Jaki Linux? Jak wybrać system na początek? cz.2

felieton
Jaki Linux? Jaki wybrać system na początek?
1. Jaki pulpit cz.1
2. Jaka dystrybucja cz.2

2. Jaka dystrybucja?

Teraz kolej na zastosowania, czyli wybór dystrybucji. Mnogość różnych wersji systemów linuksowych umożliwia dobranie systemu według własnych potrzeb i preferencji. Jest to jedyny system występujący w wielu różnych wersjach i odmianach a prawie każdą z nich można używać bez instalacji na dysku w trybie live z płyty CD/DVD lub pendrive. Zapoznanie się w ten sposób z Top 10 na Distrowatch uważam za obowiązkowe.

Właściwy wybór systemu jest wypadkową wydajności sprzętu i jego przeznaczenia. Można wybrać system do zastosowań biurowych lub multimedialnych, są też wydania do gier a nawet wersje do ściśle specjalistycznych zastosowań. Większość użytkowników wybiera dystrybucje uniwersalne, które zaspokajają szerokie spektrum zainteresowań.

Dokonując wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na wykrywanie i obsługę sprzętu, dostępne programy oraz stopień polonizacji. Wymagania te najlepiej spełnia Ubuntu i to jest powód jego dużej popularności. Podobne cechy ma też kilka innych dystrybucji ale Ubuntu i jego pochodne realizują to najlepiej.

Równie dobrze spisują się systemy oparte bezpośrednio na Debianie, dla którego istnieje doskonała dokumentacja i polskie tłumaczenie. Ewentualne problemy z naszym językiem najczęściej wynikają ze słabej, częściowej polonizacji środowiska graficznego lub menedżera okien.

Najlepiej wypadają pod tym względem KDE, Gnome, Xfce i LXDE. Gorzej to wygląda w menedżerach takich jak E17, Openbox czy Fluxbox. Wszystkie najbardziej interesujące dystrybucje opisane są w portalu Linuxiarze.pl, co powinno ułatwić dokonanie wyboru.

Poniżej przedstawiam własne zestawienie dystrybucji i zastosowań, w których sprawdzają się najlepiej.

Live CD – system używany sporadycznie, „w zastępstwie” lub w razie awarii Windows w celu odzyskania i archiwizacji danych:

1. Knoppix – system z pełnym zestawem aplikacji biurowych, multimedialnych i systemowych, zastąpi każdy system, który uległ awarii. Dostępna polska lokalizacja.
2. SparkyLinux – internet i multimedia, wersja DVD z wtyczkami i kodekami, polska lokalizacja (niekompletna z powodu E17).
3. Lubuntu – szybki i wygodny dostęp do internetu, polska lokalizacja.
4. Puppy Linux – uniwersalny system, którego możemy używać w komputerze bez dysku twardego, możliwe zapisanie sesji, ustawień i zainstalowanych programów na pendrive. Niepełna obsługa polskiego języka (JWM, Openbox).

System zainstalowany na dysku twardym:

1. Linux Mint – moim zdaniem najlepsza dystrybucja dla każdego oparta o Debiana i Ubuntu, są osobne wersje z różnymi środowiskami. System dojrzały z autorskimi programami i własnym repozytorium, dobre wsparcie sprzętu i języka polskiego. Zawiera własnościowe sterowniki, wtyczki i kodeki multimedialne.
2. Ubuntu – u mnie nr.2, ponieważ wiele rzeczy dostępnych w Mincie należy doinstalować samodzielnie i dodać kilka repozytoriów (opis na portalu w dziale Narzędzia/Repozytoria). Dużym plusem są różne wersje systemu; Ubuntu (GNOME), Kubuntu (KDE), Xubuntu (Xfce), Lubuntu (LXDE). Dużo programów w repozytoriach, dobra obsługa sprzętu i języka polskiego.
3. SparkyLinux – nasza polska dystrybucja przygotowana przez pavroo i MoroSa w oparciu o Debiana i E17. Mam nadzieję że niedługo będzie nr.1, narazie się rozwija. Zdecydowanie warto poczekać na wersję 2.0 Eris, zapowiada się bardzo ciekawie. W wersji full DVD zawiera własnościowe sterowniki, wtyczki i kodeki multimedialne. Dodatkową zaletą jest wsparcie bezpośrednio od twórców systemu na portalu Linuxiarze.pl.
4. Mageia Linux – jedyna „pozadebianowa” dystrybucja, którą mogę polecić początkującemu z czystym sumieniem. Oparta o Mandrivę, posiada genialny instalator z wyborem programów i środowisk podczas instalacji (wydanie DVD). Dobre wsparcie sprzętu i języka polskiego. Główne środowisko to KDE4.

XBMC – media center, który zamieni starego blaszaka w odtwarzacz wszelkich multimediów. Wyświetla na ekranie TV menu zamiast pulpitu, nie ma polskiej lokalizacji.

Warto też wspomnieć o wersjach dla graczy. Pierwszym takim systemem z jakim się zetknąłem był polski Aurox a dzisiaj najlepszą propozycję ma Ultimate Edition Gamers. Wydanie oparte o szybkie LXDE zawiera kilkanaście preinstalowanych gier oraz oprogramowanie ułatwiające dostęp do wielu innych tytułów. Znajdziemy tu gotowe do użycia Wine i Playonlinux oraz dodane repozytoria z grami.

Z moich doświadczeń wynika, że powyższe propozycje działają dobrze i nie sprawiają wielu problemów. Warto przed instalacją na dysku wypróbować system z płyty, sprawdzić czy dobrze wykrywa i obsługuje podzespoły (dźwięk, grafikę, internet) oraz zapoznać się z opisem instalacji na naszym portalu by uniknąć przykrych niespodzianek.
Większość dystrybucji określana jest jako „dla początkujących”. Nie należy się tym sugerować a tym bardziej w to wierzyć ponieważ zaledwie kilka systemów zasługuje na to miano, według mnie lepsze i bardziej uniwersalne byłoby określenie „dla każdego”. Jest jeszcze jeden „haczyk” a mianowicie to, że każdy system może różnie funkcjonować na różnych komputerach, wiele tu zależy od konfiguracji sprzętowej jaką posiadamy. Cztery dystrybucje i cztery środowiska dają nam 16 możliwych kombinacji, jeśli dodamy do tego menedżery okien to liczba wzrośnie, dlatego konieczne jest przetestowanie co najmniej kilku z nich aby wybrać tą najbardziej odpowiadającą naszym wymaganiom i najlepiej działającą na naszym sprzęcie. Życzę dokonania dobrego wyboru i zadowolenia z nowego systemu.

Autor: Albedo 0.64

 

 

Albedo 0.64

Technik, rocznik 1964. Dystrybucje: Mandrake/Mandriva (2004-2008), Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu (2008-2012) oraz kilka przygód z innymi systemami. Obecnie używam Windows 7 HP i Slacko Puppy. Sprzęt: Acer Aspire 5750G z 2011 roku, Intel Core i3 2.1 GHz, RAM 4 GB DDR3, grafika Intel GMA/Nvidia Optimus GeForce GT 520M.

16 thoughts on “Jaki Linux? Jak wybrać system na początek? cz.2

  • 10/08/2014 at 11:47 pm
    Permalink

    Witam Wszystkich.
    Od pewnego czasu poważnie myślę o Linuxie i zastanawiam się, czy jest wersja pod którą chodzi Illustrator Adobe-iego lub Corel?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *