Manjaro 21.1.0

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2022, 23:11

Philip Müller poinformował o wydaniu Manjaro Linux 21.1.0 „Pahvo”.

Manjaro Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Arch Linux i skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Manjaro Linux 20.0 oferowane jest w wersjach z pulpitami Xfce, KDE i GNOME.

To wydanie zawiera znaczące ulepszenia Calamares, w tym wybór systemu plików do automatycznego partycjonowania i ulepszoną obsługę btrfs. W przypadku instalacji btrfs poprawiono domyślny układ woluminów podrzędnych, aby ułatwić wycofywanie zmian i mniej marnowanego miejsca na migawki. Dodatkowo obsługiwane są teraz pliki wymiany w systemie plików btrfs.

Edycja GNOME otrzymała gruntowną przeróbkę aktualizacji do GNOME 40. Domyślny układ został przeprojektowany, aby bardziej odpowiadał domyślnym trendom. Dla użytkowników, którzy preferowali stary pionowy układ pulpitu, jest dostępny starszy układ Manjaro, który naśladuje poprzednie domyślne ustawienia GNOME. Wszystkie układy dostarczane z gnome-layout-switcher nadal działają po przejściu na GNOME 40.

Firefox jest teraz wyposażony w motyw w stylu gnome-desktop, który jest domyślnie włączony, aby uzyskać bardziej spójny wygląd z pulpitem, ale można to zmienić za pomocą jednego kliknięcia z gnome-layout-switcher dla użytkowników preferujących natywny wygląd Firefoksa.

Wersja KDE Plasma zawiera najnowszą serię Plasma 5.22, Frameworks 5.85 i Applications (Gear) 21.08. Zaktualizowano również domyślny motyw, aby pasował do bardziej upstreamowej bryzy. Obejmuje to również nową tapetę.

Plazma stała się przyjemniejsza w użyciu dzięki ulepszeniom projektu oraz większej gładkości i spójności przezroczystości, rozmyć, ikon i animacji. Plasma 5.22, jak zawsze, zawiera całą elastyczność i narzędzia do dostosowywania, których oczekujesz a także kilka innych do uruchomienia.

Nacisk na przeniesienie Plasmy w całości do Wayland (protokół wyświetlania przyszłości) trwa pełną parą. Używając Waylanda, Plazma jest w stanie wprowadzić funkcje i poprawki błędów, których nie można zaimplementować na X11, oferując lepsze wrażenia i większą stabilność. Powrócono również do zestawu domyślnie instalowanych aplikacji. Cantata została zastąpiona przez Konversation.

W edycji XFCE mamy teraz Xfce 4.16. Menedżer okien ponownie otrzymał wiele aktualizacji i ulepszeń w zakresie kompozycji i GLX. Menedżer ustawień poprawił możliwości wyszukiwania i filtrowania. Menedżer plików Thunar otrzymał mnóstwo poprawek i kilka godnych uwagi funkcji, w tym wstrzymanie operacji kopiowania/przenoszenia, obsługę przesyłania plików w kolejce, zapamiętywanie ustawień widoku na katalog i obsługę przezroczystości w motywach Gtk.

W tej wersji używane jest jądro 5.13, a dzięki minimalnym obrazom ISO 5.4 LTS-kernel oferowane jest dodatkowe wsparcie dla starszego sprzętu.

Nowe obrazy systemu dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.