SimplyMepis / antiX – bootowalny dysk USB Live

SimplyMepis / antiX posiada możliwość przeniesienia systemu Live z płyty CD/DVD na pamięć przenośną USB w prosty sposób. Możesz wybrać standardową płytę CD lub Mepis-USB-DVD zawierającą więcej oprogramowania, które zmieści się na pamięci o wielkości 1GB.

Pamiętaj o tym, iż tworzysz tylko kopię systemu Live bez możliwości zapisania ustawień i danych na dysku USB, zapisz je na innym dysku lub partycji przed zamknięciem systemu.

1. Po uruchomieniu SimplyMepis lub antiX z płyty CD/DVD uruchom program instalacyjny z menu „Settings-> Mepis System Assistant-> MEPIS USB Key” podając hasło administratora.

2. W opcji „Unmounted USB key” wybierz pamięć USB (tutaj: sdb) – jeśli jej nie widać to odmontuj podłączoną pamięć poleceniem :

umount /dev/sdb

3. Wybierz wersję systemu Mepis do instalacji.

4. Wybierz źródło, które użyjesz do instalacji :
– CD or DVD – pliki zostaną przeniesione z uruchomionej płyty
– File – lub wskaż położenie obrazu systemu Mepis na innym dysku lub partycji

mepis usb

5. Kliknij „Apply” a następnie „Yes” aby rozpocząć instalację.

mepis usb

6. W pierwszej kolejności pamięć USB zostanie sformatowana.

mepis usb

7. Po zakończeniu formatowania instalator zażąda wyjęcia i ponownego podłączenia pamięci do portu USB – w moim przypadku spowodowało to przerwanie instalacji, więc sugeruję tylko kliknięcie „OK” i kontynuację działań bez żadnych zmian.

mepis usb

8. Po zakończeniu wszystkich operacji zamknij program i uruchom komputer ponownie wybierając „Boot-> USB” jako pierwszą opcję startową w BIOS.

mepis usb

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *