie a służącym do uruchamiania gotowych oraz do tworzenia własnych maszyn wirtualnych w systemie gospodarza. Program dostępny jest na platformę Windows i Linux.

vmware workstation
VMware Workstation
VMware Workstation (stacja robocza) jest komercyjnym oprogramowaniem firmy VMware, Inc. Pozwala na tworzenie i uruchamianie wielu maszyn wirtualnych jednocześnie oraz na komunikację między nimi. Obsługuje systemy gościa z rodziny Linux, Windows, BSD, NetWare, Solaris. Program dostępny dla platformy Linux i Windows.

xen
XEN
Xen jest narzędziem umożliwiającym uruchomienie i nadzorowanie (Hypervisor) wielu wirtualnych maszyn jednocześnie w trybie parawirtualizacji w tym samym systemie gospodarza. Obsługuje systemy operacyjne z rodziny Linux, BSD oraz OpenSolaris dla procesorów 32 i 64 bitowych. Zajmuje niewiele zasobów sprzętowych.

XEN Guests
XEN Guests
XGuests to narzędzie dostarczające informacji o uruchomionych maszynach gościach XEN w formatach PHP, XML, Bash i CSV. XGuests nie używa API XEN lecz libxenstat.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.