*** Linuxiarze obchodzą w tym roku 10-lecie działalności! *** Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i zapraszamy na kolejne! ***

Freespire

Strona domowa: pc-opensystems.com/p/freespireos.html
Dokumentacja:
Forum:
Pochodzenie: USA
Kategoria: Desktop
Pulpit: Xfce
Architektura: x86_64
Bazuje na: Ubuntu
Użytkownik: Początkujący
Wikipedia (en): Freespire
Distrowatch: Freespire
Nośnik: Live DVD
Instalacja:
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 6.0 | 2020.02.02

Freespire to dystrybucja systemu Linux stworzona w 2005 roku przez Andrew Betts-a, jako otwarta alternatywa komercyjnego systemu Linspire.

Freespire zdezorientował wielu użytkowników Linspire, którzy pomyśleli iż jest to nowa wersja od Linspire. Po sugestii/prośbie (?) Linspire, deweloper Freespire zmienił nazwę kodową na Squiggle, szukając w międzyczasie nowej nazwy. Wtedy Linspire zaoferowało swoim użytkownikom „free Linspire” (w promocyjnej cenie 0 $) za pośrednictwem kodu kuponowego o nazwie „Freespire”, który był dostępny do 9 września 2005.
Rozwój systemu Squiggle OS został zakończony.

W dniu 24 kwietnia 2006 r. firma Linspire ogłosiła swój własny projekt pod nazwą „Freespire”. Nowa dystrybucja Freespire została ogłoszona przez szefa Linspire i byłego dyrektora generalnego Kevina Carmony. Model rozwoju systemu naśladował model Fedory wspieranej przez Red Hat i społeczność od 2003 roku.

Pierwsza wersja Freespire bazowała na Debianie, druga na Ubuntu.

Xandros przejął Linspire/Freespire latem 2008 r. Xandros planował utrzymać Freespire jako dystrybucję rozwijaną przez społeczność, podobną do dystrybucji OpenSUSE i Fedory dla swoich komercyjnych dystrybucji.

Ostatnim wydaniem Freespire była wersja 2.0.8 z 30 listopada 2007 roku. Oparto ją na Ubuntu 7.04, który dostawał wsparcie techniczne przez 18 miesięcy i osiągnął koniec życia 19 października 2008 r. W związku z tym Freespire nie otrzymuje obecnie żadnych aktualizacji zabezpieczeń z wcześniejszych wersji.

2-go stycznia 2018 roku PC/OpenSystems LLC zakupił Linspire i Freespire od Xandros.
Linspire 7 jest oferowany jako płatna dystrybucja, a Freespire 3 jest dostępne za darmo.

Freespire wyposażony jest w pulpit Xfce i dostępny jest dla maszyn 64 bitowych.

 
Wiadomości:

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *