Aktualności

Trisquel GNU/Linux 8.0 LTS

Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2022, 21:01

Została wydana nowa wersja Trisquel GNU/Linux 8.0 LTS o nazwie kodowej „Flidas”.

Trisquel to dystrybucja Linux, która opiera się na jądrze Linux-libre. Jest całkowicie pozbawiona pakietów i sterowników własnościowych. Projekt Trisquel został zapoczątkowany na hiszpańskim Uniwersytecie Vigo i jest rozwijany przez społeczność zgromadzoną wokół projektu.

Wersja 8 dystrybucji Trisquel GNU/Linux jest zbudowana na pakietach Ubuntu 16.04 LTS i jest wydaniem o wydłużonym wsparciu technicznym, oferowanym do kwietnia 2021 roku.

Najważniejsza zmianą w tym wydaniu jest zamiana domyślnego środowiska graficznego GNOME na MATE 1.12. Główną przyczyną zamiany jest porzucenie wsparcie przez GNOME starszej wersji pulpitu używanego przez Trisquel. MATE dostarcza podobne właściwości co GNOME 2.x i nie wymaga akceleracji 3D, która na wielu maszynach ciągle wymaga sterowników zamknięto źródłowych.

Do pozostałych zmian należą m.in.:
– Abrowser 59 (bazuje na Mozilla Firefox)
– Linux-libre 4.4.119, 4.13 jest dostępny a nowsze wersje będą również opublikowane
– Xorg 7.7
– LibreOffice 5.1.4
– VLC 2.2.2

Trisquel-mini (lżejsza wersja z pulpitem LXDE) używa przeglądarki www Midori, klienta email Sylpheed, edytora tekstu Abiword i GNOME-Mplayer.

Obrazy płyt Trisquel dla maszyn i686 oraz amd64 można pobrać z naszego portalu.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeden komentarz do “Trisquel GNU/Linux 8.0 LTS

  • Powiem szczerze, kawal dobrej roboty zwlaszcza w wersji 8.0 Mini. Szkoda jedynie ze dev poszedl w baze z Minta/Ubuntu, oparl sie na starej wersji buntu a to… jak wiadomo szlag trafia 🙂 jednakze system 8.0Mini to super sprawa nawet na nowsze kompy i na partycje tylko do obslugi internetu (ftp, komunikatory, www, poczta). System na dobrym ssd wstaje w zaledwie 4 sekundy i dziala poprawnie nawet po aktualizacjach. Niby to wersja z 2018 lecz w polowie 2020 sprawuje sie nawet spoko. Szkoda ze to nie bazuje na Archu, mozna byloby liczyc na nowsze paczki ale i tak jest spoko. Oczywiscie, po instalacji mamy pelna obsluge jezykow wiec uzytkowanie dla poczatkujacych jest ok. Uwaga jednak przy partycjonowaniu, zwlaszcza gdy mamy juz kilka systemow na dysku (win i rozne distro Linuxa). Trisquel ustawiony jest standardowo na szyfrowanie partycji i nie uzywa natywnie ext4, partycje VFAT widzi natomiast jako nieprawidlowe i oznacza je flaga /MSDOS lub /WINDOWS. Niestety, jest jakis bug (zostalo zgloszone developerowi) bo … przy instalacji /BOOT/EFI mozemy przypisac tylko partycjom EXT oraz NTFS, partycje FAT16/32 nie hulaja i wywala ERROR, dlatego ja nie robilem rozruchu przy instalacji, wrzucilem jedynie system na partycje ext4 a potem pod Fedora w GrubCustomizerze podpialem pod VFAT dodatkowy UID partycji i stworzylem recznie wpis w bootloaderze Fedory.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.