Neptune 7

Ostatnia aktualizacja: 27th kwiecień 2022, 10:48 am

Leszek Lesner poinformował o wydaniu Neptune 7 „Faye”.

Neptune to dystrybucja systemu Linux bazująca na Debianie z gałęzi stabilnej i dostarczająca najnowszą wersję jądra oraz środowiska graficznego KDE.

Ta wersja zawiera nową bazę Debiana (11 „Bullseye”), która oferuje nowszą i lepszą obsługę sprzętu, a także nowsze oprogramowanie i aplikacje.

KDE Plasma 5.20.5 jest dostarczany z nowym motywem charakterystycznym dla Neptuna, który obejmuje styl widżetu Breeze dla maksymalnej kompatybilności i wprowadza nowy, subtelny, ale nowoczesny, płaski wygląd i styl Neptuna. Zaktualizowaliśmy również motyw Icon do naszej własnej odmiany motywu Tela Icon, aby pasował do nowego wyglądu systemu. Domyślny panel został zmodernizowany, aby umożliwić przypinanie do niego większej liczby aplikacji i zadań, a także zaoferować nowy, większy, łatwiejszy wygląd dla oczu.
Poza tym Linux Kernel 5.10 oferuje wsparcie dla nowoczesnego sprzętu oraz poprawki błędów.

Zamiast ZRAM został wprowadzony teraz ZSwap, który umożliwia kompresowanie stron pamięci przed SWAP. To pozwala ponownie aktywować opcję Suspend to Disk, o ile masz wystarczająco dużą partycję wymiany/przestrzeń. Poprawia obsługę małej ilości pamięci również na maszynach o niskich parametrach.

Wraz z zasadniczą zmianą bazy Debiana, wiele własnych aplikacji musiało zostać zaktualizowanych, aby korzystać z nowszych wersji bibliotek Qt 5. Zaktualizowano aplikację do kodowania wideo Encode, Recffmpeg i KNetworkMounter. W przypadku niektórych aplikacji zdecydowano się usunąć wsparcie.

Nowa baza Debiana umożliwia korzystanie z nowszych wersji oprogramowania LibreOffice 7.0.4, Chromium 90, Thunderbird 78.14 i innych.

Oferowany jest również skrypt aktualizacji dla użytkowników Neptune 6.x. Przed rozpoczęciem procesu aktualizacji wykonaj pełną kopię zapasową systemu i zapoznaj się z instrukcją aktualizacji.

Obraz systemu dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.