openSUSE 15.4 Leap

Została wydana nowa wersja openSUSE 15.4 Leap.

openSUSE to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa przeznaczona na komputery PC, laptopy i serwery. Została wyodrębniona w 2005 roku, z systemu SUSE jako jego otwarta, społecznościowa wersja.

Leap 15.4 użyje jądra Linux 5.14.21. Jądro w Leap to to samo jądro, które jest używane w SUSE Linux Enterprise 15 z dodatkiem Service Pack 4. Ta wersja jądra jest obsługiwana przez SUSE.
Leap 15.4 współpracuje z x86_64, aarch64, PowerPC (ppc64le) i s390x. Scenariusze wdrożeniowe można uruchamiać dla środowiska fizycznego, wirtualnego, hosta i gościa oraz chmury.

Nowości w wersji desktopowej:
– W tym wydaniu Xfce 4.16 pojawiła się nowa tożsamość wizualna. Dzięki nowym ikonom i palecie Xfce błyszczy trochę bardziej po uruchomieniu. Menedżer ustawień otrzymał wizualne odświeżenie swojego pola filtrowania, które można teraz ukryć na stałe. Udoskonalono możliwości wyszukiwania w polu filtrowania, przeszukując opisową część „Komentarze” w pliku uruchamiania każdego okna dialogowego (aka .desktop). Okno dialogowe ustawień menedżera zasilania zostało wyczyszczone i pokazuje ustawienia „na baterii” lub „podłączony”, w przeciwieństwie do obu w ogromnej tabeli.
– Plasma 5.24 LTS jest wydaniem długoterminowego wsparcia od zespołu KDE Plasma. Leap 15.4 zawiera tę nową wersję LTS. W Plazmie 5.24 znajdziesz kilka ulepszeń w wyglądzie, łatwości użytkowania i spójności. Następną rzeczą, jaką zauważą użytkownicy, są zmiany w Breeze, domyślnym motywie Plasmy. Został odświeżony wizualnie, aby lepiej pasował do aplikacji, poprawiając spójność wizualną między nimi. Wiele widżetów otrzymało nowe funkcje i subtelne ulepszenia, które poprawiają ich wygląd, trafność zawartych w nich informacji i ułatwiają nawigację. Na przykład dodaliśmy opcję Data zawsze poniżej czasu dla zegara cyfrowego. Widżet Pogoda poprosi o skonfigurowanie go po pierwszym dodaniu go do zasobnika, a teraz automatycznie przeszukuje wszystkie dostępne źródła pogody. Widżet Bateria i jasność jest teraz bardziej przejrzysty i wyświetla teraz dokładniejszy tytuł i ikonę w przypadku komputerów bez baterii. Po nowych wersjach schowka i widżetów sieci można teraz nawigować tylko za pomocą klawiatury.
– Leap 15.4 oferuje GNOME 41. GNOME 41 jest produktem 6 miesięcy pracy projektu GNOME. Zawiera szereg znaczących ulepszeń i nowych funkcji, a także duży zbiór mniejszych ulepszeń. Najważniejsze zmiany w tym wydaniu to ulepszona aplikacja Software, nowe ustawienia wielozadaniowości i ulepszone funkcje zarządzania energią. Dzięki tym zmianom GNOME jest mądrzejszy, bardziej elastyczny i oferuje bogatsze i bardziej wciągające wrażenia niż kiedykolwiek wcześniej. GNOME 41 zawiera nowy panel ustawień sieci komórkowej. Umożliwia to konfigurowanie połączeń z siecią komórkową i współpracuje z modemami 2G, 3G, 4G oraz GSM/LTE.
– Leap 15.4 oferuje Enlightenment 0.25.3 Zawiera szereg poprawek błędów i nowe funkcje, w tym zintegrowane ustawienia miksera i nowy motyw pulpitu.
– Pulpit MATE został zaktualizowany do wersji 1.26. Zawiera wiele poprawek błędów i nowych funkcji.
– Deepin Desktop Environment 20.3 został wprowadzony do Leap 15.4.

Nowości w wersji serwerowej:
– podman: bezdemonowy silnik kontenerowy do tworzenia, zarządzania i uruchamiania kontenerów OCI w systemie Linux. Kontenery mogą być uruchamiane jako root lub w trybie bez rootowania.
– CRI-O: lekkie środowiska wykonawcze kontenerów dla Kubernetes z CRI-O. CRI-O ma zapewnić ścieżkę integracji między środowiskami wykonawczymi zgodnymi z OCI a kubelet. W szczególności implementuje interfejs Kubelet Container Runtime Interface (CRI) przy użyciu środowisk wykonawczych zgodnych z OCI. Zakres CRI-O jest powiązany z zakresem CRI.
– containerd: środowisko wykonawcze kontenerów zgodne ze standardami branżowymi, kładące nacisk na prostotę, niezawodność i przenośność. containerd jest dostępny jako demon dla systemu Linux. Zarządza całym cyklem życia kontenerów systemu hosta, od przesyłania i przechowywania obrazów, przez wykonywanie i nadzór nad kontenerami, po przechowywanie na niskim poziomie, do załączników sieciowych i nie tylko.
– Pagure: łatwe, konfigurowalne i lekkie rozwiązanie do skonfigurowania własnego, w pełni funkcjonalnego serwera repozytorium Git. Jest podobny do innych popularnych narzędzi opartych na Git, umożliwiając programistom i współtwórcom udostępnianie i współpracę nad kodem i treścią.
– GNU Health: ekosystem dla szpitali, lekarzy i Ministerstwa Zdrowia. Umożliwia lokalne jak i ogólnokrajowe implementacje systemów opieki zdrowotnej, połączonych przez serwer GNU Health Federation Server.
– Orthanc: darmowy system archiwizacji i komunikacji obrazów (PACS) opracowany na Uniwersytecie w Liege. Obsługuje wszelkiego rodzaju obrazy medyczne, takie jak MRI czy RTG, które pochodzą m.in. w formacie DICOM.

Wymagania systemowe:
– Dwurdzeniowy procesor 2 GHz lub lepszy
– 2 GB fizycznej pamięci RAM + dodatkowa pamięć na obciążenie
– Ponad 40 GB wolnego miejsca na dysku twardym
– Napęd DVD lub port USB dla nośnika instalacyjnego
– Dostęp do Internetu jest pomocny i wymagany dla instalatora sieciowego

Obrazy systemu openSUSE dla maszyn x86_64 oraz aarch64 można pobrać z naszego portalu

 

One thought on “openSUSE 15.4 Leap

  • 7 marca 2023 at 23:25
    Permalink

    Może kogoś przypadkiem zainteresuje:
    Jeszcze nie tak dawno Disney nie chodził pod pingwinem. Nie wiem co zrobili ale mój aktualny 15.4 zaczął odtwarzać tą platformę czyli z wielkiej piątki chodzą wszystkie. Czas na SkyShow, czały czas … nie. Ciężko jest napisać, jak widać, stronę, która by chodziła w przeglądarce 😉 Pozdrowienia dla redakcji

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.