Zorin OS Core 16

Ostatnia aktualizacja: 29th kwiecień 2022, 11:11 pm

Została wydana nowa wersja Zorin OS 16 LTS „Core”.

Zorin jest dystrybucją zbudowaną na Ubuntu i skierowaną do początkujących użytkowników Linuksa. Interfejs graficzny zbliżony jest wyglądem do MS Windows. Zorin OS Core oferuje pulpit XP, 7 lub GNOME 2 (do wyboru). Zorin OS Ultimate dodatkowo wyposażony jest w pulpity Mac OS X, Unity oraz Windows 2000. System posiada preinstalowane kodeki, wtyczki i programy o zamkniętym kodzie źródłowym, które mogą ułatwić przesiadkę z innego systemu na Linuksa.

Zorin OS 16 został odświeżony i posiada odnowiony i dopracowany wygląd. Wprowadzono nowy, bardziej dopracowany domyślny motyw, który jest bardziej przyjazny dla oczu. W całym systemie znajdziesz szczegółowe akcenty i zachwycające animacje, które poprawią Twoje wrażenia z korzystania z komputera.

Wprowadzono nowe grafiki i tapety na pulpit, po uruchomieniu systemu wita Cię dynamiczna tapeta, która zmienia się w zależności od pory dnia.

Ekran blokady pulpitu wyświetla teraz niewyraźną wersję tapety.

Szybkość była najważniejsza w Zorin OS 16, więc komputer działa znacznie szybciej na szerokiej gamie sprzętu, zarówno starego, jak i nowego. Optymalizacje wydajności zostały wykonane na każdym poziomie systemu operacyjnego, od jądra po środowisko pulpitu. Aplikacje otwierają się szybciej, animacje są płynniejsze, a czas ładowania skrócony, dzięki czemu możesz poświęcić więcej czasu na produktywność.

Więcej aplikacji jest dostępnych do zainstalowania ze sklepu z oprogramowaniem w Zorin OS 16 niż kiedykolwiek wcześniej. Dzieje się tak dzięki dodaniu repozytorium Flathub.

Teraz Zorin OS jest fabrycznie wyposażony w katalogi aplikacji Flathub, sklep Snap oraz repozytoria APT Ubuntu i Zorin OS, a także możliwość instalowania pakietów .deb i AppImage oraz aplikacji Windows (opcjonalnie przy użyciu WINE).

Teraz przeglądanie stanu uruchomionych aplikacji na pierwszy rzut oka jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Pasek zadań wyświetla teraz plakietki pokazujące liczbę nieprzeczytanych wiadomości, a także paski postępu dla trwających operacji, na przykład podczas kopiowania dużych plików w aplikacji Pliki.

Dostępny jest również nowy układ pulpitu w Zorin Appearance, który przypomina domyślny interfejs w systemie Windows 11. Zawiera nowoczesny i usprawniony interfejs użytkownika, który dobrze dostosowuje się do komputerów z touchpadami, myszami lub ekranami dotykowymi. Układ pulpitu podobny do systemu Windows 11 jest dostępny jako opcja w Zorin OS 16 Pro.

Zorin OS 16 bazuje na Ubuntu 20.04.3 LTS i oferuje wsparcie techniczne do kwietnia 2025 roku.

Obrazy płyt Zorin OS Core dla architektury 64 bitowej możesz pobrać z naszego portalu

 

2 thoughts on “Zorin OS Core 16

 • 15 maja 2022 at 09:59
  Permalink

  przy instalacji zorin os 16 wybieramy tylko język Polski i to wszystko potem ściągamy aktualizację naszego języka i wszystko mamy teraz właśnie piszę z tego systemu i wszystko działa jak należy

  Reply
 • 14 lutego 2022 at 17:09
  Permalink

  Zainstalowałem os 16 . Na razie odkrywam jego zasady działania oraz poruszania się po nim. Jest prawie dobry. Prawie, ponieważ nie nie jestem w stanie uzyskać na klawiaturze polskich znaków, ą, ę,ł,ż,ź,ć. Do wyboru jest parę różnych układów polskich klawiatur : polski, polski (stary), polski QWERTZ
  oraz parę układów klawiatur Dvoraka (coś z sześć ich tam jest, a poco toto komu?).
  Powyższego posta piszę z Windowsa więc polskie znaki są.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.