CRUX 3.6

CRUX
Juergen Daubert poinformował o wydaniu nowej, stabilnej wersji CRUX 3.6.

Crux jest niezależną dystrybucją rozwijaną od 2001 roku przez Pera Lidéna. System korzysta ze skryptów startowych wzorowanych na BSD i pakietów źródłowych. Skierowany jest do zaawansowanych użytkowników Linuksa, którzy potrafią samodzielnie dostosować go do swoich potrzeb.

CRUX 3.6 jest dostarczany z multilib toolchain, który obejmuje glibc 2.32, GCC 10.2.0, Binutils 2.35.1, jądro Linux 5.4.80 (LTS), X.Org 7.7 i X.Org Server 1.20.10.

Ważne uwagi: glibc zależy teraz w czasie budowania od Pythona 3, Python 3 i jego zależności zostały przeniesione z opt do core; glibc usunął rpc i nsl, dodano porty libnsl i rpcsvc-proto; zmieniono nazwę openrdate na rdate, jdk na jdk8-bin i mesa3d na mesa.

Obraz iso jest hybrydowy, więc może być nagrany i użyty z płyty CD lub dysku USB. Wsparcie UEFI jest dostępne podczas instalacji z dosfstools, efibootmgr i grub2-efi / syslinux. Ponieważ wszystkie programy ładujące są teraz w naszej kolekcji opt, LILO nie jest już domyślnie instalowane jako port podstawowy. Aby dać możliwość wyboru bootloadera, zostało dodane nowe menu do konfiguracji.

Ważne biblioteki zostały zaktualizowane do najnowszych wersji, a ich ABI (interfejs binarny aplikacji) nie jest kompatybilny ze starszymi wersjami. Zaleca się NIE przeprowadzanie ręcznej aktualizacji do wersji 3.6 za pośrednictwem portów, co może doprowadzić do uszkodzenia systemu.

Obraz płyty instalacyjnej CRUX 64bit można pobrać z naszego portalu

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 59 = 67