Najnowszy komputer kwantowy IBM jest już gotowy do pracy

Ostatnia aktualizacja: 11th maj 2022, 06:10 pm

Big Blue rozszerza zasięg swojego sprzętu kwantowego, fizycznie dostarczając klientom komputery kwantowe.

IBM zaprezentował zupełnie nowy komputer kwantowy w Japonii, co stanowi kolejny krok w kierunku wydobycia technologii kwantowych z laboratoriów Big Blue i dostarczenie ich bezpośrednio do partnerów na całym świecie.

Quantum System One, flagowy zintegrowany nadprzewodnikowy komputer kwantowy IBM, jest teraz dostępny lokalnie w Kawasaki Business Incubation Center w Kawasaki City, aby japońscy naukowcy mogli przeprowadzać eksperymenty kwantowe w różnych dziedzinach, od chemii po finanse.

Większość dotychczasowych klientów może uzyskać dostęp do IBM System One tylko w chmurze, łącząc się z firmowym centrum obliczeń kwantowych w Poughkeepsie (w stanie Nowy York, USA).

Niedawno firma zaprezentowała pierwszy komputer kwantowy, który został fizycznie zbudowany poza centrami danych centrum obliczeniowego, kiedy Instytut Fraunhofera w Niemczech nabył System One. System, który został teraz wdrożony w Japonii, jest zatem drugim komputerem kwantowym IBM, który znajduje się poza Stanami Zjednoczonymi.

Ogłoszenie jest częścią wieloletniej współpracy z japońskimi organizacjami. W 2019r. IBM i Uniwersytet Tokijski zainaugurowały współpracę Japan-IBM Quantum Partnership, krajową umowę zapraszającą uniwersytety i przedsiębiorstwa z całego kraju do zaangażowania się w badania kwantowe. Uzgodniono wówczas, że Quantum System One zostanie ostatecznie zainstalowany w zakładzie IBM w Japonii.

Opierając się na partnerstwie, Big Blue i Uniwersytet Tokijski uruchomiły w zeszłym roku konsorcjum Quantum Innovation Initiative, aby jeszcze bardziej zbliżyć organizacje działające w dziedzinie kwantowej.

Wykorzystując pewne właściwości fizyczne, które są specyficzne dla mechaniki kwantowej, komputery kwantowe mogą pewnego dnia być w stanie przeprowadzać obliczenia, których nie można uruchomić na urządzeniach używanych obecnie, znanych jako komputery klasyczne.

Obliczenia kwantowe są wciąż na bardzo wczesnym etapie i nie jest jeszcze możliwe wykorzystanie komputerów kwantowych do wykonywania obliczeń, które mają jakąkolwiek wartość dla firmy. Zamiast tego naukowcy przeprowadzają obecnie weryfikację koncepcji, próbując zidentyfikować obiecujące aplikacje i przetestować je na bardzo małą skalę, aby być przygotowanym na moment, w którym sprzęt będzie w pełni gotowy.

Źródło: ibm.com/blogs/research/2020/10/quantum-for-oled/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.