Gdzie szukać młodych talentów z branży IT?

Ostatnia aktualizacja: 18th kwiecień 2021, 07:58 pm

Poszukiwanie wartościowego pracownika w branży IT jest prawdziwym wyzwaniem. Z jednej strony branża nowoczesnych technologii przyciąga coraz więcej osób spragnionych nowych wyzwań i relatywnie wysokiego wynagrodzenia. Z drugiej jednak tradycyjna rekrutacja na stanowiska IT to żmudny proces przesiewania wielu ofert kandydatów, którzy na pierwszy rzut oka nie będą w stanie sprostać zadaniom postawionym na stanowisku. Gdzie zatem szukać młodych talentów? Poniżej przedstawionych zostało kilka rozwiązań na znalezienie wartościowego pracownika w branży IT.

Targi Pracy

Targi pracy to doskonale znane wszystkim przedsiębiorcom miejsce, które daje możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z potencjalnym kandydatem. Jest to też miejsce, do którego tłumnie przybywają młode osoby kończące studia na kierunkach technicznych i informatycznych. Targi to z reguły duże wydarzenia, którym towarzyszy szereg innych inicjatyw, jak ciekawe prelekcje czy warsztaty. Na mapie Polski z powodzeniem możemy wyznaczyć kilka miejsc, w których rokrocznie odbywają się bardzo popularne targi pracy zachęcające setki kandydatów do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy w branży IT.

Hackatony

Hackatony to innowacyjna formuła wydarzeń, która polega na rywalizacji wielu młodych specjalistów IT, połączonych w zespoły. Organizatorzy Hackatonu przygotowują zadania, które następnie muszą zostać zrealizowane przez zespoły. Jest to doskonały test ich wiedzy, kompetencji, jak również umiejętności miękkich, czyli komunikatywności czy pracy w zespole. Hackaton to doskonała alternatywna w stosunku do tradycyjnej metody rekrutacji, gdzie kandydat siłą rzeczy musi wystawić sobie jak najlepszą laurkę, która nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Hackaton weryfikuje wszystkie te obszary kandydata, które mogą być istotne podczas zatrudniania go na stanowisku w branży IT.

Outsourcing rekrutacji IT

Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań, które przedsiębiorstwo może zainicjować, szukając młodych talentów na stanowisko w branży IT, jest zlecenie przeprowadzenia rekrutacji firmie outsourcingowej. W zakres działania takiej firmy wchodzi przygotowanie rekrutacji, aktywne poszukiwanie kandydatów, oraz przeprowadzenie rekrutacji, włączając w to rozmowy telefoniczne, testy online oraz spotkania bezpośrednie. W efekcie, https://mindworkers.pl przygotuje rekomendacje dotyczące najlepszych kandydatów, którzy są gotowi na przyjęcie posady.

Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Firma samodzielnie nie musi poświęcać czasu, energii i pieniędzy na to, by samodzielnie przeprowadzić cały proces rekrutacyjny. Co więcej, to outsourcing rekrutacji IT, ze względu na znajomość branży IT i wiedzę z zakresu candidate experience będzie w stanie dostarczyć kandydata w najbardziej efektywny sposób.

Systemy poleceń pracowniczych

Systemy poleceń pracowniczych to praktyka, która dopiero zaczyna pojawiać się w Polskich firmach. Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to najlepsze rozwiązanie dla firm, które niskim kosztem chcą zyskać dostęp do młodych talentów z branży IT. Na czym polega fenomen systemu poleceń pracowniczych? Pracownicy samodzielnie szukają wśród znajomych i przyjaciół osób, które mogłyby być potencjalnie zainteresowane pracą w naszej firmie. Jest to doskonała baza do tego, by taki pracownik mógł być zaproszony na rozmowę w celu weryfikacji jego kompetencji.

Z badań wynika, że osoby zatrudniane w efekcie polecenia, są znacznie bardziej proaktywne, niż osoby zatrudnione z zewnątrz. Poleceni pracownicy szybciej integrują się z zespołem i mniej czasu zajmuje im pokazanie swojej wartości jako pracownika. W jaki sposób zachęcić pracowników do korzystania z systemu poleceń? W tym przypadku najlepszym motywatorem będzie dodatkowe wynagrodzenie finansowe za polecenie osoby, która przejdzie proces rekrutacji stanie się wartością dodaną w naszej firmie.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

38 + = 44