LinuxUbuntu

Ubuntu

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2025, 19:46

Strona domowa: ubuntu.com
Dokumentacja: wiki.ubuntu.com/UserDocumentation
Forum: ubuntuforums.org
Pochodzenie: Wyspa Man
Kategoria: Desktop, Serwer
Pulpit: GNOME
Architektura: x86_64, PowerPC
Bazuje na: Debian niestabilny „Sid” + eksperymentalny
Użytkownik: Początkujący
Wikipedia: Ubuntu
Distrowatch: Ubuntu
ArchiveOS: Ubuntu
Nośnik: Live/Install DVD
Pobranie: Download Ubuntu
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 24.04.2 LTS | 2025.02.20

Ubuntu to dystrybucja Linuksa typu Live powstała na bazie Debiana, z możliwością instalacji na dysku twardym.

Dystrybucja jest sponsorowana przez firmę Canonical oraz Ubuntu Fundation a pierwszą wersję wydano w roku 2004.
Ubuntu tak samo jak swój protoplasta zawiera tylko wolne oprogramowanie, lecz możliwe jest również zainstalowanie pakietów własnościowych oraz z innych repozytoriów.

Domyślnym pulpitem jest GNOME ale równocześnie rozwijane są wersje Ubuntu z innymi środowiskami: KDE – Kubuntu, XFCE – Xubuntu, LXDE – Lubuntu, MATE, Budgie oraz wersja serwerowa.
Regularne wersje desktopowe wydawane co 6 miesięcy posiadają wsparcie techniczne na okres 18 miesięcy.
Wersje o długoterminowym wsparciu LTS otrzymują wsparcie przez okres 5 lat.
Począwszy od wersji 13.04, wsparcie techniczne dla wersji nie-LTS udzielane jest przez okres 9 miesięcy.

Wiele innych dystrybucji Linuksa bazuje na Ubuntu, np: Mint, nUbuntu, gOS, EasyPeasy…

 
Wiadomości:

 
Więcej wyników dla -> Ubuntu

 

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Jeden komentarz do “Ubuntu

  • Moja opinia o UBUNTU 24 – systemie nad którym pracowano 20 lat.

    Pierwszy raz przymierzałem się do Linuxa jeszcze za czasów poularności RedHat. W sumie co kilka lat ponownie próbuję i widzę coraz większy dystans pomiędzy Windows a Linuxem na niekorzyść tego drugiego. UBUNTU chwali się 20 letnim starzem pracy nad swoim systemem. Jaki jest efekt? Uruchamia się bardzo długo, a po uruchomieniu pusto bo to czysty sytem jeszcze bez śmieci. Mój WINDOWS-7 po wielu latach napchany różnościami startuje 4 razy szybciej. Pakiet językowy PL dopiero przyswoił się po kilkukrotnym ustwieniu, przy czym nie wiele jest w tym systemie w języku polskim. Gdzie są ci mądrale o Linuksów, czy nie mogą pomóc w tłumaczeniu, to w miesiąc po wydaniu oficjanej wersji powinno być skorygowane? Nie można podłączyć pendrive USB ale jest Flopy-dysk. Pracuję na pionowym ekranie, okana nie są responsyne. Podejrzewam, że nikt z twórców nigdy nie spotał się pojęciem UX. Jest ikona AppCenter ale nie działa, czy ja mam pracowac z tym systemem czy go narpawiać? W systemie straszny bałagan żeby nie pisać syf. Straciłem cały dzień na Walkę z UBUNTU i jeśli szanujesz swój czas daj sobie spokój. To nie jest system do pracy ale do zabawy dla śrubkologów co mają dużo czasu i chcą dowartościować się, że są lepsi, bo odkryli to co powinno być oczywiste. Widać że w UBUNTU brakuje inteligentengo zespołu twórców, kto w wpierdala obsługę dyskietek, kiedy już nikt nie pamieta jak ona wyglada? Tak naprawdę UBUNTU to makretingowy kult bubla i to przerażające, że z takiego śmiecia ludzie robią taką sensację. Okłamują się bo głupio jest im przyznać, że produkt na który liczyli jest tandetą. Przede wszystkim, UBUNTU nie jest użyteczny dla typowego użytkownika, czyli jest dla nikogo, bo fachowcy mają inne zabawki. Od zainicjowania instalacji do wykonana np. prezentacji off-line zajmuje….. wele razy więcej czasu niż systemy konkurencji i to jest podstawa oceny przydatności systemu. Pozostałe rzeczy są tylko miłym dodatkiem. Nie polecam tego bubla. Szanujcie swój czas.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Accessibility Toolbar