Świat

Czy to koniec CentOS-a ?

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2023, 16:55

felieton

CentOS (Community ENTerprise Operating System) to dystrybucja zbudowana na pakietach źródłowych Red Hat Enterprise Linux. Każde nowe wydanie CentOS-a jest ściśle powiązane z nową wersją Red Hat.

CentOS jest uważany za stabilną, bezpieczną i bezpłatną dystrybucję Linuksa dla serwerów. Jego stabilność jest zagrożona, dzięki najnowszym zmianom wprowadzonym w tym projekcie przez IBM, właściciela Red Hat.

CentOS 7 będzie otrzymywał wsparcie techniczne do 2024 roku.
CentOS 8 bazujący na RHEL 8 zakończy swój żywot pod koniec 2021 roku.
CentOS Stream staje się podstawowym produktem projektu CentOS. W przyszłości nie będzie CentOS 9 opartego na RHEL 9.

CentOS Stream to dystrybucja Linuksa w wersji ciągłej, która istnieje jako środkowy etap między rozwojem upstream w Fedorze Linux a dalszym rozwojem Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Jest to oczyszczona ścieżka dla przyszłych mniejszych wydań RHEL na bazie interakcji z Red Hat i innymi programistami open source. Pozwala to na połączenie ścieżki rozwoju w Fedorze oraz przyszłych głównych wydań RHEL. W praktyce CentOS Stream będzie zawierał kod opracowywany dla kolejnych drobnych wydań RHEL. Ten model rozwoju pozwoli społeczności na dyskusję, sugestie oraz szybkie wnoszenie większej ilości funkcji i poprawek do RHEL.

CentOS Stream will be getting fixes and features ahead of RHEL. Generally speaking, we expect CentOS Stream to have fewer bugs and more runtime features than RHEL until those packages make it into the RHEL release

Fedora przez lata pracowała jako upstream dla RHEL. Oznacza to, że nowe funkcje i zmiany są najpierw wprowadzane w Fedorze, a niektóre z nich zostaną uwzględnione w następnej wersji RHEL. Mówiąc luźno, Fedora działa jako poligon testowy dla Red Hat. Przynajmniej tak było jeszcze kilka lat temu.

Z drugiej strony CentOS jest/był projektem społeczności niższego szczebla. Wszelkie zmiany wprowadzone przez RHEL były również uwzględnione w CentOS. Zasadniczo CentOS jest klonem RHEL z większością zalet RHEL, ale bez kosztów RHEL. Do tej pory uważano, że płacący klienci otrzymują funkcje najpierw w RHEL, a następnie użytkownicy społeczności otrzymują je za pośrednictwem CentOS.

Dzięki decyzji IBM, wszystko się zmieniło.

Nowe wersje pakietów będą lądowały w CentOS Stream, podobnie jak W Debianie unstable Sid lub Ubuntu nie-LTS, co może doprowadzać do błędów i niestabilności systemu. Oznacza to, że CentOS nie będzie wystarczająco stabilny, aby działać na maszynie produkcyjnej/serwerowej. Możliwe, że jest to celowa polityka IBM, aby przekonać użytkowników do przesiadki z bezpłatnego CentOS 7/8 na komercyjny RHEL.

Poza tym, skoro do tej pory Fedora była jedynym „poligonem doświadczalnym” dla RHEL, a teraz będzie nim również CentOS Stream, to nie widzę w moim rozumowaniu innego uzasadnienia działań IBM, jak chęć zamknięcia CentOS-a lub samoczynnego odejścia użytkowników od CentOS-a na rzecz, np. RHEL.

Oczywiście, są to tylko moje spekulacje…

Jest jednak światełko w tunelu – Rocky Linux: zupełnie nowy społecznościowy system operacyjny dla przedsiębiorstw rozwidlony (fork) z RHEL.
Gregory M. Kurtzer, który jest twórcą CentOS Linux, wydaje się nie lubić „zmiany kierunku” dla CentOS.

Rocky Linux is a community enterprise Operating System designed to be 100% bug-for-bug compatible with Enterprise Linux, now that CentOS has shifted direction.

Miejmy nadzieję, że nowy projekt będzie gotowy w niedługim czasie…

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.