ReactOS 0.4.14

ReactOS
Została wydana nowa wersja ReactOS 0.4.14.

ReactOS to otwartoźródłowy system operacyjny, który wg zamierzeń ma być binarnie kompatybilny z aplikacjami i sterownikami stworzonymi dla MS Windows NT 5.x.

Jak w przypadku każdej poprzedniej wersji, zostały wprowadzone ulepszenia i aktualizacje, aby zapewnić Ci kontakt z tym, co dzieje się w ReactOS. W tej wersji ulepszenia obejmują poprawki FreeLoadera, funkcje powłoki, poprawki jądra, uruchomienie NetKVM VirtIO, dalsze prace nad portem Xbox i wsparcie dla NEC PC-9800.

Zwróć uwagę, że wydanie nowej wersji zajęło ponad rok, aby nadać jej kształt i naprawić regresje. W związku z tym ReactOS 0.4.14 nie zawiera nowości, które były reklamowane w 2021 roku na blogu i w mediach społecznościowych. Można je znaleźć w nocnych buildach. Potraktuj to jako wydanie konserwacyjne i bądź na bieżąco z tym, co będzie dalej.

Ulepszenia funkcji “Send To” i Shell:
Jedną z głównych zalet tego wydania jest ilość ulepszeń dokonanych w komponencie Shell, stanowiące istotną część pracy Katayama Hirofumi MZ, pioniera implementacji „Wyślij do”, funkcji powłoki, która może być używana do wysyłania plików lub katalogów do określonej, predefiniowanej lokalizacji.

Wsparcie dla NEC PC-9800 boot:
NEC PC-9800 (lub w skrócie PC-98) to seria 16-bitowych i 32-bitowych komputerów japońskich opracowanych i wyprodukowanych przez firmę NEC. Ponieważ tego typu sprzęt jest oparty na procesorach x86, jest to stosunkowo łatwy cel przeniesienia. Niemniej jednak każdy port na inną architekturę otwiera możliwości wyszukiwania i naprawiania błędów w podstawowych modułach ReactOS.

Zmiany w ICMP:
Internet Control Message Protocol (w skrócie ICMP) to protokół używany przez urządzenia sieciowe do wysyłania i odbierania informacji, takich jak błędy lub stan dziennika. Implementacja, rezydująca głównie w naszym module IP Helper API (iphlpapi.dll), była raczej rzadka i niekompletna z fragmentami kodu niezaimplementowanymi lub niedokończonymi.

Ulepszenia jądra:
Jądro ReactOS odpowiada za prawidłowe działanie systemu operacyjnego oraz komunikację z maszyną. Stabilność systemu drastycznie zależy od solidności jądra. Tutaj liczy się każdy błąd.

W każdym wydaniu programiści usuwają błędy w jądrze, aby zapewnić lepszą ogólną stabilność. ReactOS 0.4.14 zawiera kilka ulepszeń Menedżera pamięci dzięki Thomasowi Faberowi. Mówiąc o wspomnianym module, Vadim Galyant wykonał wstępne prace nad PAE (Rozszerzenie adresu fizycznego) i przyczynił się do przepisania sekcji Menedżera pamięci.

NetKVM VirtIO:
NetKVM VirtIO to sterownik zgodny z NDIS 5 opracowany przez Red Hat Inc., który umożliwia szybkie tworzenie sieci VirtIO w oprogramowaniu maszyn wirtualnych, takim jak QEMU i inne maszyny wirtualne z akceleracją sprzętową KVM. Nguyen Trung Khanh, współtwórca ReactOS, przejął pracę Benjamina Aerniego polegającą na zaimportowaniu sterownika do drzewa źródłowego ReactOS. Zapewnia to wsparcie ReactOS dla innego interfejsu sieciowego.

Obraz Live oraz Install można pobrać z naszego portalu

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.