Jaki Linux? Jak wybrać system na początek?

felieton

Aktualizacja wpisu: 02.05.2020r.

 
Jaki Linux? Jaki wybrać system na początek?
1. Jaki pulpit cz.1
2. Jaka dystrybucja cz.2

Największym problemem początkującego użytkownika Linuksa jest wybór właściwej wersji systemu. Nie ma w tym nic dziwnego, tak było zawsze.
Dziwi mnie natomiast fakt, że trudno znaleźć w sieci poradnik, który mógłby ułatwić pierwsze kroki. Oczywiście, jest wiele opisów poszczególnych dystrybucji i ich różnych wersji, poradników instalacji czy konfiguracji, ale brakuje wspólnego mianownika, wskazówki która pomoże poruszać się w tym gąszczu i znaleźć swój własny klucz do linuksowego świata.

Portal Linuxiarze.pl jest stworzony do promocji Linuksa i skierowany ku nowym użytkownikom tego systemu, dlatego postaram się zamieścić kilka podstawowych, najbardziej przydatnych informacji. Poniższe rozważania są efektem moich indywidualnych doświadczeń z kilkunastoma różnymi dystrybucjami na posiadanych przeze mnie komputerach.

1. Jaki pulpit?

Na wielu internetowych forach i portalach pojawiają się komentarze, w których początkujący użytkownicy Linuksa proszą o pomoc, ponieważ nie potrafią sami rozwiązać napotkanych problemów. Są też wpisy krytyczne mówiące, że ten system to „bezużyteczny badziew” bo nie wszystko działa jak potrzeba. Podstawą takich pytań i opinii najczęściej jest nieznajomość zasad działania systemów operacyjnych oraz brak wiedzy na temat własnego komputera i jego podzespołów.

Skutkiem tego jest niewłaściwy wybór dystrybucji dokonany metodą „na oko ten ładniejszy”. W rzeczywistości wybierany jest wygląd pulpitu a nie sam system.

A czy wchodząc do salonu samochodowego lub autokomisu ktoś kupuje samochód mówiąc „ten różowy poproszę”?
Niestety, w przypadku Linuksa takie dokonywanie wyboru jest zjawiskiem nagminnym.

Z mojego doświadczenia wynika, że przy wyborze systemu powinniśmy zadać sobie dwa podstawowe pytania:
1. Jaki mamy sprzęt?
2. Do jakich zadań będziemy go używać?
Odpowiedź na te pytania pomoże wybrać odpowiednie środowisko graficzne i wskaże dystrybucję.
Niewłaściwie wybrany system nie spełni naszych oczekiwań i obciąży niepotrzebnie komputer, efekt nie będzie satysfakcjonujący.

Mnogość dystrybucji Linuksa umożliwia dobranie systemu „na miarę” bez konieczności kłopotliwej konfiguracji i przeszukiwania internetu w celu znalezienia potrzebnych programów. Nie zamierzam opisywać poszczególnych dystrybucji, ponieważ inni zrobili to lepiej ode mnie.

Sprzęt.
Przy dokonywaniu wyboru dystrybucji ważna jest ogólna kondycja komputera, procesor, pamięć operacyjna, rodzaj i jakość dysku twardego (HDD, SSD), typ programu układowego (BIOS, UEFI) oraz możliwość ładowania systemu z USB. Następnym ważnym elementem są sterowniki karty graficznej. Koniecznie trzeba sprawdzić dostępność sterowników w dystrybucji, którą zamierzamy instalować.

Nie tylko do karty graficznej, ale również dźwiękowej i sieciowej, nie zapominając przy tym o posiadanej drukarce czy innych peryferiach. Głównym elementem odpowiedzialnym za wydajność naszego systemu (a więc i komputera) jest środowisko graficzne. Sam system w trybie tekstowym obsługiwany za pomocą linii poleceń jest bardzo szybki i wydajny, nie ma tu znaczenia nazwa dystrybucji. Efekt końcowy (dystrybucję właśnie) tworzy system + środowisko graficzne + preinstalowane programy + ustawienia i usługi. Trzeba mieć na uwadze także „ciężar” uruchamianych aplikacji.

Uruchomienie kilku aplikacji będzie wymagać więcej pamięci niż sam system a przepełniona pamięć operacyjna znacznie spowolni działanie komputera lub nawet uniemożliwi dalszą pracę.

Zastosowania.
Konieczne jest określenie zadań, jakie nasz komputer będzie wykonywał. Powinno to głównie zależeć od kondycji i wydajności podzespołów. Uruchamianie zasobożernych gier na starym komputerze mija się z celem, więc lepiej będzie przeznaczyć go do edycji dokumentów i przeglądania internetu.

