Narzędzia

Podział na partycje

Ostatnia aktualizacja: 18 maja 2022, 19:31

1. Podział dysku na partycje
2. GParted – podział drugiej dostępnej partycji dysku (D)
3. GParted – podział jedynej dostępnej partycji dysku (C)
4. GParted – formatowanie pamięci USB
5. fdisk – podział dysku w trybie tekstowym
6. mkfs – formatowanie partycji w trybie tekstowym
7. cfdisk – podział dysku w trybie tekstowym
8. Podział dysku na maszynie z UEFI

1. Przeczytaj w pierwszej kolejności

Podczas instalacji systemu lub dla celów osobistych może zaistnieć potrzeba zmiany tablicy partycji dysku czyli zmiana ilości lub wielkości partycji. Oczywiście większość instalatorów systemu Linux posiada opcję partycjonowania, ale niestety nie wszystkie.
W takim przypadku możesz podzielić dysk swojego komputera ręcznie stosując jeden z dostępnych do tego celu programów – ja zaprezentuję to za pomocą dwóch różnych :
– „GParted” działający w środowisku graficznym
– „fdisk” oraz „cfdisk” dostępne w konsoli tekstowej gdy nie można uruchomić serwera grafiki.

Partycjonowanie można przeprowadzić na dysku, który aktualnie nie jest w użyciu (odmontowany) a więc komputer musi być uruchomiony z innego nośnika, np:
– jeśli chcesz podzielić dysk twardy, musisz uruchomić komputer z płyty CD/DVD lub pamięci zewnętrznej (PenDrive, FlashDrive, dysk twardy zewnętrzny)
– jeśli chcesz podzielić pamięć lub dysk zewnętrzny, możesz to zrobić uruchamiając komputer z dysku twardego lub płyty CD/DVD.

Pamiętaj !!!
Zmiany zapisane po zakończeniu partycjonowania i formatowania
są nieodwracalne – zrób najpierw kopię zapasową swoich danych
.

Przedstawiony podział na partycje jest przykładowy, może różnić się od Twojego.

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

3 komentarze do “Podział na partycje

  • Program Parted z GUI: GParted; QtParted nie ma opcji automatycznego partycjonowania dysku twardego. O ile pamietam, przy instalowaniu linuksa z LiveCd, są opcje automatycznie i użytkownika [zaawansowane]. Opcja automatycznie oznacza że, skrypty z dystrybucji na livecd korzystając z libparted podzielą dysk twardy na partycje i po odczekaniu czasu zależnego od cpu i płyty głównej, można kontynuowć instalowanie „Linux’a” – oznacza to że, ok. 40% to / [niestety trzeba poczytać jak robić parycje]; swap z większą z reguły niż to potrzebne wielkoścą i /home. Opcja „zaawansowane” wymaga by ustawione partycje zostały zapisane i dopiero wtedy można kontynuować instalownie wybranej dystrybucji, prostsze może być, zrobienie partycji ponowne uruchomienie livecd > opcja zaawansowane i „wykorzystaj utworzone partycje”. Ja mam partycje: / 30GB używane 26% i reszta podzielona na /home i swap[1024Mb]. Jeszcze raz: trzeba dowiedzieć się jak dzielić partycje, opisy są stosunkowo proste.

    Odpowiedz
  • Spoko tylko Gparted nie chce automatycznie sformatować twardego dysku.Jak sformatuje np na trzy części dysk czyli linux swap,ext2 i ext4 to po mimo to instalator nie chce zacząć instalacji.Czemu??
    Dysk twardy mam 160GB zewnętrzny na usb.Laptop Asus X50R 2gb ram.

    Odpowiedz
    • Witaj.
      Dodaj nowy temat na forum podając więcej danych m.in. jakie partycje utworzyłeś, o jakim rozmiarze i który instalator (jakiej dystrybucji) nie chce rozpocząć instalacji.
      Pozdrawiam
      pavroo

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content