TOP

Inne systemy operacyjne oferujące wsparcie dla architektury x86 w 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 22:24

Druga z kolei lista w 2023 roku związana jest również, w nawiązaniu do pierwszej dystrybucji Linux x86 2023 roku, z innymi systemami operacyjnymi, które wciąż oferują wsparcie dla architektury x86/i386-i686.

Poniższa moja lista systemów operacyjnych nie bazuje na jądrze Linux, lecz związana jest z projektami open-source oraz systemami z rodziny: BSD, Solaris, Unix, DOS, AROS oraz innymi, niezależnie rozwijanymi.

Mam nadzieję, że poniższe systemy operacyjne 32 bit zainteresują Was choć troszkę, lecz należy mieć na uwadze, iż architektura 32bit powoli odchodzi do lamusa.

9front
9front

Plan9front (lub 9front) to otwarto-źródłowy system operacyjny, będący forkiem Plan 9, utworzony przez ludzi z Cat-V. Projekt rozpoczęto aby zaradzić brakowi poświęconych zasobów programistycznych w Bell Labs i wprowadzić różne poprawki i ulepszenia.
Pobierz

9legacy
9legacy

9legacy był kiedyś alternatywną dystrybucją Plan 9 firmy Bell Labs, a teraz jest kontynuacją Plan 9. Jest to zestaw poprawek regularnie aktualizowanych, opartych na najnowszej wersji Plan 9 firmy Bell Labs.
Pobierz

AROS ONE
aros one

AROS One to kompletna dystrybucja systemu operacyjnego Aros, przeznaczona dla użytkowników komputerów osobistych (desktop).
Pobierz

BSDRP
bsd router project

BSD Router Project (BSDRP) jest otwartoźródłową dystrybucją FreeBSD, systemem wbudowanym (embedded system), na potrzeby routerów sieciowych. System domyślnie używa wolnego oprogramowania Quagga, będącego implementacją protokołów routingu opartych na TCP/IP oraz Bird, otwartoźródłowej implementacji pakietu protokołu internetowego służącego do routingu (wyznaczanie trasy i wysłanie nią pakietu danych w sieci komputerowej), dla systemów unixopodobnych.
Pobierz

FreeBSD
freebsd

FreeBSD to uniksowy system operacyjny z rodziny BSD, zgodny z normą Posix. Założycielami projektu byli Nate Williams, Rod Grimes i Jordan Hubbard. Nad rozwojem projektu czuwa Core Team, który nadzoruje pracę oficjalnych deweloperów i innych programistów.
Pobierz

FreeDOS
freedos

FreeDOS jest otwartoźródłowym, bezpłatnym systemem operacyjnym, kompatybilnym z nierozwijanym już MS DOS. Projekt został założony w 1995 roku przez amerykańskiego programistę Jima Halla. FreeDOS jest otwartą alternatywą dla MS DOS, po zakończeniu rozwijania tego systemu przez firmę Microsoft w 1994 roku.
Pobierz

FuguIta
fuguita

FuguIta jest systemem operacyjnym w formie Live CD/USB, bazującym na OpenBSD. Odznacza się bardzo małym zapotrzebowaniem na moc komputera. Minimalne wymagania dla uruchomienia systemu Live to procesor klasy i386 oraz 48 MB pamięci RAM (w trybie tekstowym).
Pobierz

Haiku
haiku

Haiku to otwartoźródłowy system operacyjny, skierowany do użytkowników komputerów osobistych. Haiku został zainspirowany systemem Be Operating System (BeOS). Celem projektu Haiku jest zgodność z BeOS-em R5 na poziomie źródłowym i binarnym, co ma pozwolić na kompilacje i uruchomianie aplikacji napisanych dla BeOS.
Pobierz

HelenOS
helenos

HelenOS to przenośny, otwarto-źródłowy system operacyjny oparty na wieloserwerowym projekcie mikrojądra i wdrożony od podstaw. Kod źródłowy HelenOS jest napisany w C i opublikowany na licencji BSD.
Pobierz

Icaros Deskop Live
icaros desktop

Icaros Desktop Live! to kompletna dystrybucja systemu operacyjnego Aros, przeznaczona dla użytkowników komputerów osobistych (desktop).
Pobierz

KolibriOS
kolibrios

KolibriOS to bardzo mały i lekki system operacyjny z monolitycznym jądrem, przeznaczony dla maszyn 32 bitowych x86. KolibriOS mieści się na standardowej dyskietce o rozmiarze 1,44MB i wymaga 8MB pamięci RAM. Większa wersja KolibriOS posiada dodatkowe oprogramowanie i dostępna w formie obrazu iso o rozmiarze około 5MB.
Pobierz

MidnightBSD
midnightbsd

MidnightBSD to uniksowy system operacyjny z rodziny BSD rozwijany od 2007 roku. Bazuje na FreeBSD i przeznaczony jest na komputery osobiste. Graficzny interfejs systemu zapożyczony jest z systemu NEXTSTEP a konfiguracja systemu używa GNUstep.
Pobierz

MikeOS
mikeos

MikeOS to system operacyjny dla komputerów z procesorami x86, napisany w asemblerze. Jest to narzędzie do nauki, które pokazuje, jak proste są 16-bitowe systemy operacyjne w trybie rzeczywistym, z dobrze skomentowanym kodem i obszerną dokumentacją.
Pobierz

MorphOS
morphos

MorphOS to 32 bitowy system operacyjny, przeznaczony dla maszyn kompatybilnych z komputerem Amiga, wyposażonych w procesor PowerPC, płytę główną Pegasos oraz Efika. System rozwijany jest od 2000 roku przez MorphOS Development Team.
Pobierz

NetBSD
netbsd

NetBSD to bezpłatny, wolny, bezpieczny i wysoce przenośny, uniksowy system operacyjny z rodziny BSD. Projekt powstał w 1993 roku na bazie kodu 4.3BSD Net/2 i jego kontynuacji 386BSD. Głównym celem projektu jest dostarczenie wysokiej jakości, stabilnego i dostępnego na dużą liczbę urządzeń systemu operacyjnego.
Pobierz

NexentaStor
nexentastor

NexentaStor to uniksowy system operacyjny bazujący na jądrze illumos i będący w prostej linii forkiem OpenSolaris. NexentaStor jest zoptymalizowany do działania w obszarach: wirtualizacja; SAN (Storage Area Network) – sieć pamięci masowej; NAS (Network Attached Storage) – technologia umożliwiająca podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej…
Pobierz

NomadBSD
nomadbsd

NomadBSD to system live USB bazujący na FreeBSD. Automatyczna detekcja urządzeń oraz domyślne ustawienia są skonfigurowane do użycia systemu desktopowego, który działa „z gwizdka” (out of the box) i może być również użyty jako system ratunkowy do odzyskiwania utraconych danych.
Pobierz

OpenBSD
openbsd xfce

OpenBSD jest uniksowym, niezależnym systemem operacyjnym z rodziny BSD. Projekt powstał w 1995 roku na skutek rozłamu w zespole NetBSD. Założycielem OpenBSD był kanadyjski programista Theo de Raadt.
Pobierz

PonyOS
ponyos

PonyOS to otwarto-źródłowy, UNIX-owy, hobbistyczny system operacyjny bazujący na ToAruOS. System jest rozwijany przez tego samego dewelopera co ToAruOS i skierowany jest do „kucyków takich jak ty”.
Pobierz

ReactOS
reactos

ReactOS to otwartoźródłowy system operacyjny, który wg zamierzeń ma być binarnie kompatybilny z aplikacjami i sterownikami stworzonymi dla MS Windows NT 5.x. Projekt jest rozwijany od 1998 roku i w dalszym ciągu jest w fazie rozwojowej (alpha). Sam pomysł otwartego systemu operacyjnego powstał w 1996 roku pod nazwą FreeWin95, mający być klonem systemów operacyjnych z rodziny Windows 9x.
Pobierz

Redox
redox

Redox OS to niezależnie rozwijany, uniksopodobny system operacyjny, udostępniony na licencji MIT. Redox używa własnego mikrojądra i napisany jest w języku programowania Mozilla Rust. Posiada wsparcie dla systemu plików ZFS oraz zawiera komendy UNIX-owe.
Pobierz

RISC OS
riscos

RISC OS to system operacyjny stworzony przez firmę Acorn Computers w 1987 roku. System przeznaczony był dla komputerów osobistych Archimedes, bazujących na chipsecie ARM. W kolejnych latach, system był rozwijany przez firmy: Element 14, RISCOS Ltd., Pace Micro Technology, RISC OS Select oraz Castle Technology.
Pobierz

Tribblix
tribblix

Tribblix to dystrybucja systemu operacyjnego wywodząca się z OpenSolaris, OpenIndiana i illumos, ze stylem retro i nowoczesnymi komponentami. Jądro systemu i polecenia pochodzą z illumos, z kilkoma komponentami aktualnie przepakowanymi z OpenIndiana (głównie X11 oraz kilka innych); prawie wszystko inne zostało przepakowane ze źródeł.
Pobierz

 
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/2023-other-operating-systems-x86/

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

2 komentarze do “Inne systemy operacyjne oferujące wsparcie dla architektury x86 w 2023 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.