Wirtualizacja i emulacja programów i systemów operacyjnych

Reklama na Linuxiarze.pl

 

Wirtualizacja :
1. Wirtualizacja i emulacja programów i systemów operacyjnych
   1.1. Java Virtual Machine
   1.2. VirtualBox
   1.3. WMware Player
2. Implementacja Windows API
   2.1. PlayOnLinux
   2.2. Wine
3. Emulacja konsol i maszyn gier wideo
4. Emulacja „starych” systemów operacyjnych

 

Wirtualizacja i emulacja programów i systemów operacyjnych

 

bochs
Bochs    star  star
Bochs jest emulatorem komputera klasy x86 i x86-64, który umożliwia uruchomienie systemów operacyjnych z rodziny Linux oraz Windows.
Zobacz również Bochs na Wikipedii

linia

Citrix
Citrix Receiver    star  star
Citrix Receiver jest jednym z wielu produktów firmy Citrix służących do wirtualizacji. Citrix Receiver umożliwia uruchamianie programów windowsowych m.in. na maszynach Chromebook.

linia

convirt
ConVirt    star  star  star  star
ConVirt jest programem do scentralizowanego zarządzania wirtualnymi maszynami XEN i KVM. Pozwala na tworzenie maszyn i diagnozowanie problemów związanych z wydajnością i równowagą obciążenia pomiędzy centrami danych za pomocą webowego interfejsu.

linia

faumachine
FAUmachine    star  star  star
Maszyna Wirtualna FAUmachine pozwala na uruchomienie wirtualnych systemów w środowisku Linuksa 32 i 64 bitowego. Posiada możliwość konfiguracji wielu opcji. Program został przeportowany na Mac OSX oraz OpenBSD. Procesor maszyny jest emulowany dzięki wykorzystaniu emulatora QEMU.

linia

Ganeti
Ganeti    star  star  star
Ganeti jest oprogramowaniem do zarządzania serwerem wirtualnym, działającym w oparciu o XEN, KVM i inne oprogramowanie open-source. Został zaprojektowany aby ułatwić zarządzanie klastrami wirtualnych serwerów i zapewnić proste i szybkie odzyskiwanie danych po awarii sprzętu.

linia

java
Java Virtual Machine    star  star  star  star    info
Wieloplatformowe środowisko-interpreter nazywane również Wirtualną Maszyną Java, umożliwia uruchamianie na komputerze i w przeglądarce internetowej tzw. apletów (programów) napisanych w języku Java. W praktyce jest niezbędnym elementem do uruchamiania niektórych programów, m.in. OpenOffice.org, jAlbum, RRSOwl, JDownloader, Vuze. Zobacz również Java na Wikipedii

linia

Karesansui
Karesansui    star  star  star  star
Karesansui jest oprogramowaniem do zarządzania hypervisorami XEN i KVM. Dzięki webowemu interfejsowi, zarządzanie serwerami XEN i KVM za pomocą Karesansui jest bardzo wygodne i intuicyjne.

linia

kqemu
kQemu    star
Graficzny interfejs do zarządzania emulatorem Qemu w środowisku KDE. Projekt nie rozwijany od 2006 roku.

linia

kvm
KVM    star  star  star  star  star
Wirtualna Maszyna bazująca na Jądrze (Kernel-based Virtual Machine) jest zmodyfikowaną wersją Qemu. Moduł KVM znajdujący się w jądrze Linuksa pozwala na akcelerację sprzętu bez konieczności doinstalowywania dodatkowych łat. Dostępny dla architektury x86 umożliwia uruchamianie wielu wirtualnych systemów jednocześnie. Zobacz również KVM na Wikipedii

linia

parallels
Parallels    star  star  star  star  star
Parallels jest narzędziem umożliwiającym uruchomienie i nadzorowanie wielu wirtualnych maszyn jednocześnie w technologii Hypervisor w tym samym systemie gospodarza. Obsługuje systemy operacyjne gościa z rodziny Linux, BSD, OS/2, Windows oraz MSDOS dla procesorów 32 i 64 bitowych. Potrafi wirtualizować do 8 procesorów, użyć do 8 GB pamięci RAM, wirtualne dyski do 2 Tb i wiele więcej. Program jest płatny.

linia

pearpc
PearPC    star  star
PearPC jest emulatorem umożliwiającym uruchomienie systemów operacyjnych Mac OSX, Darwin oraz Linux, które pracują na procesorach z rodziny PowerPC.
Zobacz również PearPC na Wikipedii

linia

Plex86
Plex86    star
Bardzo lekki program do wirtualizacji kilku systemów operacyjnych jednocześnie w systemie gospodarza. Program bazuje na emulatorze Bochs i jest dostępny dla Linuksa 32 bitowego.

