Linux Mint / LMDE – instalacja na dysku
Ostatnia aktualizacja: 4 września 2024, 18:07
W tym artykule przedstawię instalację Linux Mint na dysku twardym komputera.
Linux Mint bazuje na Ubuntu i jest z nim kompatybilny.
Każdą jego wersję (oprócz Linux Mint Debian Edition) zainstalujesz za pomocą tego samego instalatora co Ubuntu, więc z niego skorzystaj.
1. Po uruchomieniu Linux Mint LMDE z płyty DVD system zostanie załadowany.
2. Uruchom instalator z Pulpitu „Install Linux Mint” i wybierz język polski.
3. Następnie wybierz swoją strefę czasową.
4. Wybierz układ klawiatury.
5. Następnie wybierz partycje na nowy system lub utwórz je jeśli nie są gotowe klikając na „Edit partitions”. Otworzy to program do podziału dysku GParted – utwórz minimum 4 partycje na katalogi: „/boot”, „/” root”, swap oraz „/home”.
Jeśli nie wiesz jak to zrobić przeczytaj rozdział Podział na partycje.
6. Po zakończeniu partycjonowania, wybierz partycję o rozmiarze 100Mb
ustawiając ją jako „/boot” z przeznaczeniem na jądro systemu z systemem plików w/g uznania.
7. Następnie ustaw partycje ;
– „/” root na obszarze 10Gb na główny katalog plików
– „/home” na pliki osobiste
– partycję „swap” nie modyfikuj podczas instalacji, przygotuj ją wcześniej – instalator sam ją sobie wybierze
Jeśli wszystkie partycje są ustawione kliknij na „Forward”.
8. Następnie podaj nazwę użytkownika jaką będziesz używać oraz dwukrotnie hasło.
9. Potwierdź instalację GRUB w głównym rekordzie dysku.
10. Aby rozpocząć instalację kliknij na „Install”.
11. Teraz cierpliwie poczekaj aż system Live zostanie skopiowany na dysk.
12. Po zakończeniu instalacji możesz kontynuować sesję Live lub zresetować komputer uruchamiając Linux Mint z dysku.
Witam. Problem dotyczy instalacji lmde5 lub debiana na procesorze i3-10100(zintegrowana grafika).
Instalatory nie wykrywają grafiki, a sama instalacja niewidoczna. Po podpięciu starszej NV1030 instalacja debiana poszła gładko.
pozdr. flis10
Oczywiście mamy rok 2023 , LMDE 5. Specyfikacja identyczna, jako drugi system, zarówno instalacja jak i działanie ok. Postawiony też na Acer Extensa 5220 z 2008 3 G ram T7250. Tylko w tym wypadku 32 bit. Zadziwiająco sprawne działanie. Oczywiście podstawowe funkcje. Przegladarka, LO bardzo dobrze. Youtube w wyższych dpi +720 procek się poci. Reasumując pozytywnie.
Problem ze zintegrowaną grafiką. Procesor i310100,instalacja lmde5 jak i nowego debiana niewidoczna. Po podpięciu starej karty nv1030 instalacja udana, a komputer działa poprawnie. Jak włączyc obsługę integry?.
pozdr. flis10
Dzięki kolego PAVROO za informację.Wypaliłem płytkę i spróbuję załadować LINUXA-lecz nie wiem z jakim skutkiem…Pozdrawiam.
To znaczy że instalator jest w języku angielskim?
Nie, system live jest po angielsku, lecz instalator jest przetłumaczony na różne języki, w tym polski.
Żeby tylko instalator. Praktycznie wszystkie programy łącznie z FrajerFoxem sa w angielskim…jedna z „zalet” Linuxa. A ten trik podany gdzieś tu na linuxiarze.pl o „polonizacji FF” nie działa – przynajmniej na Cinnamon 18.3. Poza tym zanim zacznie się instalować ten przereklamowany kaszan, najpierw należy przejrzeć internet i sprawdzić czy są sterowniki do wyszystkich podzespołów zamontowanych w naszym komputerze bo wszystkich ten system nie znajdzie (z automatycznym wyszukiwaniem sterowników różnie to bywa – tak jak w Windowsie) Brak sterowników do niektórych podzespołów to kolejny minus Linuxa. Jeśli chodzi o język, to w Cinnamonie o którym wyżej wspomniałem wygląda to tak że część menu jest w j. polskim a część w angielskim. Podobnie wygląda sprawa z opisami….kilka zdań po polsku na przemian z kilkoma po angielsku. Poza tym ww Cynamon żyje własnym życiem. Np. po uśpieniu nie odcina zasilania dysku zewnętrznego, po zamknięciu odcina jednak zasilanie (ale może to kwestia sterowników albo niekompatybilności, bo mało co jest kompatybilne z tym…). Poza tym czasami jak próbuję włączyć ww. uśpionego Cynamona, to wyświetla mi się oczywiście ekran logowania ale bez możliwości wpisania hasła, system jakby się zawiesił i nie reaguje. Bóg mi świadkiem że zrażony Win ósemką starałem się polubić ten system ale niestety Linux ze wszystkich sił stara się mnie zniechęcić do siebie. Wypróbuję jeszcze Mate i Spark, jednak mam złe przeczucia bo jak uczy historia… ten system to półprofesjonalny substytut… czyt. totalna obora.
Niektórym to odpowiada i akceptują wiele niedociągnięć Linuxa, ja jednak należę do tego grona użytkowników którzy nie wybiorą darmowego samochodu który do uruchomienia silnika wymaga aby podlewarować tył, zakręcić dwukrotnie prawym kołem zgodnie z ruchem zegara, potem lewym przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, następnie wsiąść tylnumi drzwiami i podskoczyć trzykrotnie na tylnej kanapie, wysiąść przednimi drzwiami i obejść pojazd dookoła 2 a najlepie 3 razy i już można wsiadać i odpalać silnik. Niestety użytkowanie Linuxa dla większości użytkowników tak właśnie wygląda, a większość użytkowników potrzebuje komputera do pracy a nie do takiej gimnastyki.
Ale ja nie zniechęcam się po kilku rozczarowaniach czy niepowodzeniach. Sprawdzę jeszcze kilka wersji Jest szansa że Spark faktycznie a nie teoretycznie będzie po polsku…choć trochę martwi mnie fakt że z różnych opisów wynika że jestem za krótki na Spark’a.
zmiana języka jest prozaiczna wejdź w prefs/preferencje i zmień język na polski wszystko działa
@wzdowiak: Co można jeszcze uprościć w menedżerze logowania? Prościej już się nie da! Automatyczne logowanie ustawia się podczas instalacji lub później w ustawieniach użytkowników albo ekranu logowania. Wszystko klikalne w trybie graficznym. Możesz samodzielnie zacząć upraszczanie Linuksa za pomocą myślenia. Pozdrawiam i życzę powodzenia.