TOP

TOP 10 dystrybucji oferujących pulpit GNOME w 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2024, 12:09

TOP 10 najczęściej odwiedzanych dystrybucji Linux, BSD i innych systemów operacyjnych, które oferują wsparcie/gotowe obrazy live/instalacyjne z pulpitem GNOME w 2024 roku na portalu Linuxiarze.pl

GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment) – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.

Poniższe zestawienie 10 najpopularniejszych dystrybucji Linux, BSD, Solaris i innych systemów operacyjnych używających pulpit GNOME ogranicza się do 10 dystrybucji Linux, gdyż te właśnie dominują w roku 2024 w tej kategorii. Zestawienie ma charakter czysto poglądowy i opiera się na odsłonach stron użytkowników portalu Linuxiarze.pl. W zestawieniu były brane pod uwagę strony dystrybucji, pobierania, poradniki instalacji oraz komentarze.

1. Ubuntu
ubuntu 22.04 lts
Ubuntu to dystrybucja Linuksa typu Live powstała na bazie Debiana, z możliwością instalacji na dysku twardym. Dystrybucja jest sponsorowana przez firmę Canonical oraz Ubuntu Fundation a pierwszą wersję wydano w roku 2004. Ubuntu tak samo jak swój protoplasta zawiera tylko wolne oprogramowanie, lecz możliwe jest również zainstalowanie pakietów własnościowych oraz z innych repozytoriów.
Pobierz

2. Debian GNU/Linux
debian 8
Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, dokonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz bezpieczeństwo. Wbrew utartym zdaniom Debian nie jest szczególnie trudnym systemem do instalacji i zarządzania, przy odrobinie zaangażowania odwzajemni się bezawaryjną pracą na bardzo długi czas.
Pobierz

3. Kali Linux
kali linux
Kali Linux to specjalistyczna dystrybucja Linuksa służąca do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System bazuje na dystrybucji Debian z gałęzi testowej i wyposażony jest w pulpit GNOME. Kali Linux jest kontynuacją / nową wersją Back|Track.
Pobierz

4. Manjaro Linux
manjaro 0.8.7 gnome
Manjaro Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Arch Linux i skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Manjaro Linux oferowany jest w wersjach z pulpitami: Xfce, KDE i GNOME.
Pobierz

5. Fedora
fedora 39
Projekt powstał w 2003 roku na bazie Red Hat. Od 2005 roku rozwojem Fedory zajmuje się Fundacja Fedora, która koordynuje prace nad systemem niezależnie od Red Hat. Fedora Core zawiera najnowsze wersje pakietów, które po przetestowaniu trafiają do Red Hat.
Pobierz

6. openSUSE
opensuse
openSUSE to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa przeznaczona na komputery PC, laptopy i serwery. Projekt openSUSE jest sponsorowany przez firmę Novell i został wyodrębniony z systemu SUSE jako jego otwarta, społecznościowa wersja w 2005 roku (SUSE od 1994 roku).
Pobierz

7. Knoppix
knoppix 7.2.0
Knoppix był pierwszą dystrybucją Linuksa utworzoną jako Live CD/DVD a więc uruchamianą z płyty bez konieczności instalacji, przez niemieckiego inżyniera Klausa Knoppera. System bazuje na Debianie testowym z domyślnym środowiskiem graficznym LXDE (w wersji CD) i można go zainstalować na dysku twardym lub przenośnym.
Pobierz

8. Nobara
nobara 37
Nobara to dystrybucja systemu Linux bazująca na Fedora, jest to zmodyfikowana wersja Fedory Linux z dodanymi przyjaznymi dla użytkownika poprawkami. Dystrybucja zawiera pewne funkcje, które nie są dostarczane ze zwykłą Fedorą, takie jak zależności WINE, OBS Studio, pakiety kodeków innych źródeł dla GStreamer, sterowniki NVIDIA i niektóre poprawki pakietów.
Pobierz

9. Zorin OS
zorin os 17
Zorin jest dystrybucją zbudowaną na Ubuntu i skierowaną do początkujących użytkowników Linuksa. Interfejs graficzny zbliżony jest wyglądem do MS Windows 2000, XP, 7 lub Mac OSX (do wyboru). Posiada preinstalowane kodeki, wtyczki i programy o zamkniętym kodzie źródłowym, które ułatwią przesiadkę z innego systemu na Linuksa.
Pobierz

10. MX Linux
mx 23
MX to dystrybucja systemu Linux zbudowana na bazie antiX-a. System domyślnie używa pulpitu Xfce. Projekt jest rozwijany we współpracy ze społecznością dystrybucji Mepis.
Pobierz

 
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-distributions-offering-gnome-desktop-in-2024/

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Jeden komentarz do “TOP 10 dystrybucji oferujących pulpit GNOME w 2024 roku

  • Gnome to nie XFCE czy MATE, TAILS ma klasyczne gnome, Przy instalacji online Arch np. CachyOS po uruchomieniu mamy wybór IDE. Generalnie Arch ze wszystkim jest do „przodu”. Każdy kto zasmakuje w archu to już innych distro nie używa. No może BSD – NAS, KALI,PARROT itp. lub IPFire na debianie. ArO

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.