linia

qemu
Qemu    star  star  star  star
Emulator Qemu umożliwia uruchomienie procesów systemu Linux dla innego procesora niż ten, na którym pracuje oraz systemów operacyjnych architektury x86, x86-64, PowerPC i SPARC. Program dostępny jest dla platformy Linux, BSD, Mac OSX, BeOS oraz Windows. Zobacz również Qemu na Wikipedii

linia

qemu-launcher
Qemu Launcher    star  star  star  star
Graficzny interfejs, który w wygodny sposób zarządza emulatorem oraz emulowanymi maszynami. Posiada dużo funkcji konfiguracji, dzięki czemu praca z Qemu jest bardzo prosta. Zobacz również Qemu Launcher na Wikipedii

linia

qtemu
Qtemu    star  star  star
Graficzny interfejs do zarządzania emulatorem Qemu w środowisku KDE, pracuje na bibilotekach Qt4. Nie posiada takiej ilości opcji konfiguracji co Qemu Launcher, lecz dzięki temu jest prostszy w użyciu.

linia

Remotebox
RemoteBox    star  star  star  star  star
RemoteBox jest oprogramowaniem, które służy do zarządzania zainstalowanymi maszynami wirtualnymi VirtualBox na innych komputerach, np. serwerach. Program posiada wygodne GUI działające na bibliotekach GTK. Pozwala na tworzenie i zarządzanie użytkownikami, konfigurację procesorów, monitorów, podłączonych urządzeń, portów i folderów współdzielonych. Dostępny dla Linuksa, BSD i Mac OSX.

linia

Userful MultiSeat
Userful    star  star  star  star  star
Userful Multiseat to oprogramowanie (płatne), dzięki któremu zamienisz 1 komputer w 10 samodzielnych, wirtualnych stanowisk. Każde stanowisko może oddzielnie korzystać z własnego monitora, klawiatury i myszki tak jak normalny, standardowy komputer. Idealne rozwiązanie dla szkół, kawiarenek internetowych i tym podobnych.

linia

virtualbox
VirtualBox    star  star  star  star  star   info
Oracle xVM VirtualBox jest wirtualną maszyną, która tworzy środowisko uruchomieniowe dla innych programów i systemów operacyjnych pracujących w odizolowanym środowisku. Obsługuje systemy operacyjne: Windows, Linux 2.x, FreeBSD, OpenBSD, Solaris, OS/2. Zobacz również VirtualBox na Wikipedii

linia

Virtualbricks
Virtualbricks    star  star  star  star
Graficzny interfejs do zarządzania QEMU i KVM działający na bibliotekach GTK. Pozwala na tworzenie sieciowych połączeń pomiędzy wirtualnymi maszynami, tworzenie tunelu VPN między hostami oraz posiada wsparcie dla wielu sieci tego samego hosta. Program powstał w skutek połączenia Qemulator i VirtualNetManager.

linia

Virtual Machine Manager
Virtual Machine Manager    star  star  star  star
Graficzny interfejs do zarządzania XEN, QEMU i KVM działający na bibliotekach GTK+. Pozwala na zarządzanie istniejącymi maszynami, instalację nowych oraz klonowanie i konfigurowanie obrazów dysków. Dostępny dla platformy Linux i FreeBSD.

linia

Virttool
Virttool    star  star  star  star
Virttool jest narzędziem do zarządzania wirtualnymi klastrami w centrach danych. Składa się z dwóch odrębnych, lecz współdziałających ze sobą modułów : monitorujacego demona oraz webowego interfejsu do zarządzania wirtualnymi  maszynami XEN i QEMU.

linia

VM image manager
VM Image Manager    star
VM Image Manager jest skryptem napisanym w Pythonie, który służy do zarządzania małym klastrem wirtualnych maszyn na lokalnym hoście. Obsługuje XEN, QEMU, KVM, LXC, OpenVZ, User Mode Linux i VirtualBox na Linuksie oraz XEN na Solarisie.

linia

vmware player
VMware Player    star  star  star  star  star    info
VMware Player jest jednym z produktów firmy VMware, Inc. udostępnionym bezpłatnie a służącym do uruchamiania gotowych oraz do tworzenia własnych maszyn wirtualnych w systemie gospodarza. Program dostępny jest na platformę Windows i Linux. Zobacz również VMware na Wikipedii

linia

vmware workstation
VMware Workstation    star  star  star  star  star
VMware Workstation (stacja robocza) jest komercyjnym oprogramowaniem firmy VMware, Inc. Pozwala na tworzenie i uruchamianie wielu maszyn wirtualnych jednocześnie oraz na komunikację między nimi. Obsługuje systemy gościa z rodziny Linux, Windows, BSD, NetWare, Solaris. Program dostępny dla platformy Linux i Windows. Zobacz również Vmware Workstation na Wikipedii

linia

xen
XEN    star  star  star  star
Xen jest narzędziem umożliwiającym uruchomienie i nadzorowanie (Hypervisor) wielu wirtualnych maszyn jednocześnie w trybie parawirtualizacji w tym samym systemie gospodarza. Obsługuje systemy operacyjne z rodziny Linux, BSD oraz OpenSolaris dla procesorów 32 i 64 bitowych. Zajmuje niewiele zasobów sprzętowych. Zobacz również XEN na Wikipedii

linia

XEN Guests
XEN Guests    star  star
XGuests to narzędzie dostarczające informacji o uruchomionych maszynach gościach XEN w formatach PHP, XML, Bash i CSV. XGuests nie używa API XEN lecz libxenstat.

linia

 

Opublikowane: 21 / 07 / 2011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strefa Linuxiarzy