TOP

TOP of the TOP 2023

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia 2024, 10:23

W podsumowaniu roku 2023 postanowiłem zrobić zestawienie 10 najbardziej popularnych systemów operacyjnych z bazy wszystkich zebranych na portalu Linuxiarze.pl. W skład tego zestawienia weszły systemy operacyjne z rodziny: Linux, BSD, Solaris, DOS, AROS, MikeOS, UNIX oraz inne systemy operacyjne, które są lub były rozwijane niezależnie, lub bazują na innych, istniejących projektach.

Jak zawsze wziąłem pod uwagę odsłony stron dystrybucji/systemów, strony pobierania oraz strony instalacji systemów.

Wyłonienie ścisłej dziesiątki roku 2023, na które zwracaliście większą uwagę niż na inne systemy może być ciekawe, ale nie powinno być zaskoczeniem.
Małym zaskoczeniem dla mnie było brak w pierwszej 10 (a nawet 20) innych systemów niż bazujących na jądrze Linux…

1. Linux Mint
linux mint 20
Linux Mint jest systemem bazującym na Ubuntu z domyślnie zainstalowanymi nie-wolnymi kodekami i sterownikami, dzięki którym początkujący użytkownik nie ma problemu z odtworzeniem popularnych plików audio i wideo. Cykl wydawniczy Minta uzależniony jest od wydań Ubuntu a nowe wersje systemu ukazują się około 1-2 miesiące po oficjalnej premierze Ubuntu.
Pobierz

2. Ubuntu
ubuntu 22.04 lts
Ubuntu to dystrybucja Linuksa typu Live powstała na bazie Debiana, z możliwością instalacji na dysku twardym. Dystrybucja jest sponsorowana przez firmę Canonical oraz Ubuntu Fundation a pierwszą wersję wydano w roku 2004. Ubuntu tak samo jak swój protoplasta zawiera tylko wolne oprogramowanie, lecz możliwe jest również zainstalowanie pakietów własnościowych oraz z innych repozytoriów.
Pobierz

3. Debian GNU/Linux
debian 12 xfce
Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, dokonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz bezpieczeństwo. Wbrew utartym zdaniom Debian nie jest szczególnie trudnym systemem do instalacji i zarządzania, przy odrobinie zaangażowania odwzajemni się bezawaryjną pracą na bardzo długi czas.
Pobierz

4. Kali Linux
kali linux
Kali Linux to specjalistyczna dystrybucja Linuksa służąca do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System bazuje na dystrybucji Debian z gałęzi testowej i wyposażony jest w pulpit GNOME. Kali Linux jest kontynuacją / nową wersją Back|Track.
Pobierz

5. Puppy Linux
puppy linux
Puppy Linux to niezależna dystrybucja zapoczątkowana przez Barrego Kaulera w 2003 roku. W chwili obecnej rozwojem systemu zajmuje się Puppy Linux Community.
Pobierz

6. Linux Lite
linux lite 6
Linux Lite jest przyjazną dla użytkownika i prostą w użyciu dystrybucją systemu Linux. Bazuje na Ubuntu LTS (o długim wsparciu technicznym), a domyślnym pulpitem jest Xfce.
Pobierz

7. SparkyLinux
sparky 7 xfce
SparkyLinux to dystrybucja Linuksa zbudowana na Debianie. Posiada preinstalowany bogaty zestaw programów, kodeków i wtyczek umożliwiający swobodną pracę na komputerze.
Pobierz

8. Zorin OS
zorin os 17
Zorin jest dystrybucją zbudowaną na Ubuntu i skierowaną do początkujących użytkowników Linuksa. Interfejs graficzny zbliżony jest wyglądem do MS Windows 2000, XP, 7 lub Mac OSX (do wyboru). Posiada preinstalowane kodeki, wtyczki i programy o zamkniętym kodzie źródłowym, które ułatwią przesiadkę z innego systemu na Linuksa.
Pobierz

9. Android-x86
android-x86
Android-x86 jest nieoficjalną wersją systemu operacyjnego Google Android, przeznaczoną dla procesorów Intel oraz AMD x86. System bazuje na otwaroźródłowym, rozwijanym przez społeczność systemie Android Open Source Project (AOSP).
Pobierz

10. Linux Mint Debian Edition (LMDE)
lmde 2017
Linux Mint Debian Edition (LMDE) jest zbudowany na pakietach Debiana z gałęzi testowej. Tak samo jak wersja oparta na Ubuntu zawiera domyślnie zainstalowane nie-wolne kodeki i sterowniki, dzięki którym początkujący użytkownik nie ma problemu z odtworzeniem popularnych plików audio i wideo.
Pobierz

This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-operating-systems-2023/

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 5]

9 komentarzy do “TOP of the TOP 2023

 • Hello, Śmiesze te Top of the TOP.. Popularne = TOP ? Nonsens.. Popularne to liczba downloads iso in week (DistroWatch).. Śmieszne że ktoś napisał ” Ubuntu super – ma najlepszy wygląd..”. Theme + icons instaluje się nie zależnie od distro.. Parrot 6 – a już pisali na stronie w poszukiwaniu ludzi – genialne distro , Ja po 10 latach pracy w linuxach używam Arch – CachyOS – ma dobre repo, są apki pod nowy hardware, i np. bauh (octopi) EOS , Manaro nie ma, 3 lata mamie działa eos – arch naprawdę jest rolling ! BSD – XigmaNAS – używam 5 lat, na laptopie + UPS (SAMBA) super i ftp , ma encrypt ale ja i tak wszędzie używam BOS lock disk.. Poizdrawiam, ArO

  Odpowiedz
 • Gdzie jest MX-linux? Chcecie mi wmówić, że jakiś Kali czy szajsowaty Puppy linux jest popularniejszy? Gdzie wyście znaleźli takie statystyki?

  Odpowiedz
  • To co dla ciebie jest szajsem, dla innych może być złotem, wszystko zależy od punktu widzenia i potrzeb

   Odpowiedz
 • Od lat używam ubuntu i chyba nie ma innej dystrybucji gdzie system ma tak dobrze dopracowany wygląd.

  Odpowiedz
 • Dla której dystrybucji Linuksa, domyślną (lub jedyną) powłoką graficzną jest Trinity?

  Odpowiedz
 • "Rządzą" Ubuntu i Debian wraz ze swoimi pochodnymi dystrybucjami

  Witam, ciekawe zestawienie (i artykuł)… A więc „rządzą” Ubuntu i Debian wraz ze swoimi pochodnymi dystrybucjami. Choć w istocie to „rządzi” DEBIAN.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.