*** Linuxiarze obchodzą w tym roku 10-lecie działalności! *** Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i zapraszamy na kolejne! ***

Ubuntu 18.04 LTS

Ubuntu
Została wydana nowa wersja Ubuntu z linii o długoterminowym wsparciu technicznym 18.04 LTS Bionic Beaver.

Ubuntu to dystrybucja Linuksa typu live, powstała na bazie Debiana, z możliwością instalacji na dysku twardym lub pamięci przenośnej, przeznaczona na komputery domowe i serwery.

Ubuntu oferuje wsparcie techniczne przez okres 5 lat do kwietnia 2023 roku dla wydań: Ubuntu Desktop, Ubuntu Server oraz Ubuntu Core. Ubuntu Studio 18.04 będzie otrzymywało wsparcie techniczne przez okres 9 miesięcy a pozostałe wydania przez okres 3 lat do kwietnia 2021 roku.

Ubuntu Desktop 18.04 LTS dostarcza przede wszystkim odświeżony wygląd pulpitu za sprawą zamiany środowiska Unity na GNOME. GNOME Shell w Ubuntu jest skonfigurowany w sposób aby był prosty w użyciu dla użytkowników, którzy zaktualizują swoje systemy z poprzedniej wersji 16.04 LTS.
Nowością dla użytkowników jest wsparcie dla logowania się do publicznych hotspotów Wifi i tryb nocny, który redukuje oddziaływanie światła monitora na oczy.

18.04 LTS dostarcza również nową opcję instalacji minimalnej umożliwiającą instalację kompletnego środowiska graficznego z minimalną ilością aplikacji oraz pozwala na włącznie Canonical LivePatch, które dodaje poprawki (łaty) błędów krytycznych do jądra bez konieczności ponownego uruchamiania systemu.

X Server jest wciąż domyślnym serwerem wyświetlania w Ubuntu 18.04. Wayland jest dostępny jako Technical Preview i jest spodziewany jako domyślny serwer w następnym wydaniu LTS 20.04.

Jak zawsze, nowe wydanie dostarcza również poprawki wykrytych błędów i aktualizację wszystkich pakietów do najnowszych wersji.
Nowe obrazy wymagane są do wykonania świeżej instalacji systemu. Jeśli posiadasz zainstalowane Ubuntu (lub jego odmianę) na dysku twardym, można przeprowadzić pełną aktualizację systemu za pomocą menadżera aktualizacji.

Wydanie 18.04 LTS dostępne jest dla poszczególnych wersji Ubuntu: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Mythbuntu, Ubuntu GNOME, Lubuntu, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE oraz Ubuntu Studio.

Obrazy płyt można pobrać z naszego portalu:

 

Powiązane wpisy

One thought on “Ubuntu 18.04 LTS

  • 29/04/2018 at 12:31 pm
    Permalink

    Ja jeszcze nie mogę aktualizacji zrobić 🙁 nie pokazuje mi ze jest nowsza wersja

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *