TOP 10 Slackware 2023
Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2024, 12:46
TOP 10 najczęściej odwiedzanych dystrybucji Linux bazujących na Slackware Linux w 2023 roku na portalu Linuxiarze.pl
Poniższe zestawienie najpopularniejszych dystrybucji Linux bazujących na Slackware w 2023 roku ma charakter czysto poglądowy i opiera się na odsłonach stron użytkowników portalu Linuxiarze.pl. W zestawieniu były brane pod uwagę strony dystrybucji, pobierania, poradniki instalacji oraz komentarze.
Slackware jest najstarszą aktywną dystrybucją Linuksa rozwijaną przez Patricka Volkerdinga.
Pierwsza wersja została wydana w lipcu 1993 roku i była oparta na SLS Linux.
Ilość forków Slackware Linux nie jest tak pokaźna jak w przypadku forków Ubuntu lub Debiana, lecz ich ilość jest znacząca, a poszczególne wersje są interesujące.
1. Porteus
Porteus jest dystrybucją Linux bazującą na Slackware. Jest społecznym forkiem / kontynuacją dystrybucji Slax i zbudowany jest z modułów. Projekt Porteus został założony na początku 2010 roku jak „Slax Remix”.
Pobierz
2. Absolute Linux
Absolute Linux jest bardzo lekką dystrybucją Linuksa bazującą na Slackware.
W roli domyślnego pulpitu użyty został menadżer okien IceWM.
Pobierz
3. Slax
Slax jest dystrybucją Linuksa zbudowaną na Slackware przez Tomáša Matějíčeka. System zbudowany jest z modułów, które można dodawać lub usuwać co ma wpływ na szybkość działania systemu. Moduły można dodawać z oficjalnych repozytoriów Slax-a oraz konwertować paczki Slackware na moduły Slax.
Pobierz
4. Slackware Linux
Slackware jest najstarszą aktywną dystrybucją Linuksa rozwijaną przez Patricka Volkerdinga.
Pierwsza wersja została wydana w lipcu 1993 roku i była oparta na SLS Linux.
Pobierz
5. Slacko Puppy
Puppy Linux to niezależna dystrybucja zapoczątkowana przez Barrego Kaulera w 2003 roku.
W chwili obecnej rozwojem systemu zajmuje się Puppy Linux Community.
Pobierz
6. Slackel
Slackel to grecka dystrybucja Linuksa zbudowana na Slackware oraz Salix OS i jest w pełni z nimi kompatybilna. System zawiera aktualną wersję Slackware oraz najnowszą wersję środowiska graficznego KDE. Dostępne są również wersje systemu z lekkim menadżerem okien do wyboru: Openbox lub Fluxbox.
Pobierz
7. Slackware Live
Slackware Live (Liveslak) to dystrybucja live zbudowana na pakietach Slackware, która umożliwia przetestowanie Slackware Linux bez konieczności instalacji na dysku twardym komputera. Nośniki iso wyposażone są w domyślny zestaw aplikacji i ustawień Slackware, bez pakietów z innych źródeł.
Pobierz
8. Wifislax
Wifislax to specjalistyczna dystrybucja Linuksa bazująca na Slackware.
W początkowej fazie, system oparty był na dystrybucji Knoppix, następnie Debian a obecnie Slackware. Wifislax został zaprojektowany do kontroli bezpieczeństwa komputera.
Pobierz
9. Zenwalk
Zenwalk Linux powstał w 2004 roku pod nazwą Minislack, od 2005 pod aktualną nazwą. Dystrybucja została zbudowana przez Jean-Philippe Guillemina na bazie Slackware. Domyślnym środowiskiem graficznym jest Xfce, lecz istnieją wersje z innymi środowiskami.
Pobierz
10. Plamo Linux
Plamo Linux to japońska dystrybucja Linuksa oparta na Slackware Linux i rozwijana od 1997 roku. Instalator i wiele narzędzi tekstowych oraz graficznych zostało zaktualizowanych w celu uwzględnienia obsługi języka japońskiego.
Pobierz
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-slackware-2023/
Nr 1 to raczej Parted Magic – nie znam innego distro z secure erase ssd i NVMe
Uwaga ! > zrywać etykiety z dysków – PSID daje możliwość unloc dysku !
mr ArO