Firefox 100

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2022, 12:00

3 maja Mozilla wydała nową wersję, oznaczoną numerem 100 swojej przeglądarki internetowej Firefox.

Co nowego w wersji 100?

Firefox obsługuje teraz wyświetlanie podpisów/napisów w filmach YouTube, Prime Video i Netflix, które oglądasz w trybie Picture-in-Picture. Po prostu włącz napisy w odtwarzaczu wideo na stronie, a pojawią się one w PiP.

Picture-in-Picture obsługuje teraz również podpisy wideo na stronach internetowych, które używają formatu WebVTT (Web Video Text Track), takich jak: Coursera.org, Canadian Broadcasting Corporation i wiele innych.

Przy pierwszym uruchomieniu, po instalacji Firefox wykrywa, kiedy jego język nie jest zgodny z językiem systemu operacyjnego i oferuje użytkownikowi wybór między dwoma językami.

Funkcja sprawdzania pisowni w Firefoksie sprawdza teraz pisownię w wielu językach. Aby włączyć dodatkowe języki, wybierz je w menu kontekstowym pola tekstowego.

Wideo HDR jest teraz obsługiwane w Firefoksie na Macu — począwszy od YouTube! Użytkownicy przeglądarki Firefox w systemie macOS 11+ (z ekranami zgodnymi z HDR) mogą cieszyć się treściami wideo o wyższej jakości. Nie trzeba ręcznie zmieniać ustawień, aby włączyć obsługę wideo HDR — wystarczy upewnić się, że preferencje dotyczące baterii NIE są ustawione na „optymalizację przesyłania strumieniowego wideo przy zasilaniu z baterii”.

Dekodowanie wideo AV1 z przyspieszeniem sprzętowym jest włączone w systemie Windows z obsługiwanymi procesorami graficznymi (Intel Gen 11+, AMD RDNA 2 z wyłączeniem Navi 24, GeForce 30). Może być również wymagana instalacja rozszerzenia wideo AV1 ze sklepu Microsoft Store.

Nakładka wideo jest włączona w systemie Windows dla procesorów graficznych Intel, co zmniejsza zużycie energii podczas odtwarzania wideo.

Paski przewijania w systemach Linux i Windows 11 domyślnie nie zajmują miejsca. W systemie Linux użytkownicy mogą to zmienić w Ustawieniach. W systemie Windows Firefox działa zgodnie z ustawieniami systemowymi (Ustawienia systemowe > Dostępność > Efekty wizualne > Zawsze pokazuj paski przewijania).

Firefox obsługuje teraz autouzupełnianie i przechwytywanie kart kredytowych w Wielkiej Brytanii.

Firefox ignoruje teraz mniej restrykcyjne zasady dotyczące stron odsyłających — w tym unsafe-url, no-referrer-when-downgrade i origin-when-cross-origin — dla żądań podrzędnych zasobów/iframe między witrynami, aby zapobiec wyciekom prywatności od strony odsyłającej.

Oczywiście, zostały również naprawione błędy, zgłoszone wcześniej przez użytkowników.

Źródło: www.mozilla.org/en-US/firefox/100.0/releasenotes/

3 thoughts on “Firefox 100

 • 12 maja 2022 at 16:41
  Permalink

  Bardzo dobra, bezpieczna przeglądarka. Ale stopniowo robi się coraz „cięższa” i naładowana różnymi funkcjami i opcjami /niekoniecznie niezbędnymi/. Można wybrać Firefoxa-esr, który jest nieco „lżejszy”, równie bezpieczny i ma długie wsparcie. Obecne przeglądarki to bardzo rozbudowane oprogramowania, wymagające coraz więcej RAM-u, mocy procesorów i przestrzeni dyskowej. I taki jest trend…

  Reply
 • 12 maja 2022 at 03:26
  Permalink

  Bardzo dobra wersja, ale mówię to z perspektywy użytkownika Win 10

  Reply
 • 9 maja 2022 at 19:50
  Permalink

  Mam wersję 99 Firefoksa. Działa dobrze. Na razie nie decyduję się na 100, poczekam na inne nowości w kolejnych wersjach.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.