Także laptop/notebook może mieć różne zastosowania, może być np. komputerem biurkowym lub mobilnym. W drugim przypadku ważniejsza będzie długość pracy na baterii i pod tym kątem będziemy dokonywać wyboru.
Z takimi informacjami będzie łatwiej dokonać właściwej selekcji. Całość problemu można właściwie sprowadzić do wyboru między ładnym i wypasionym a skromnym i wydajnym.

Na komputerze z mocnym procesorem, wieloma gigabajtami RAM-u i dyskiem SSD możemy poszaleć mając duże pole do popisu. Tu właściwie na przeszkodzie mogą stanąć tylko sterowniki karty graficznej. Inna sprawa będzie ze starszym sprzętem, który chcemy zrewitalizować, tu potrzebna będzie większa powściągliwość.

 

Powiązane wpisy

Albedo 0.64

Technik, rocznik 1964. Dystrybucje: Mandrake/Mandriva (2004-2008), Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu (2008-2012) oraz kilka przygód z innymi systemami. Od 2013 roku Linux Mint.

18 thoughts on “Jaki Linux? Jak wybrać system na początek?

 • 19/01/2013 at 2:23 am
  Permalink

  debian, ubuntu się zepsuło debian tak jak dawniej i dziś trzyma poziom – jest ponad czasowy, ubuntu stało się …

  Reply
 • 23/12/2012 at 4:51 pm
  Permalink

  Ja mam tak AMD Sempron 1608.00Mhz po tym jak windows mi spalił AMD 2.6 dwu rdzeniowy
  Dwa Gb ram DDR płytę główną ASUS M2N -SLI grafikę Giforce 8500 więc nie taki stary jak i równiż nie nowy komputer mam moją przygodę z Linux zaczołem 3 lata temu po tym jak Win zawsze mi zamulał
  zaczołem od sabaylon póżiej był Mint 12 i OpenSuse i Mageia po roku czasu uzywania i testowania tych systemów zainstalowałem sobie Ubuntu 10.04 po wyjśćiu 12.04 LTS zrobiłem aktualizację i nie powiem żę Unity jest złe ponieważ wygląd jest łatniejszy od gnome co był w Ubuntu 10.04 LTS ale faktycznie szkoda że zrezygnowli niestety po uzywaniu pół rocznym Ubuntu z Unity ztwierdziłem że system nie dla mnie menu UNity zacina się uruchamianie programów co niektórych trochę trwa i zainstalowałem sobie salix.os ale to tylko na parę dni ponieważ nie ma tylu programów co w Min i w Ubuntu zainstalowałem sobie Xubuntu każdy wie jakie ma środowisko XFCE i tu niespodzianka z porównaniu z Unity uruchamiaja mi sie programy szybciej wszystko płynniej chodzi i nie odczuwam obciążenia tak jak to było w innych dysbrytucjach a szczególnie w KDE bardo ładny wpis i interesujący ja osobiśćie dla początkujących polecam Ubuntu a jakie środowisko to niech sami sobie wybiorą ja że środowiskiem LXDE który mi sie najbardziej podoba muszę sie pożegnać ponieważ nie mam dzwieku aby chodziaż XFCE zostało i było tak dobre jak jest teraz na dzień dzisiejszy

  Reply
 • 11/12/2012 at 8:59 pm
  Permalink

  no jeszcze mozna Slaxa wlasnie wyszla nowa wersja z KDE 4.9 no i mozna jeszcze wyprobowac knopixa w wersii dvd ma kde lub mozna doinstalowac dystrybucji jest od grona wiec mozna przebierac ja uzywam aktualnie antixa 12.5 alpha 2 amd64 icewm i bardzo mi sie podoba adny theme i jest i wyglad i szybkosc . Pozdrawiam

  Reply
 • 11/12/2012 at 6:58 pm
  Permalink

  @m117op: Skoro wybór padł na KDE to teraz trzeba dobrać dystrybucję do potrzeb, Mageia jest fajna i może być dobrym wyborem jeśli w repozytoriach są dostępne potrzebne programy. Bogatsze repozytoria mają dystrybucje debianowe (Mint, Kubuntu) i OpenSuse.

  Reply
 • 11/12/2012 at 5:14 pm
  Permalink

  @Draco79: Ja nadal bawię się GNOME 2 teraz jako MATE i jest ok, KDE4 jest dla mnie za ciężkie. Możesz przetestować OpenSuse ale najmniej problemów sprawi Mint, jest lepszy od Kubuntu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *