LinuxUbuntu

OSGeo-Live

Ostatnia aktualizacja: 27 października 2023, 16:33

Strona domowa: live.osgeo.org
Dokumentacja: wiki.osgeo.org
Forum:
Pochodzenie: USA
Kategoria: Specjalistyczne
Pulpit: LXDE
Architektura: x86_64
Bazuje na: Lubuntu
Użytkownik: Początkujący
Wikipedia:
Distrowatch: OSGeo-Live
Nośnik: Live DVD
Instalacja:
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 16.0 | 2023.10.27

OSGeo-Live to bootowalny obraz systemu Linux live DVD, PenDrive USB lub wirtualna maszyna z systemem Lubuntu. Pozwala na wypróbowanie szerokiego wachlarza oprogramowania open source do zastosowań geoprzestrzennych, bez konieczności ich instalowania. Na płycie znajduje się wyłącznie oprogramowanie opatrzone wolnymi licencjami, uprawniającymi do powielania i rozpowszechniania go.

OSGeo-Live zawiera wstępnie skonfigurowane aplikacje przydatne w wielu zadaniach geoprzestrzennych, takich jak przechowywanie, publikowanie, przeglądanie, analizy i przetwarzanie danych. Płyta zawiera również zestawy danych do ćwiczeń i dokumentację.

OSGeo-Live oferuje m.in.:
– Kosmo Desktop jest przyjazną dla użytkownika aplikacją desktop GIS, która pozwala na badanie, edycję i analizę danych przestrzennych pochodzących z różnych baz danych, plików wektorowych i rastrowych. Aplikacja stosuje standardy OGC i zapewnia znakomitą integrację topologii. Jego architektura wtyczek pozwala na łatwe dostosowanie do potrzeb klientów o różnych potrzebach.
– Quantum GIS (QGIS) jest przyjaznym dla użytkownika klientem GIS o otwartym kodzie źródłowym, gdzie można wizualizować, zarządzać, edytować, analizować dane i opracowywać wydruki map. Poprzez integrację z systemem GRASS, zawiera potężne funkcje analityczne.
– GRASS (ang. Geographic Resources Analysis Support System) jest Systemem Informacji Geograficznej (GIS) dostarczającym potężnych silników do przetwarzania danych rastrowych, wektorowych oraz przeprowadzania analiz przestrzennych w jednym zintegrowanym pakiecie oprogramowania.
– gvSIG jest desktopową aplikacją Systemu Informacji Geograficznej (GIS) zaprojektowaną do pozyskiwania, przechowywania i analiz każdego rodzaju informacji geograficznej, w celu rozwiązywania kompleksowych problemów zarządzania i planowania przestrzeni.
– uDIG- Przyjazny Użytkownikowi Desktopowy Internetowy GIS (uDig) jest przeglądarką i edytorem “open source” danych przestrzennych, ze szczególnym naciskiem na standardy OpenGIS dla GIS-u internetowego: Web Map Server (WMS) i Web Feature Server (WFS).
– OpenJUMP jest łatwym w użyciu i potężnym narzędziem deskstop GIS, które umożliwia użytkownikom edycję, analizy, zapis i wyświetlanie danych geograficznych.
– SAGA (System for Automated Geoscientific Analyses) jest systemem informacji geograficznej (GIS) o otwartym kodzie źródłowym, używanym do edycji i analiz danych przestrzennych.

System live posiada również specjalistyczne narzędzia preinstalowane w przeglądarce internetowej, systemy zarządzania danymi przestrzennymi, mapy i nawigacje, oraz wiele innych, zlokalizowanych geoprzestrzennie przydatnych aplikacji.

 
Wiadomości:

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.