Przegląd systemu operacyjnego Elementary OS

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia 2022, 16:29

felieton

Elementary OS to dystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu, która zawiera niestandardowe środowisko graficzne Pantheon. Jednym z kluczowych aspektów, oprócz unikalnego wyglądu i stylu, są niestandardowe zainstalowane aplikacje i sklep z płatnymi aplikacjami. Dzisiaj przyjrzymy się całemu obrazowi w tym przeglądzie elementarnego systemu operacyjnego.

Spis treści

• Ekran powitalny
• Aplikacje
• E-mail
• Ustawienia systemowe
• Dodatkowe ustawienia
• Centrum aplikacji
• Wady oprogramowania
• Moje wnioski

1.Ekran powitalny

Jest teraz nowy ekran powitalny z najnowszą wersją 5.1. Przeprowadza Cię przez kilka podstawowych opcji, takich jak włączanie raportowania lokalizacji, konfigurowanie Podświetlenia nocnego, które zmniejsza zmęczenie oczu i nie tylko.

Menu

U góry mamy menu Aplikacje po lewej stronie, datę wyśrodkowaną na górnym panelu i zasobnik systemowy po prawej stronie. U dołu stacja dokująca, w której możesz uruchamiać i przypinać najczęściej używane aplikacje.

2. Aplikacje

Jeśli chodzi o aplikacje programiści mają tendencje do ustawiania tych, które są nastawione na prostotę i minimalizm. Na przykład podstawową przeglądarką będzie Epiphany.
Problem z tą przeglądarką jest taki, że nie spełnia ona dzisiejszych standardów. Zawiesza się na wielu stornach powodując zablokowanie całego systemu. Mimo, iż nie jest to najgorsza przeglądarka z pewnością nie ma konkurencji z Chrome czy FireFox.

3. Email

Mail jest teraz rozwijany pod skrzydłem Elementary i stopniowo zostaje przepisywany, aby umożliwić szerszy wachlarz opcji.
Inne dołączone aplikacje to wideo, muzyka, pliki, kalendarz, terminal i zdjęcia, aby wymienić tylko kilka. Wszystkie z nich są niestandardowe dla podstawowego systemu operacyjnego.

Mail

Źródło: reddit.com/r/elementaryos/comments/8a7nc0/pantheon_mailgeary/

4. Ustawienia systemowe

Patrząc na ustawienia systemu, widzimy, że istnieje wiele ikon, które pomogą Ci skonfigurować nowe środowisko.

Ustawienia Systemu

5. Dodatkowe ustawienia systemu

Jest tutaj kilka kluczowych elementów, na które moim zdaniem należy zwrócić uwagę, w szczególności Kontrola rodzicielska i konta internetowe.
Konta online zapewniają integrację systemu operacyjnego tylko dla FastMail, Last.fm i Email, co jest dość ograniczone.

Konta Online

6.Centrum aplikacji

AppCenter jest odpowiedzią dla podstawowego systemu operacyjnego na sklep z oprogramowaniem. Jest to jedyny jaki widział, który działa w modelu Pay-What-You-Want.
Zadziałało to faktycznie dobrze dla zespołu Elementary OS, dużo programistów oferuje płatne aplikacje za pośrednictwem sklepu.

7.Wady oprogramowania

Z jakiegoś powodu wydaje mi się, że najnowsza aktualizacja spowodowała więcej problemów niż poprzednie wydania. System zawiesza się nieco częściej niż w poprzednich wersjach.
Zauważyłem również, że kiedy przełączyłem na telewizor wszystko zostało przeskalowane do dwukrotnie większego, co powodowało, że treści nie wyświetlały się poprawnie.
Chociaż ustawienia systemowe istnieją, rzeczą, której osobiście nie lubię, jest ograniczenie elastyczności środowiska.

Przykładem tego, jest fakt, że nie można zmieniać motywów Elementary za pomocą żadnego z domyślnych narzędzi bez instalacji aplikacji z innego źródła, np. Elementary Tweaks. W opcji wyglądu, można użyć dwa przełączniki, rozmiar tekstu oraz tło i to tak naprawdę wszystko.

8.Moje wnioski

Celem tego artykułu jest podkreślenie, iż nie jest to recenzja dla zaawansowanych użytkowników ani test porównawczy. Celem tego artykułu jest przedstawienie nowicjuszom ogólnego przeglądu kilku kwestii do rozważenia.

Wydaje mi się, że Elementary posunęło się trochę za daleko w ograniczeniu systemu operacyjnego, ale organicznie rzeczy jest czymś, co Apple zmieniło w sukces i biorąc pod uwagę, że Elemntary wydaje się czerpać inspiracje od Apple; może to nie jest zła rzecz. Dlatego też nie polecam Elementary, jeśli lubisz dostosowywać rzeczy pod siebie, ponieważ możesz być zawiedziony.

Polecałbym jednak to osobom, które szukają „po prostu działającego” systemu i nie przykładają większej uwagi do personalizacji ustawień.

Moje ocena była by 3/5 na podstawie tych właśnie ograniczeń dla nowych użytkowników, a przy najnowszej aktualizacji doświadczyłem trochę więcej freez’ów niż wcześniej. Jest to bynajmniej bardzo dobra opcja dla minimalisty, który nie lubi się bawić ustawieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.